Gerdab.IR | گرداب

حمله مایکروسافت به گوگل و اپل

تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۳۹۰

مایکروسافت با حمله به گوگل به خاطر کنترل کاربران سافاری، اپل را به خاطر ضعف امنیتی این مرورگر مورد انتقاد قرار داد و اینترنت اکسپلورر را کلید حل مشکلات در این شرایط دانست.

به گزارش گرداب، "سافاری" عنوان برنامه وب مرورگر "اپل" است و بنابراین روی تمام دستگاه های مک، "آی‌فن" و "آی‌پد" نصب شده است.

روزنامه "وال استریت ژورنال" در روزهای اخیر فاش کرده است که "گوگل" از طریق یک کد ویژه تنظمیات حریم خصوصی این مرورگر، رفتار آنلاین کاربران اپل را از طریق "کوکی ها" ردیابی و ذخیره می کند. کوکی ها فایل های کوچک متنی محتوی اطلاعات مربوط به مرورها، در وب هستند.

اکنون مایکروسافت با انتقاد از اپل به خاطر ضعف سیستم امنیتی مرورگر سافاری به گوگل به خاطر کنترل غیرقانونی کاربران این مرورگر حمله کرد.

"رایان گاوین"، مدیر کل بخش تجاری و بازاریابی اینترنت اکسپلورر در این خصوص گفت: «این نوع ردیابی ها به وسیله گوگل مسئله تازه ای نیست. اما تازگی این اقدام جدید در اینجا است که ظاهرا گوگل حفاظت های حریم شخصی را که در مرورگر سافاری اپل ساخته شده اند، در یک عملیات عمدی به دام انداخته و در نهایت به موفقیت رسیده است.»

به گفته مایکروسافت، هرچند این قبیل مسائل نمی توانند به یک هشدار تبدیل شوند اما برای کاربرانی که نگران حریم شخصی خود هستند، یک راه حل ممکن وجود دارد و آن استفاده از نسخه 9 اینترنت اکسپلورر است.

به طوری که اندازه های حفاظتی که در IE9 در نظر گرفته شده اند، بسیار قویتر از سایر رقبای موجود در بازار است.

"رایان گاوین" افزود: «مایکروسافت از این شعار حمایت می کند که روی کسانی که در تلاشند تا فعالیت های آنلاین تو را ردیابی کنند، کنترل دارد. نه گوگل و نه تبلیغات چی ها. تنها خود تو!»

به بیانی ساده، اینترنت اکسپلورر 9 قادر است کاربران را از جاسوسی های گوگل و ضعف سافاری نجات دهد.

اظهارات مایکروسافت در شرایطی گفته شد که "راچل وتستون"، معاون ارشد رئیس گوگل در بخش ارتباطات و سیاستگذاری های عمومی در این خصوص گفت: «ما هرگز انتظار آنچه را که رخ داد، نداشتیم و اکنون حذف این کوکی های تبلیغاتی را از مرورگرهای سافاری آغاز کرده ایم.»

همچنین شرکت "مانتین ویوو" در واکنش به گزارش وال استریت ژورنال نوشت: ژورنال از آنچه که رخ می دهد و اینکه چرا رخ می دهد برداشت بد داشته است. ما به صورت کاربردی از مرورگر سافاری برای ارائه برخی مشخصه ها به کاربران گوگل استفاده می کنیم. اما تاکید بر این نکته ضروری است که این کوکی های تبلیغاتی اطلاعات شخصی را جمع آوری نمی کنند.

منبع: مهر