Gerdab.IR | گرداب

هیئت مدیره گوگل تسلیم خبرنگار ایرانی شد

تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۰

با دادخواست ایرانیان به خاطر آزادی سرویس‌های نرم‌افزاری گوگل برای ایران و پرسش یک خبرنگار ایرانی، گوگل برخی از افزونه‌های کروم را برای ایرانیان آزاد کرد.

به گزارش گرداب به نقل از فارنت، به دنبال دادخواست ایرانیان به خاطر آزادی سرویس های نرم افزاری "گوگل" برای ایرانیان و پرسش خبرنگار ایرانی از "اریک اشمیت" عضو هیئت مدیره گوگل در کنفرانس خبری موبایل بارسلونا، گوگل برخی از افزونه های کروم را برای ایرانیان آزاد کرد.

اریک اشمیت در واکنش به این درخواست مشورت کوتاهی با وکیل حقوقی شرکت گوگل انجام داد و در پاسخ گفت هر چند که من با شما هستم اما این محدودیت‌ها از طرف دولت آمریکا تعیین می‌شوند و ما نقشی در این تصمیم‌گیری نداریم.

سرانجام پس از کش و قوس های کوتاه و مشورت با دیگر مدیران گوگل تصمیم بر آن شد که  برخی کاربردهای مرورگر کروم برای ایرانیان آزاد شود.


گوگل! بد ذات نباش
اجازه بده ایرانی ها از امکانات تو استفاده کنند

 گوگل در وبلاگ رسمی فارسی خود نوشت:

ما پرسش‌هایی دریافت می‌کردیم درباره این که چرا امکان دسترسی به برخی از محصولات Google در ایران وجود ندارد. همان طور که در گذشته بیان کرده‌ایم، ما به دلیل این که به‌ عنوان یک شرکت آمریکایی ملزم به تبعیت از قوانین ایالات متحده هستیم، با محدودیت‌هایی برای ارائه محصولات به کاربران ایرانی روبه رو می‌باشیم.

در این پست می‌خواهیم به اطلاع کاربران ایرانی برسانیم که به‌ تازگی برنامه‌های افزودنی کروم (Chrome extensions) را به لیست محصولاتی که برای دانلود از ایران در دسترس می‌باشند افزوده‌ایم (با مطابقت کامل با قوانین کنترل‌کنندهٔ صادرات و برنامه‌های تحریم).

محصولات ما به ‌گونه‌ای خاص طراحی شده‌اند تا به مردم دنیا کمک کنند که نو‌آوری کنند، ارتباط برقرار کنند، تبادل نظر کنند و برای اطلاعات جستجو کنند. و ما باور داریم که دسترسی به محصولات بیشتر به معنای انتخاب بیشتر، آزادی بیشتر و در پایان توان بیشتر برای مردم ایران و تمام دنیا است.

منبع: مشرق