Gerdab.IR | گرداب

فرید زکریا:

آمریکا جنگ مخفی برضد ایران به راه انداخته است

تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۰

نباید فراموش کرد که آمریکا در عملیات مخفیانه برضد ایران بسیار فعال است؛ هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا یکی از مولفه های مورد استفاده برای این منظور است.

به گزارش گرداب، به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، مجری شبکه گفت: «اگر تصاویر منتشرشده ایران درباره هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی درست و واقعی باشد و اینکه ایرانی ها یا سامانه هدایت آن را هک کرده یا اینکه به هر شیوه دیگری به زمین نشانده باشند، به هرحال این مسئله نشان دهنده شروع نوعی جنگ مخفی آمریکا بر ضد ایران است. آیا اینطور نیست؟»

"فرید زکریا"، کارشناس سیاسی و تحلیلگر مجله نیوزویک در سی ان ان گفت: «بی تردید همینطور است. نباید فراموش کرد که آمریکا در عملیات مخفیانه برضد ایران بسیار فعال است. هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا یکی از مولفه های مورد استفاده برای این منظور است.
 
در عین حال آمریکا از شمار زیادی از مخالفان رژیم ایران و همچنین گروههای خاص حمایت مالی می کند که در مرزهای ایران فعالیت می کنند. در عین حال درباره این هواپیمای بدون سرنشین باید توجه داشت که آیا ایران از شیوه های نامتقارن یا جنگ نامتقارن برای برخورد با آمریکا استفاده می کند یا خیر.
 
ایران نمی تواند هواپیمای بدون سرنشین بسازد و درنتیجه احتمالا مقامات ایرانی به این نتیجه رسیده اند که در سامانه هدایت هواپیماهای بدون سرنشین مذکور نفوذ کنند و با هک کردن آنها، این پرنده ها را به زمین بنشانند و البته درست هم هست. با توجه به اینکه خسارتی به این هواپیما وارد نشده است، ایرانی ها به نوعی سامانه این هواپیما را هک کرده اند. این اقدام  مصداق بسیار جالبی از جنگ نامتقارن است. چینی ها از این شیوه ها در تقابل با آمریکا استفاده کرده اند و ایران نیز بی تردید این مسئه را بررسی می کند.»

مجری شبکه در ادامه در پاسخ به سوالی درباره پیامدهای سرنگونی این هواپیمای آمریکایی گفت: «اینکه گفته می شود ایرانی ها نمی دانند با این هواپیمایی که در اختیار دارند چه کار کنند به هیچ وجه درست نیست. اینگونه اظهارات احمقانه است. ایران کشوری بسیار پیشرفته است. جامعه ایران پیشرفته است. ایرانیها سانتریفیوژ می سازند و برنامه هسته ای دارند. در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین نیز از فناوریهای بسیار پیشرفته استفاده می شود. ایرانی ها به این نوع فناوری علاقه مند هستند. در ساخت این هواپیماها از فناوری های بسیار جدید آمریکا استفاده شده است. در عین حال باید توجه داشت ایرانی ها در حال حاضر، چیزی را در اختیار دارند که روسها  و چینی ها خواهان آن هستند. شیوه های مختلفی وجود دارد که از طریق آن ایران می تواند فناورهای موجود در این هواپیماهای بدون سرنشین را به چین یا روسیه بدهد و درعین حال بتواند مسئولیتش را در انتقال این اطلاعات انکار کند. ایران می تواند عکسها یا طرح کلی این هواپیما را به پکن و یا روسیه بدهد. با این اوصاف، این هواپیما می تواند به عنوان یک برگ برنده در دست ایران در تعامل با دیگر کشورها باشد.»
 
منبع: واحد مرکزی خبر