Gerdab.IR | گرداب

هشدار کارشناسان نسبت به عرضه جاسوسی گوگل در بازارهای ایران

تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۳۹۳

عینک‌های گوگل در حالی در بازارهای ایران عرضه می‌شود که به باور کارشناسان این عینک‌ها کاربردهای جاسوسی دارد و کاربران قادر به کنترل ارسال داده‌ها به مراکز مورد نظر خود نخواهند داشت.

به گزارش گرداب و به نقل از دانشجو، عینک هوشمند گوگل که مانند عینک‌های معمولی به چشم زده می‌شود با وجود یک صفحه نمایش کوچک در گوشه بالای سمت راست، اطلاعات را به کاربر آن انتقال می‌دهد.

این عینک به کاربران این امکان را می‌دهد که عکس‌برداری، کنترل دمای هوا، جهت یابی، برقراری یک تماس ویدیویی و مشاهده وب سایت‌ها را از طریق صفحه نمایش کوچک انجام دهد و همه این موارد با استفاده از آیکون‌‌هایی کنترل می‌شوند که به وسیله فرمان‌های صوتی فعال شده و در میدان دید کاربر ظاهر می‌شوند.

این عینک از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کند و امکان استفاده از 3G و یا 4G، حسگرهای حرکتی و جهت‌یاب GPS از جمله قابلیت‌های این عینک به شمار می‌رود.

این عینک به دنبال ایجاد ظرفیت‌های جاسوسی عینی و دقیق‌تر از تمامی حالات افراد است، این در حالی است که شرکت تولید کننده این عینک در گذشته در ابزارهای غیر فیزیکی و فیزیکی‌ خود به دنبال فکرخوانی و تغذیه فکری افراد بودند اما امروزه مطالعات آنها به سمت جاسوسی از ریزترین اطلاعات افراد سوق یافته است.

براساس یافته‌ها این ابزار حتی تا حد جاسوسی از میزان نبض بدن افراد خواهد رفت. این عینک‌ها از طریق ابزارهای بی‎‌سیم به شبکه اینترنت بین المللی متصل خواهد شد و از این رو کاربران هیج‌گونه کنترلی برای جلوگیری از ارسال داده به مراکز مورد نظر خود نخواهند داشت.

در دو ماه اخیر براساس شواهد موجود در ایران نیز نمونه‌های محدودی از این عینک در بازار موبایل دیده شده است از این رو لازم است تا  مسئولان نهادهای اطلاعاتی و امنیتی با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی نسبت به هوشیار سازی، مسدود سازی، کنترل و مدیریت تبدیل این ابزار به یک نیاز روز جامعه جلوگیری کنند .