Gerdab.IR | گرداب

هدف از افزایش بودجه بی‌بی‌سی فارسی چیست؟

تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۰

بخش فارسی بی‌بی‌سی با افزایش تعداد نیرو و بودجه همراه بوده است و این موضوع نشان می دهد که دولت انگلستان و بی‌بی‌سی، اهداف خاصی را در ایران دنبال می کنند.

گرداب- با وجود تعطیلی و کاهش ساعات برنامه های بی‌بی‌سی روسی، عربی، اردو و... برنامه های بخش فارسی بی‌بی‌سی افزایش یافته و علاوه بر اضافه شدن تلویزیون فارسی که در سال‌های اخیر راه اندازی شده، بخش رادیو فارسی بی‌بی‌سی همچنان به کار خود ادامه می دهد و برنامه "چشم‌انداز صبحگاهی" آن پس از سال‌ها همچنان ادامه دارد.

اخیرا، وزارت خارجه انگلستان و منابع مالی شبکه بی‌بی‌سی، اعلام کرده اند که بخش اعظمی از بودجه اختصاص داده شده به دپارتمان بین المللی بی‌بی‌سی جهت برنامه های برون‌مرزی کاهش یافته و بی‌بی‌سی مجبور به کاهش کارمندان و همچنین بودجه اختصاص داده شده به این بخش‌های بین المللی شده است.

اما بخش فارسی بی‌بی‌سی با افزایش تعداد نیرو و بودجه همراه بوده است و این موضوع نشان می دهد که دولت انگلستان و بی‌بی‌سی، اهداف  خاصی را در ایران دنبال می کنند که به خاطر آن نه تنها برنامه‌ها را در شرایط بحران مالی جهان و اروپا کم نکرده اند بلکه برعکس این بودجه و برنامه‌های بخش فارسی را افزایش داده اند. کارشناسان معتقدند که بی بی سی با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی و اخلال در شرایط ایران و مداخله در اوضاع ایران، تلاش می کند که برنامه‌هایی را با این هدف تولید کند و در نتیجه بودجه و ساعت و تعداد کارمندان خود را افزایش داده است.

اخیرا، مکان بخش فارسی بی‌بی‌سی که قبلا در یک ساختمان کوچک در منطقه bush house بوش هاوس در مرکز شهر لندن بود به محل جدید و بزرگتری در منطقه  shepherds bush شفردز بوش در جنوب لندن منتقل شده که دارای امکانات بیشتر و ساختمان مجهز و تجهیزاتی قابل توجه است. این جابجایی و انتقال به مکان بزرگتر و مجهزتر نشان می دهد که بی‌بی‌سی و دولت انگلستان به فکر تجهیز و توسعه کارهای بی‌بی‌سی فارسی است و اهداف مهمی را از نظر دست اندرکاران این شبکه دنبال می کنند.

مسوولان بی‌بی‌سی علاوه بر جذب کمک‌های دولتی از مالیات‌دهندگان انگلیسی، از کمک های بنیادهای صهیونیستی، بهایی، سلطنت طلب وافرادی مانند فرح پهلوی، اشرف پهلوی و... نیز تامین می شوند و اخیرا چند فقره کلاهبرداری و جذب پول باهدف تبلیغ برای خاندان پهلوی نیز مورد توجه بی‌بی‌سی فارسی بوده است.

علاوه بر کمک‌های ویژه، شایعاتی مبنی بر کمک ۱ میلیون پوندی مرکز بهائیت در اسرائیل قوت گرفته است. دلیل آن هم کمک ۷۵۰ هزار یورویی چند خانواده ثروتمند بهایی، و همچنین اعانه 300 هزار پوندی انجمن یهودیان ایرانی مقیم لندن به شبکه بی‌بی‌سی فارسی ذکر شده است.

بی‌بی‌سی فارسی به نوعی دارای بودجه‌ای مستقل است که از طریق مالیات مردم انگلیس و بودجه ویژه حکومت پادشاهی این کشور تامین می‌شود و این بودجه‌بندی و نوع مدیریت بی‌بی‌سی فارسی نشان می دهد که این شبکه تنها یک شبکه اطلاع‌رسانی و خبری نیست بلکه برای اهدافی فراتر از یک شبکه اطلاع‌رسانی سازماندهی شده است.

فرح پهلوی نیز در بازدیدی که از بی‌بی‌سی فارسی داشت، ۵۰۰ هزار دلار به این شبکه تقدیم کرد و اشرف پهلوی نیز سود یکی از سپرده‌های مالی هنگفت خود را به بی‌بی‌سی اختصاص داد.

شبکه بی‌بی‌سی فارسی، در دو سال گذشته علاوه بر برنامه براندازی جمهوری اسلامی که به شکل‌های مختلفی در دستور کار این شبکه بوده است، به گسترش فرهنگ بی‌دینی و خروج کارکنان از اسلام و بهایی‌شدن تعدادی از کارکنان، گسترش فرهنگ ابتذال غرب و در مواردی روابط غیراخلاقی بین کارکنان و تجاوز به زنان و.... پرداخته و نشان داده که نه تنها یک شبکه اطلاع‌رسانی بی‌طرف نیست بلکه به موازین اخلاقی و حقوق بشری و بی‌طرفی نسبت به دین و مذهب و اخلاقیات نیز پایبند نیست.

نکته مهم این است که بی‌بی‌سی فارسی هیچگاه بی‌طرف نبوده و تنها به دنبال اطلاع‌رسانی نیست. نمونه این موضوع، افزایش برنامه‌‎ها به 22 ساعت به هنگام اغتشاشات بعد از انتخابات ریاست جمهوری است زیرا اگر هدف بی‌بی‌سی اطلاع‌رسانی انتخابات بود همان برنامه‌های 24 ساعته چند روز قبل از انتخابات کافی بود اما بی‌بی‌سی با هر روز اغتشاش، برنامه خود را زودتر شروع می‌کرد و تلاش می کرد که با اغتشاش‌گران تماس برقرار کند.

همچنین با وجود آن‌که در ایران دفتر و اجازه قانونی برای کار ندارد متاسفانه با انجام کارهای غیرقانونی از جمله همکاری با تعدادی از فیلم‌سازان و همکاری با برخی خبرنگاران در داخل ایران تلاش کرده است، که سوژه‌ها و مطالب و گزارش و فیلم‌هایی را علیه نظام جمهوری اسلامی و سیاه‌نمایی اوضاع داخلی ایران گردآوری و پخش کند.

به دنبال بحران مالی و کسری بودجه دولت انگلیس که ضرورت کاهش هزینه‌ها را مطرح ساخت، موضوع کاهش بودجه بی‌بی‌سی و تعداد خبرنگاران آن مطرح شد اما با کمال تعجب، به خاطر نوع ماموریتی که بی‌بی‌سی فارسی در قبال مسائل ایران و براندازی نظام جمهوری‌ اسلامی‌ ایران دارد، نه تنها بودجه و تعداد نفرات آن در سال‌های اخیر کاهش نیافته بلکه به شدت بر بودجه، تنوع برنامه‌ها، تعداد خبرنگاران، تعداد کارشناسان طرف مصاحبه و همکاری با بخش فارسی و همچنین تعداد قراردادهای تولید فیلم و گزارش افزوده شده است.

شبکه بي‌بي‌سي قبول کرد تا سال 2017،  حدود 16 درصد از هزينه‌هاي خود را کاهش دهد.

انگليسي‌ها نسبت به بودجه 240 ميليون دلاري اين شبکه که توسط ماليات مردم اين کشور تامين مي‌شود انتقاد دارند و حتي نمايندگان مجلس انگليس نيز اعلام کرده اند از مديران بي‌بي‌سي خشمگين هستند، چون که مديران و کارکنان اين شبکه حقوق بالايي را دريافت مي کنند.

21300 کارمند اين شبکه نسبت به آينده کاري خود نگران و از کاهش حقوقشان ناخشنود هستند و اين کاهش بودجه را بسيار سخت و دشوار عنوان کرده اند.

وزارت امور خارجه انگليس نيز در سال گذشته حمايت‌هاي مالي خود به يکي از برنامه‌هاي اين شبکه را قطع کرد که موجب بيکار شدن 650 نفر از کارکنان اين شبکه گرديد.

بی‌بی‌سی که با اقدام حکومت در جهت راکد ساختن عوارض دریافتی از بینندگان تلویزیون تصمیم به کاهش ۲۰ درصدی در بودجه خود گرفت و دو هزار نفر از کارکنان را کاهش خواهد داد. اعلام داشت که کاهش در تعداد پرسنل، ظرف ٥ سال آینده انجام خواهد گرفت.

تعداد کارکنان بی‌بی‌سی در حال حاضر ۲۲ هزار و ۹۰۰ نفر میباشد.

بینندگان تلویزیون در انگلستان ، برای هر خانه سالیانه حدود ۱٥۰ پوند عوارض پرداخت میکنند.

حکومت انگلستان قبلا اعلام داشته بود که عوارض دریافتی از بینندگان تلویزیون را در سالهای ۲۰۱٦ و ۲۰۱۷ افزایش نخواهد داد.

بی‌بی‌سی که بودجه خود را از عوارض دریافتی تامین می‌کند و در داخل کشور آگهی‌های تبلیغاتی قبول نمی‌کند، بخاطر راکد سازی عوارض، ۱٦ درصد از درآمد خود را از دست خواهد داد.

٤ درصد باقی مانده از کاهش بودجه، نیز برای سرمایه گذاری به تکنولوژی دیجیتال استفاده خواهد شد.

برخی سياستمداران انگليس از شبکه بي‌بي‌سي بخاطر عدم موفقيت آن در مبارزه با جمهوري اسلامي و ديگر مخالفان انگلستان به شدت انتقاد کرده اند و خواهان تغييرات اساسي در اين شبکه دولتي شده اند.

اما در مجموع شبکه بی‌بی‌سی فارسی به دلیل دنبال کردن اهداف ویژه سرویس اطلاعاتی و وزارت خارجه انگلیس، مشمول تصمیم مدیران این شبکه برای کاهش بودجه قرار نگرفته اند چرا که بی بی سی فارسی به نوعی دارای بودجه ای مستقل است که از طریق حمایت های آمریکا و بودجه ویژه دولت انگلیس تامین می شود.

در سال جاری همچنین علاوه بر این کمک های ویژه، منابع موثق از کمک ۱ میلیون پوندی مرکز اصلی بهائیت در سرزمین های اشغالی (اسرائیل)، کمک ۷۵۰ هزار یورویی چند خانواده ثروتمند و معروف بهایی، و کمک یک میلیون و ۳۰۰ هزار پوندی انجمن یهودیان ایرانی لندن به شبکه بی بی سی فارسی خبر می دهند.

فرح پهلوی نیز در بازدیدی که از بی بی سی فارسی داشت، ۵۰۰ هزار دلار به این شبکه تقدیم کرد و اشرف پهلوی نیز سود یکی از سپرده های مالی هنگفت خود را به بی بی سی اختصاص داد.

کمک های بی دریغ انگلیس و عوامل دیگر به شبکه بی بی سی فارسی در حالی است که دولت انگلیس با بحران گسترده اقتصادی، بیکاری کارگران و اعتراضات عمومی مواجه شده اما تحت هر شرایط بودجه خوشگذرانی های روسای بی بی سی برایشان حیاتی تر از معیشت مردم این کشور است.

اگر چه ظاهرا بخش شبانگاهی رادیو بی بی سی فارسی معروف به جام جهان نما بعد از حدود  50 سال فعالیت حذف شد، اما شبکه تلویزیون فارسی جای آن را گرفته و این شبکه که در ابتدا یک برنامه خبری 60 دقیقه ای و تکرار اخبار آن در بخش های بعدی بود، اکنون به تعداد زیادی برنامه های خبری، مستند، برنامه سازی، موزیک، هنر و سینما، اقتصادی و سیاسی، میزگردهای سیاسی  و تاریخی و....  افزایش یافته است.

در ماه های اخیر، مديريت بي.بي.سي طرحي را براي کاهش حدود 15 درصد از تعداد کارکنان اين سازمان تهيه کرد که گرچه شامل تمام قسمت‌ها مي‌شود اما تاثير آن بر برخي بخش‌ها شديدتر خواهد بود.

گفته می شود ۸۰۰ نفر از این تعداد که به گفته مدیران این شبکه به دلیل مشکلات مالی در لیست اخراج قرار گرفتند، از کارکنان بخش های خبری هستند.

برنامه های قدیمی که سال ها در آسیای میانه و کشورهای مستقل مشترک المنافع عضو اتحاد جماهیر شوروی ، طرفدار زیادی داشته اکنون حذف شده که مهمترین آنها رادیو بی بی سی به زبان روسی است اما در عین حال بخش فارسی با بودجه های مجزا که از وزارت خارجه، و سازمان های مختلف حامی مالی این شبکه تامین می شود روز به روز در حال گسترش است.

گفته می شود که تعداد کارکنان بی بی سی فارسی حداقل به 150 نفر رسیده و اگر تعداد کسانی که حقوق و دستمزد دریافت می کنند و به عنوان کارشناس در کشورهای مختلف با این شبکه همکاری می کنند را اضافه کنیم  به بیش از 200 نفر افزایش می یابد.

 در حالیکه شبکه بی بی سی با بحران مالی رو به رو شده است، اما بی بی سی فارسی از حمایت های ویژه مالی وزارت خارجه انگلیس بهره می گیرد و نگاه دولت انگلیس به بی بی سی فارسی با نگاه آنها به یک شبکه اطلاع رسانی معمولی کاملا متفاوت است و نوع مدیریت بی بی سی فارسی کاملا متقاوت از بخش ها وزبان های دیگر این شبکه سخن پراکنی دولت انگلیس است.

دلیل عمده این تفاوت ها، ماموریت و هدف بی بی سی فارسی برای تلاش در جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی است و در نتیجه شبکه بی بی سی فارسی به دلیل دنبال کردن اهداف ویژه سرویس وزارت خارجه انگلیس، مشمول تصمیم مدیران بی بی سی برای تعدیل نیرو و بودجه قرار نگرفته است.

علاوه بر کمک های ویژه، شایعاتی مبنی بر کمک ۱ میلیون پوندی مرکز بهائیت در اسرائیل قوت گرفته است. دلیل آن هم کمک ۷۵۰ هزار یورویی چند خانواده ثروتمند بهایی، و همچنین اعانه 300 هزار پوندی انجمن یهودیان ایرانی مقیم لندن به شبکه بی بی سی فارسی ذکر شده است.

بی بی سی فارسی به نوعی دارای بودجه ای مستقل است که از طریق مالیات مردم انگلیس و بودجه ویژه حکومت پادشاهی این کشور تامین می شود و این بودجه بندی و نوع مدیریت بی بی سی فارسی نشان می دهد که این شبکه تنها یک شبکه اطلاع رسانی و خبری نیست بلکه برای اهدافی فراتر از یک شبکه اطلاع رسانی سازماندهی شده است

برآوردها نشان می دهد که حداقل بودجه شبکه بی‌بی‌سی فارسی سالانه 22 میلیون دلار است و این بودجه چند برابر یک شبکه معمولی اطلاع‌رسانی در کشورهای اروپایی است.

در حالی که دولت انگلیس با بحران‌های گسترده اقتصادی، بیکاری کارگران و اعتراضات عمومی مواجه است بی‌بی‌سی فارسی با افزایش بودجه پیگیر اهداف خاص دولت انگلیس است. بی‌بی‌سی فارسی یکی از شبکه های تحت فعالیت سرویس جهانی بی‌بی‌سی است که زیر نظر وزارت خارجه انگلیس کار می کند.

منبع: بولتن