ماجرای فرودگاه جده برای خودمان تبدیل به ننگ نشود/
وقتی داریم یک مطلب را بازنشر می‌کنیم، حواس‌مان هست که داریم چه هدفی را خراب می‌کنیم؟ می‌دانیم که ممکن است همین مطلب طنز، به دست همان نوجوانی برسد که این روزها به‌خاطرش داریم حرص می‌خوریم و علیه یک رژیم شعار می‌دهیم؟
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶
کد خبر: ۱۳۷۰۰

گرداب- میز تحلیل: آنچه که در فرودگاه جده رخ داد، فاجعه‌ای است نابخشودنی که همواره و حداقل تا زمان سقوط آل سعود، بر روابط دو کشور و نوع نگاه مردم ایران به این رژیم اثرگذار خواهد بود. این اقدام، زشت و محکوم است و نیاز است از همه ظرفیت‌ها برای محاکمه عاملان آن و جلوگیری از تکرار آن استفاده شود.

بی‌شک یکی از مهم‌ترین این ظرفیت‌ها، فضای مجازی و اقدامات خودجوش مردمی از طریق شبکه‌های اجتماعی است. شبکه‌هایی که اکنون دیگر اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. این اهمیت از آن جهت است که اینک در شرایطی به سر می‌بریم که فضای مجازی و حقیقی در پیوند ناگسستنی با یکدیگر قرار دارند و موضوعات اجتماعی در این دو فضا به صورت رفت و برگشتی عمل می‌کنند.

این رابطه سبب می‌شود تا در مباحث گوناگون، عده‌ای تلاش نمایند با موج سواری، اصل موضوع، علل، ریشه‌ها و نتایج اصلی آن را به کج‌راهه برده و اهداف خود را از آن مسیر دنبال نمایند. لذا از این حیث حضور گسترده مردم در شبکه‌های اجتماعی، اگر چه می‌تواند به عنوان یک ظرفیت مهم و حیاتی برای آگاهی آنان و حضورشان در کنش‌های سیاسی در عرصه داخلی و بین‌المللی محسوب شود، ولی به همان نسبت نیز دارای تهدیداتی از همین سنخ است.

اما پیرامون حادثه مذکور و آنچه که این روزها در شبکه‌های اجتماعی به ویژه شبکه‌های اجتماعی موبایلی منتشر می‌شود، ذکر نکات زیر ضروری است:

یکم: ایجاد دو قطبی‌های مختلف، عرب و عجم، شیعه و سنی و... دقیقا خدمت به دشمنان و از جمله خود آل سعود است که اصولاً برای ادامه حیات خود به چنین دوقطبی‌هایی نیاز دارند. نتیجه این دوقطبی‌ها و دامن زدن بر آن، در واقع فراموشی دشمن واقعی و به نوعی گرفتار شدن در دام اوست.

اولاً زبان عربی، زبان قرآن، ائمه اطهار و در واقع زبان مشترک مسلمانان است. دوماً آنان که در جبهه مقاومت در حال نبرد و دفاع از حیثیت مسلمین هستند، نیز عرب می‌باشند و نیز آنانی که در اربعین حسینی از میلیون‌ها زائر پذیرایی می‌کنند؛ ان اکرمکم عندالله اتقیکم... . و البته در این میان نباید از ظلمی که از ناحیه این مطالب به هموطنان عرب‌زبانمان می‌شود، نیز به راحتی عبور کرد.

دوم: با ورود افراد و نهادهای مختلف به موضوع و به مدد همین شبکه‌های اجتماعی (و همان رابطه رفت و برگشتی)، جوی پیرامون تحریم حج ایجاد شده است (و دولت نیز اقدام به تعلیق آن نموده است) اما سوای از تحلیل‌های موافق و مخالف چنین اقدامی و فایده- هزینه‌های آن، نباید از یاد برد که چنین تحریم و تعلیقی بنابر مصلحت کشور و اتفاقاً به منظور جلوگیری از قداست‌زدایی از حج و حجاج توسط آل سعود است.

هر چند عده‌ای دلسوزانه و با همین هدف در پی تحریم حج هستند، اما عده‌ای دیگر نیز در شبکه‌های اجتماعی و با سوء استفاده از جو ایجاد شده، قداست زدایی از این فریضه الهی را از طریق کلیدواژه تحریم دنبال می‌کنند. حج، فروعی از دین است که نیل به آن و انجام مناسکش آرزوی هر مسلمانی است. لایک زدن و پست مجدد مطالبی که این فریضه الهی و مناسک آن را به تمسخر می‌گیرد، خلاف مسلمانی است.

سوم: عادت شوخی با هر چیز از جمله حادثه مذکور منجر به کاهش حساسیت مردم و خشم انقلابی و غیرت دینی آنان می‌شود. هنوز زمان زیادی از انتشار کلیپ معروف به شیب و نتیجه باورنکردنی آن در زندگی آن نوجوان نمی‌گذرد.

همانگونه که خانواده قربانیان حادثه اخیر در مصاحبه با یک سایت خبری گفته‌اند، نباید از یاد برد که آنان نیز هنوز در ابتدای زندگی خود به سر می‌برند؛ قطعا آنان جوک ها و یا شایعات ارسالی در شبکه‌های اجتماعی را می‌بینند و بر ناراحتی‌های آنان افزوده می‌شود و ممکن است زندگی را برای آنان دشوار کند. چه خوب است که التیامی بر درد آنان باشیم؛ نه آنکه برای یک مشت لایک بیش‌تر، نمک بر زخم آنان بریزیم.

برچسب اخبار:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۵
فکر کنم ماجرای مرتضی پاشایی و شیب و هزار تا اتفاق دیگه برامون درس نشده و نخواهد شد... :(((
سمیرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۵
الهی بمیرم. خیلی برای منم جک میاد. حذفشون می کنم. واقعا نمی فهمم اینا ایرانین وقتی این جکها رو میسازن یا بعضی وقتا آدم شک میکنه نکنه سعودی باشن!!
خدا نگذره ازشون
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۵
متاسفانه عدم تربیت صحیح، آموزش کافی، فرهنگ سازی و آماده سازی ذهنی کودکان و نوجوانان برای ورود به فضای مجازی و استفاده از تکنولوژی های غربی ِ وارداتی باعث شده چنین مواقعی، جریان های ایجاد شده غیرقابل کنترل شده و دلسوزان نظام و انقلاب نیز جز حسرت و غصه خوردن برای آسیب دیدگان چاره ای نخواهند داشت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۵
تو رو خدا شما دیگه فیلم بازی نکنید. بخواید کنترل کنید این جوک ها رو نمیتونید؟ واقعا نمیتونید؟
پاسخ ها
امید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۶
باور کن میشه، ولی مسئولین باید بخوان، خونواده ها باید بخوان، و الا همین جوری دست روی دست گذاشتن فایده نداره!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
حضرت علی (علیه‎السلام) می‎فرماید :
آنچه را که براي خود مي‌پسندي براي ديگران هم بپسند و آنچه را که براي خود نمي‌پسندي براي ديگران هم نپسند.
namelees
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
یادمان باشد به کسی چیزی نگوییم که بهش بر بخورد
یک معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۴
من به عنوان یک معلم و فرهنگی امروز به مسئولین توصیه می کنم بودجه و سرمایه مادی و معنوی بیشتری را صرف آموزش و پرورش کنند، چرا که دانش آموز، هنرجو، دانشجو و ... بیشتر اوقات مفیدش را در محیط های آموزشی می گذراند. و هیچ وقت از معلمی که از نظر مالی وضعیت خوبی نداد و افکارش پریشان و سر و وضعش نامرتب است حرف شنوی ندارد، برعکس این می تواند اتفاق بیافتد، گاهی معلم تاثیر کلامش از والدین آنها بیشتر است. و میزان اثر گذاری مدرسه چندین برابر بیشتر محیط بیرون و خانه است. پس اگر مدرسه درست شود آینده کشور درست می شود. خیلی از مخارج ناشی از ناهنجاریهای اجتماعی می تواند کم می شود.
یاشار امکانیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۴
رودربایستی رو کنار بذاریم و ادا و اصول روشنفکری و این اتیکت های مسخره که برامون خیلی گنده ست رو به خودمون نچسبونیم . واقعیت اینه که بی فرهنگی و بی ادبی در بین ایرانیان خصوصا در دنیای مجازی موج میزنه . ایرانی جماعت تا چوب بالای سرش نباشه درست نمیشه و نتیجه ش میشه همین که دنیای مجازی که دنیایی آزاد هست رو به گند میکشن . البته منظورم همه ایرانیان نیست . فقط 99 درصدشون اینطور که گفتم هستند !. متاسفم اما واقعیت تلخه
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد