Gerdab.IR | گرداب

وبلاگ "حیات باطنی"؛

فضای مجازی، کارزار حقیقی

تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۳۹۱

ميدان افكار مردم و مؤمنين، عرصه‌ كارزار تفكرات گوناگون است. امروز ما در يك ميدان جنگ و كارزار حقيقىِ فكرى قرار داريم.

گرداب- یک
تشکیل شورای عالی فضای مجازی، بهانه ای شد برای نوشتن مطلبی که مدتها قصد نوشتن آن را داشتم. دوست عزیزم آقای "محمد نمازی" چندی قبل در وبلاگش از دوستانش دعوت کرده بود تا در خصوص موضوعات وبلاگ و شاید به صورت کلی در خصوص وبلاگ نویسی جوان دانشجوی مسلمان بسیجی بنویسند. شاید این مطلب جوابی باشد به دعوت ایشان.دو

کميته فناوري‌هاي نوظهور مجمع جهاني اقتصاد، در نشست سال 2011 خود که در شهر ابوظبي امارات متحده عربي برگزار شد، از ديدگاه تعدادی از متفکران جهاني، فناوري‌هايي که در آينده نزديک، بيشترين تاثير را بر وضعيت جهان خواهند داشت، معرفي کرد. کميته مذکور فناوري‌هاي ذيل را که انتظار مي رود دربرگيرنده بيشترين اثرات اقتصادي، اجتماعي و زيست‌محيطي باشند، معرفي کرده است. 10 فناوري زير، راهکارهايي با بيشترين تاثير براي رفع چالش‌هاي جهاني محسوب مي‌شوند:

1. انفورماتيک براي ايجاد ارزش افزوده در اطلاعات (Informatics for adding value to information)

2. زيست‌شناسي سنتزي (Synthetic biology) و مهندسي متابوليک (metabolic engineering)

3. انقلاب سبز؛ فناوري‌هايي براي افزايش مواد غذايي و زيست توده (biomass)

4. طراحي نانومقياس مواد

5.  ...

فعلاً ما با همان اولویت اول کار داریم ادامه اش را خودتان در سایت nanowerk بخوانید.

سه
امروزه انباشت اطلاعات و یا به تعبیری انفجار اطلاعات که در گذشته ای نه چندان دور، از بزرگترین دستاوردهای تمدن جدید به شمار می آمد، به یکی از بزرگترین چالش های جهانی تبدیل شده است و فناوری‌هایی که بتوانند ارزش این اطلاعات را بالا برده و کیفیت آن را افزایش دهند، دارای بالاترین اولویت جهانی محسوب می شوند. این مشکل، در فضای مجازی چالش بزرگتری را ایجاد کرده است، چرا که بستر موجود در فضای مجازی برای تولید و تکثیر بدون مرز اطلاعات، اینترنت را به اقیانوسی مواج و بی انتها مبدل ساخته است و به دست آوردن اطلاعات تمیز و جستجوی پیشرفته به عنوان تخصص های فعالیت در آن فضا محسوب می شود.

چهار
در کنار به دست آوردن اطلاعات تمیز و قابل استفاده، تولید اطلاعات با ارزش افزوده بالا و ارزش دهی به اطلاعات به عنوان اصلی برای مواجهه فعال با فضای مجازی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. صحیفه امام، حدیث ولایت، مجموعه آثار شهید مطهری، شهید بهشتی، استاد مصباح یزدی، استاد جوادی آملی، استاد مجتبی تهرانی و... انبارهاى معارف الهى و اسلامى است. هر چند تمام این آثار، ارزشمند و قابل مطالعه و استفاده هستند، اما اولویت گذاری، دسته بندی، شرح و تفسیر و تبیین و در نهایت ارائه آن در زمان و مکان و قالب مناسب و با ادبیات متناسب با مخاطب، باید مبنا و اصل فعالیت ما در فضای مجازی قرار گیرد.

پنج
«امروز شما ببينيد وسايل تبليغ در دنيا چقدر متنوع شده؛ اين طرفِ دنيا يك نفر جوان پاى يك دستگاه كوچك مى‌نشيند و افكار، تصورات، تخيلات، پيشنهادهاى فكرى و پيشنهادهاى عملى را از سوى هر كسى -بلكه هر ناكسى- از آن طرفِ دنيا دريافت مى‌كند. امروز اينترنت و ماهواره و وسايل ارتباطىِ بسيار متنوع وجود دارد و حرف، آسان به همه جاى دنيا مى‌رسد. ميدان افكار مردم و مؤمنين، عرصه‌ كارزار تفكرات گوناگون است. امروز ما در يك ميدان جنگ و كارزار حقيقىِ فكرى قرار داريم. اين كارزار فكرى به‌ هيچ‌ وجه به زيان ما نيست، به سود ماست. اگر وارد اين ميدان بشويم و آنچه را كه نياز ماست، از مهمات تفكر اسلامى و انبارهاى معارف الهى و اسلامى، بيرون بكشيم و صرف كنيم، قطعاً بُرد با ماست، ليكن مسئله اين است كه ما بايد اين كار را بكنيم.»1

برداشت شخصی: امروز تشنگان معارف اسلامی و شیفتگان انقلاب اسلامی در دریای اطلاعات اسلام آمریکایی دست و پا می زنند تا جرعه ای برای رفع عطش خود به دست آورند. حال چه کسانی برای آنان اسلام ناب را معرفی می کنند؟

پی نوشت:
2. بيانات مقام معظم رهبری در ديدار علما و روحانيون كرمان 1384/02/11

حیات باطنی