Gerdab.IR | گرداب

ثبت 227 هزار دامنه در کشور

تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۰

هم اکنون بیش از 227 هزار و 520 مورد دامنه اینترنتی با پسوندهای مختلف در کشور به ثبت رسیده که دامنه لاتین نقطه آی آر (دات ir) بیشترین آمار دامنه های فعال در ایران به شمار می رود.

به گزارش گرداب، شمار دامنه‌های اینترنتی ثبت شده در ایران به 227 هزار و 520 مورد رسید و در این میان همچنان دامنه لاتین دات آی آر- ir - بیشترین تعداد ثبت دامنه‌های اینترنتی را به خود اختصاص داده و پرطرفدارتر است.

براین اساس شمار دامنه‌های اینترنتی به ثبت رسیده در مرکز دانش‌های بنیادی با پسوند لاتین دات ir هم اکنون 218 هزار و 143 دامنه است که با این وجود بیشترین دامنه های اینترنتی که در کشور به ثبت می رسد مربوط به دامنه لاتین ir است و تقاضا برای دامنه فارسی ایران هنوز چشمگیر نیست.
 
از میان دامنه‌های اینترنتی فعال در کشور حدود 4 هزار و 113 دامنه اینترنتی با پسوند فارسی نقطه ایران - دات ایران - فعال است که این آمار از کاهش فعالیت آدرس های با این پسوند طی ماههای اخیر حکایت دارد.
 
همچنین دو هزار و 609 دامنه با پسوند co.ir و یک هزار و 491 دامنه اینترنتی با پسوند ac.ir در کشور به ثبت رسیده و فعالیت می کند.
 
هم اکنون 346 دامنه اینترنتی با پسوند gov.ir در کشور فعال است و از دیگر دامنه‌های ثبت شده و فعال در کشور می توان به 343 مورد ثبت دامنه اینترنتی با پسوند  sch.ir، حدود 285 مورد ثبت پسوند org.ir، حدود 146 مورد پسوند id.ir و حدود 44 مورد دامنه اینترنتی با پسوند net.ir اشاره کرد.
 
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز دانش‌های بنیادی هم اکنون شهر تهران در ثبت دامنه‌های اینترنتی در میان سایر شهرها و استان های کشور رتبه اول را دارد و این اختلاف به حدی پررنگ است که شهر تهران دو برابر دیگر استان‌ها دامنه اینترنتی ثبت کرده است.
 
استان تهران و استان خراسان رضوی و شهرهای شیراز، کرج، تبریز، قم، یزد، اهواز و کرمان پس از تهران در رتبه‌های بعدی ثبت دامنه اینترنتی در کشور قرار دارند.
 
دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخشهای پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
پسوندهای دامنه های اینترنتی هر یک برای اهداف و امور خاصی تعریف می شود که مهمترین آن برای هر کشوری پسوند ملی است. هم اکنون هر یک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا دامنه "سطح‌ بالای کد کشوری" هستند که برای سایت‌های آن کشور استفاده می‌شوند.
 
دامنه سطح‌ بالای کد ایران هم اکنون دات IR است اما دامنه ملی "دات ایران" که امکان نوشتن آدرسهای اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ را ممکن می کند نیز به تصویب سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنتی (آیکان) رسیده است که بر اساس آن فعالیت دامنه اینترنتی "نقطه ایران" با پشتیبانی تمامی ورژن ها و سیستم‌های روز دنیا ممکن است.

منبع: مهر