Gerdab.IR | گرداب

از فحاشی به هانیه توسلی تا حمله به بهاره رهنما؛

جو زدگان فضای مجازی کولاک می‌کنند!

تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۳

حمله به هانیه توسلی و بهاره رهنما نشان می دهد که مدعیان آزادی بیان وعقیده تا چه اندازه در عمل به آن معتقد هستند.

به گزارش گرداب، هفته نامه مثلث در گزارشی نوشت:
هزینه زیادی ندارد. تنها یک پیامک که این روزها به کمک شبکه های ارتباطی اینترنتی، رایگان هم شده است. تنها به یک دستمایه نیاز داریم. دستمایه ای برای اینکه سریعا خودمان را وارد ماجرا کنیم تا از قافله عقب نمایم. قافله «موضع گیری» در مسائل اجتماعی.

انگار تنها هدفمان این است که از دوستان مجازی خود عقب نمانیم. با این هدف شروع به تایپ مطلب می کنیم. یک روز به صفحه لینول مسی حمله می کنیم روز دیگر درباره افراد بزرگ و تاثیرگذار تاریخ معاصرمان، همچون دکترشریعتی لطیفه می سازیم، روز دیگر به الهام چرخنده و امیر تتلو حمله کنیم. این روزها هم سه واقعه پشت سر هم نشان می دهد که مدعیان آزادی بیان و عقیده تا چه اندازه در عمل به آن معتقد هستند.

قبل از هر چیز باید یادآور شد که یکی از مهمترین انتقادات افراد در فیلتر کردن فضای مجازی این است که با این کار جلوی آزادی بیان و اندیشه گرفته خواهد شد. اما متاسفانه همین جماعت به محض آنکه نظر و عقیده ای خلاف آنچه «جو فضای مجازی» تعیین می کند تشخیص داده شود، فحاشی ها شروع خواهد شد. این تب البته با وجود تندی به سرعت به سردی می نشیند.

هفته گذشته بعد از فوت غم انگیز مرتضی پاشایی ابتدا متن یک پیامک در شبکه های مجازی منتشر شد که در آن گفته هایی را به آقای صانعی نسبت داده بودند. متنی که در آن گفته شده بود که  صانعی انتقاد می کند از اینکه جوانان به جای توجه به مراسم ختم کسانی چون آیت الله مهدوی کنی برای تشییع جنازه پاشایی به طور عظیمی به میدان می آیند. تعداد زیادی از کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این متن به انتقاد از او پرداختند در حالی که اساسا این یک دروغ بود که به صانعی نسبت داده شده بود.

جالب تر اینکه در صفحه ای که به نام حسن روحانی در فیس بوک فعالیت می کند نیز این مطلب را منتشر کرد و بعد از آنکه صفحه شخصی صانعی آن را تکذیب کرد، از آن عذرخواهی کرد. مشخص است که هیچ کنترل حداقلی نیز بر این صفحات، حتی آنها که با نام شخصیت های بزرگ فعالیت می کنند وجود ندارد.

حمله به صفحه هانیه توسلی
پس از مرگ مرتضی پاشایی خواننده موسیقی پاپ کشورمان، موجی به راه افتاد که بسیاری با آن همراه شدند و درگذشت این جوان را تسلیت گفتند.

در این میان هانیه توسلی با انتشار متنی درباره او توهین هایی که به وی برای انتشار متنی درباره فوت پاشایی شده بود نوشت: بعد از تقاضاها و توهین ها یک پست توضیحی گذاشتم (که متنش موجود است) و ضمن ابراز تاسف و همدردی، گفتم با مرتضا پاشایی و کارهای‌شان آشنا نبوده‌ام و بعد هم که گوش کرده‌ام، فهمیده‌ام موسیقی ایشان سلیقه من نبوده، و از طرف دیگر تسلیت عمومی گفتن را دوست ندارم. از همان‌جا بود که کامنت‌های اهانت‌آمیز شروع شد.

این بازیگر سینما با اشاره به ماجراهای مشابه مانند آنچه درباره مسی اتفاق افتاد توجه همه را به عمق یک فاجعه جلب کرد: بیش و پیش از آن‌که شخصن از این موج اهانت به‌راه‌افتاده ناراحت شوم، برای فرهنگ عمومی مردم هموطنم تاسف خوردم و البته برای مرتضا پاشایی مرحوم که این‌چنین طرفدارانی داشته.

این موج‌های اهانت از منظر شخصی یک داستان گذراست اما اگر در مقیاس بزرگتر به آن نگاه کنیم متوجه عمق فاجعه خواهیم شد.

هانیه توسلی سپس خبر داد که  صفحات شخصی را برای معرفی کتاب و فیلم باز کرده است که حالا «تبدیل به فضای جنگ شده است». لذا او صفحه شخصی اش را بست تا بیش از این فضا برای توهین و اهانت به خودش و آنطور که گفته «به مرتضی پاشایی» فراهم نشود.

ناراحتی عده از مقتل خوانی بهاره رهنما
پس از ماجرای  صانعی و هانیه توسلی این بار بهاره رهنما بود که با هجوم «جو زدگان فضای مجازی» رو به رو شد. او که به همراه تعدادی از بازیگران مقتل خوانی سید و سرور شهدا را برای چند روز در برج میلاد آغاز کرده بودند، با واکنش منفی بخشی از همین جماعت در فضای مجازی روبه رو شد. در نهایت او نیز مجبور شد توضیحاتی ارائه کند.

رهنما خطاب به روشنفکرنماهایی که به اسم دموکراسی به عقاید مذهبی دیگران احترام نمی گذارند و آن را دستمایه ای برای فحاشی قرار می دهند نوشت: من که جز یک فن پیج صفحه ای در فیس بوک ندارم اما شنیدم تو فیس بوک حال خیلی ها خرابه سر مقتل خونی من. از بی بی سی و نادر فتوره چی بگیر تا خیلی از روشنفکر نماهای دیگه. جوابم فقط به این آدما اینه زیر پرچم حسین ع سینه زدن لیاقت میخواد. افتخار میکنم که از بچگی این ارادت رو داشتم و دارم جالبه که حتی مصاحبه با تلوزیون رو بخاطر همین حواشی بعد برنامه حذف کردم و انجام ندادم اما نمیدونستم هنوزم ادمای هستن که بخاطر اعتقاد مذهبی که خیلی شخصیه توهین میکنن و به اسم دموکراسی فحاشی میکنن و آنقدر وقاحت دارن که علمداری امام حسین ع رو تحجر بدونن. بازم تاکید میکنم من افتخار میکنم به خواندن مقتل حضرت رقیه در محرم سال هزار و سیصد و نود و سه شمسی و نذر کردم تا زنده ام برأی همه کودکان مظلوم در جنگ و به عنوان سفیر انجمن حمایت از حقوق کودکان مقتل حضرت رقیه رو برأی مردم بخوانم /یا حسین.

همانطور که مشخص است این عرصه ای نیست که دولت ها بتوانند در آن دخالت کنند. هیچ دولتی نمی تواند فضای مجازی و جوی که در آن راه می افتد را کنترل کند. نوک پیکان توجه را باید به سمت خودمان برگردانیم.

لازم است پیش از آنکه درباره موضوعی اظهارنظر کنیم، اولا نسبت به صحت آن اطلاع کسب کنیم و ثانیه تنها به خاطر همراهی با جماعت ژست های روشنفکرانه نگیریم. اگر به آزادی بیان و عقیده اعتقاد داریم، باید آن را در عمل نشان دهیم به عقاید افرادی که با ما مخالفند احترام بگذاریم، حتی اگر آنها را نمی پسندیم.