Gerdab.IR | گرداب

پانتا، گيتس و رامسفلد پاسخگو باشند؛

زنان نظامی آمریکایی؛ قربانی خشونت جنسی

تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۰

اين زنان اكنون با افسردگي، نگراني و بيماري‌هاي رواني دست و پنجه نرم مي‌كنند. يكي از آن‌ها حتي قصد داشته پس از آن‌كه به وسیله يك نظامي ارشد مورد تجاوز قرار گرفته، خودكشي كند.

به گزارش گرداب به نقل از بوستون گلوب، 8 نظامي زن كه به دست نيروهاي آمريكايي و در پايگاه هاي اين كشور مورد تجاوز، اذيت و آزار جنسي و بدرفتاري قرار گرفته اند، اقامه دعوي كردند.

اين شكايت نامه روز سه شنبه در دادگاه محلي آمريكا در واشنگتن ارائه شد و مقامات عالي آمريكا از جمله "پانتا"، "گيتس" و "رامسفلد" را به فرار از رسيدگي به اين موضوع متهم مي كند.

اين هشت زن در نيروي دريايي آمريكا خدمت مي كردند. هفت تن از آن ها در اتاقي در پايگاه هوايي-دريايي فلوريدا مورد تجاوز قرار گرفته اند و هشتمين نفر زماني كه در عراق مشغول خدمت بود مورد بدرفتاري قرار گرفت.

اين زنان اكنون با افسردگي، نگراني و بيماري هاي رواني دست و پنجه نرم مي كنند. يكي از آن ها حتي قصد داشته پس از آنكه به وسیله يك نظامي ارشد مورد تجاوز قرار گرفته خودكشي كند.

يك فعال ضد جنگ آمريکايي مي گويد آزار و اذيت زنان در ارتش آمريکا نهادينه شده است.

"ريچارد بکر" گفت: «نظاميان زن در ارتش آمريکا با سختي هاي خاص خودشان مواجه هستند. آن ها در ارتش هدف آزار و اذيت هاي جنسي قرار مي گيرند. البته اين مشکل فقط براي زنان حاضر در ارتش آمريکا نيست بلکه زنان در جامعه آمريکا نيز با چنين مشکلاتي مواجه هستند. فرهنگ آزار و اذيت زنان در ارتش آمريکا نهادينه شده است و مقامات مافوق نظامي که اين کار را انجام مي دهند با مصونيت مي توانند هرکاري که مي خواهند بکنند بدون آن که عواقبي متوجه آن ها باشد. زنان نظامي حاضر در ارتش آمريکا شب ها به شدت مي ترسند زيرا از اين بيم دارند که به آن ها تعرض جنسي شود.»

اين مسئله در ارتش آمريکا کاملا شناخته شده است. فرماندهان بلند پايه ارتش آمريکا سبب ايجاد شرايطي در ميان نظاميان شده اند که زمينه را براي چنين اقدامات خشونت آميز و غيراخلاقي بر ضد زنان نظامي مهيا مي کند. درواقع، آن ها فضايي را ايجاد کرده اند که تشويق کننده به اين کارهاست و خود آن ها اين رفتارهاي غيراخلاقي با زنان نظامي را سرپوش مي گذارند.

اگر زنان نظامي بخواهند به علت آزار و اذيت جنسي از سوي نظاميان متعرض، شکايت کنند، قرباني رفتارهاي جنسي غيراخلاقي در آينده مي شوند و به جاي آن که مشکلاتشان حل شود، بدتر مي شود. اين زنان نظامي آمريکا با مشکلات روحي و رواني شديدي مواجه مي شوند.

ريچارد بکر در ادامه افزود: «مردان نظامي حاضر در ارتش آمريکا نه تنها هم قطاران زن را در ارتش کشورشان اذيت مي کنند بلکه به آزار و اذيت زنان در کشورهايي مبادرت مي کنند که در آن حاضر هستند.»

گزارش مواردي از آزار و اذيت زنان و دختران در کشورهايي همانند عراق و افغانستان به دست نظاميان مرد آمريکايي مويد همين مسئله است. چنين رويدادهايي در ارتش آمريکا به دفعات تکرار مي شود. تجربه جنگ ويتنام و يا عراق مويد همين مسئله است.

البته مردان نيز در اين کشورها هدف انواع رفتارهاي غيرانساني قرار مي گيرند. در بسياري از جنگ ها و مداخله هاي نظامي آمريکا در کشورهاي ديگر که به اشغال اين کشورها منجر شده است شاهد آزار و اذيت زنان بوده ايم. درواقع ، اين پديده در ارتش آمريکا فراگير است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان