Gerdab.IR | گرداب

توافق آمانو با آمریکا برای پیشبرد اهداف واشنگتن علیه ایران

تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۳۹۰

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قویاً حمایت خود را از اهداف استراتژیک آمریکا،‌ به ویژه پرونده برنامه هسته‌ای ایران، اعلام کرده است.

اسناد منتشره از سوی ویکی‌لیکس و روزنامه گاردین نشان می‌دهد که رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قویاً حمایت خود را از اهداف استراتژیک آمریکا،‌ به ویژه پرونده برنامه هسته‌ای ایران، اعلام کرده است.
 
به گزارش گرداب به نقل از مشرق، زمان انتشار گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوال‌برانگیز است، به ویژه اینکه محتویات آن به گونه‌ای بوده است که اکثر تحلیل‌گران آن را فاقد مطالب جدید خوانده‌اند.
 
با این حال این گزارش زمانی منتشر شد و در اختیار عموم قرار گرفت که تنش‌ها بین آمریکا و ایران افزایش یافته و آمریکا تمام تلاش خود را می‌کند تا بتواند جامعه بین‌الملل را برای وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران متقاعد سازد.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اصولاً بدین منظور تاسیس شده است تا رویکردی بی‌طرفانه نسبت به مسائل هسته‌ای کشورها داشته باشد و جانب هیچ کشور خاصی را نگیرد. با این حال، با نگاهی به اسناد سال 2009 که از سوی ویکی‌لیکس ارائه شد و روزنامه گاردین نیز آنها را در تاریخ 2010.12.2 منتشر ساخت، می‌تواند دریافت که رئیس کنونی این سازمان، یعنی "یوکیا آمانو"، شدیداً مورد حمایت و تایید آمریکا است، به ویژه به خاطر رویکرد و نگرشی که او در قبال ایران از خود نشان داده است.
 
طبق اسنادی که ویکی‌لیکس منتشر کرد، در جلسه‌ای که با حضور نماینده آمریکا و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اواسط سپتامبر 2009 برگزار شد، آمانو از آمریکا به خاطر حمایت از کاندیداتوری وی تشکر کرده و بر حمایت خود از اهداف استراتژیک آمریکا در آژانس تاکید ورزید.
 
آمانو در وهله‌های مختلف به نماینده آمریکا خاطرنشان می‌کند که لازم است تا وی به گروه 77 (G-77) امتیازاتی را اعطا کند و بدین شکل استقلال فردی و رویکرد بدون جانب‌دارانه خود را نشان دهد، اما با این حال اظهار می‌دارد در اتخاذ هرگونه تصمیم مهم استراتژیک، از انتصاب اشخاص رده‌بالا گرفته تا پرداختن به مسئله برنامه به اصطلاح سلاح‌های هسته‌ای ایران، قویاً جانب آمریکا را خواهد گرفت.
 
لازم به ذکر است که آمانو از جولای 2009 به عنوان مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصوب شده و پیش از این نیز به عنوان سفیر ژاپن در سفارتخانه‌های این کشور در ویتنام، واشنگتن و بروکسل فعالیت کرده است.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال 1957 و به پیشنهاد رئیس‌جمهور وقت آمریکا، "آیزنهاور"، تاسیس شده است.