Gerdab.IR | گرداب

خواب زمستانی مسئولان ذی ربط

جولان ربات‌های مستهجن در تلگرام

تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۴

تعداد ربات‌های مستهجن در حالی رو به گسترش است که لیست آنها در سایت تلگرام قابل مشاهده است و از سوی دیگر با توجه به اینکه هر ربات باید سرور داشته باشد، به راحتی از طریق ip سرور، امکان از کار انداختن آن‌ها وجود دارد.

به گزارش گرداب از فارس به نقل از وبلاگ «مهدی جان» نوشت: به دلایل متعدد فضایی در جامعه ایجاد شده که وقتی کسی محتوای شبکه های مجازی را نقد کند معنی آن اینست که اساسا با وجود چنین شبکه هایی مخالف است و این در حالی است که همه میدانیم اگر فضایی سالم نباشد هر چقدر در آنجا مزیت وجود داشته باشد خیری در آن نیست.
 
در شهریورماه سال 93، معاون اول قوه قضائیه با ارسال نامه‌ای به وزیر ارتباطات از این وزارتخانه خواست تا ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به فرآهم آوری زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر برخی شبکه‌های اجتماعی نظیر واتس آپ، وایبر و تانگو اقدام کند.  
 
در این نامه آمده بود: نظر به انتشار گسترده محتوای مجرمانه و ارتکاب انواع جرائم علیه عفت و اخلاق اسلامی و امنیت عمومی و ... در شبکه های اجتماعی نظیر واتس آپ، وایبر و تانگو که بعضا توسط دولت‌های معاند نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مدیریت فنی و محتوایی می‌شود و با عنایت به اینکه علی رغم استمهال سه ماهه جنابعالی و همکاران محترم مبنی بر اعلام آمادگی در خصوص فرآهم آوری امکان مسدود سازی و پالایش هوشمند محتوای مجرمانه در شبکه های موصوف و ارائه شبکه های اجتماعی داخلی هم سطح با شبکه های مذکور، مع الاسف تا کنون اقدام موثری به عمل نیامده است. لذا در اجرای دستور ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت الله آملی ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به فرآهم آوری زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه های یاد شده اقدام عاجل صورت پذیرد، در غیر این صورت قوه قضائیه در راستای وظایف ذاتی خود نسبت به مسدودسازی شبکه های اجتماعی دارای محتوای مجرمانه اقدام مقتضی به عمل آورده و با متخلفین از دستورات قضایی در هر رده ای طبق قانون برخورد خواهد کرد.  
 
پاسخ وزارت ارتباطات در آن مقطع تاکید بر فرهنگ سازی بود، گزاره ای که بیشتر به یک شعار جامعه پسند می ماند تا اراده ای برای فرهنگ سازی  و راه حلی عملی برای حل یک معضل جدی اجتماعی.
 
هر عقل سلیمی میداند که فرهنگ سازی لازم است، اما سوال اینجاست که بر اساس کدام منطق قرار است تا اجرا شدن برنامه های احتمالی مربوطه به فرهنگ سازی، شبکه های موبایلی در کشور آزادانه بنیان های اخلاقی جامعه را تهدید کنند. چه شخص و یا نهادی باید پاسخگوی مشکلاتی باشد که برای خانواده ها ایجاد می شود.
 
واکنش تاسف بار جناب واعظی وزیر محترم ارتباطات به خبر استیکر های اپلیکیشن تلگرام، و پاسخ سازندگان این نرم افزار مبنی بر عذر خواهی و عنوان کردند این مطلب که (سیستمی برای همه کاربران دنیا طراحی کرده‌ایم که کاربر بتواند استیکر بسازد، اما نمی‌دانستیم برخی کاربران در ایران از این موضوع سو استفاده می‌کنند!!!) سهوا یا عمدا  نتیجه ای نداشت جز تحقیر ملت شریف ایران نداشت یعنی کاربران دیگر کشورها از استیکرها برای مصارف آموزشی و از این قبل استفاده می کنند؟!
 
اخیرا وزارت ارتباطات مدعی شده که فیلترینگ هوشمند در حال اجراست ولی متاسفانه رصد مختصر شبکه های اجتماعی نشان میدهد فیلترینگ هوشمند بیشتر به یک شوخی شبیه است.
 
قوه محترم قضائیه هم اگر به محتوای شبکه های اجتماعی رایج مثل اینستاگرام و تلگرام سری بزند حتما مشاهده خواهد نمود که همان دغدغه های متصور برای شبکه‌های اجتماعی نظیر واتس آپ، وایبر و تانگو برای شبکه های رایج فعلی به شکل مضاعف وجود دارد.
 
پلیس محترم "فتا" ظاهرا بیشتر روی مسائل امنیتی و رسیدگی به شکایات تمرکز نموده و یا لااقل شرایط حاضر نشان از نداشتن برنامه ای برای رصد حرکت های سازماندهی شده ضد اخلاقیدارد.
 
دو فرض بیشتر وجود ندارد یا آنها که باید کاری کنند میدانند زیر پوست شبکه های اجتماعی رایج چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است که در این صورت باید شفاف پاسخ دهند که به چه دلیل در مقابل این اتفاقات موضع انفعالی اختیار کرده اند و یا نمی دانند که بی خبری یک مسئول گناهی است بس بزرگ تر است.
 
آنچه راقم این سطور را به این یادداشت، واداشت، هشدار نسبت به اتفاقات تلخ جدیدی است که ضمن فراگیر شدن نرم افزار تلگرام در سایه خواب زمستانی مسئولین ذی ربط در حال شیوع است.
 
قابلیت جدید تلگرام مبنی بر ایجاد امکان لینک گروه به سرعت رشد نمود و افراد توانستند با اشتراک گذاری لینک آدرس گروههای خود روش جذب مخاطبین خود را سهل نموده و حتی آن را در وبگاه ها تبلیغ کنند و مثل همیشه افراد مغرض و بیماری عده ای را به راحتی سمت گروههای مستهجن بکشانند. پیگیری برخی دوستان نشان داد اینقدر این موضوعات جذاب بود که برخی از معاندین در جنگی نا برابر و تن به تن خود رأساً وارد میدان شده و با راه اندازی گروه های ضد اخلاقی و ضد فرهنگی به تخریب بنیان های خانوادگی پرداختند. یکی از آنها مهدی نصیری گوینده رادیو اسرائیل ساکن سوئیس بود.
 
مدتی نگذشت که مدیران این نرم افزار در راستای بهبود و بروزرسانی خدمات خود قابلیت جدیدتری را به تلگرام افزودند و آن امکان انتشار ربات توسط کاربران این نرم افزار بود. رباتی که به راحتی توسط مبتدی ترین فرد ساخته میشود و راحت تر از آن در بین افراد و کاربران گسترش مییابد و تنها با یک کلیک درخواست کاربر را ثبت و اجرا میکند. در بین این رباتها میتوان به رباتهای مستهجن فراوانی برخورد که بدون وارد شدن در گروهها برای هر فردی امکان ارسال متن، فیلم و تصاویر را فراهم میکند و بدون هر گونه دغدغه و ترس جوان و نوجوان مارا به پرتگاه منجلاب نزدیک میکند مع الاسف در برخی مطالب ارسالی از این ربات ها فیلم ها و تصاویر خصوصی ایرانی نیز وجود دارد. درد آور اینکه آنقدر سازندگان این رباط ها احساس امنیت می کنند که برای سفارش ساخت رباط از ارسال شماره حساب و شماره تماس هیچ ابای ندارد.
 
جولان و شیوع بی دغدغه این ربات ها درحالی اتفاق می افتد که لیست آنها در سایت تلگرام قابل مشاهد است و با توجه به اینکه هر ربات می بایست سرور داشته باشد،  به راحتی از طریق  ip سرور می شود نسبت به از کار انداختن آنها و شناسایی طراحان آن اقدام نمود.
 
حال با توجه به شرایط موجود که بخش ناچیزی از آن در این مجال مطرح شد ضروریست نهاد های ذی ربط در اسرع وقت نسبت به پالایش و مسدود سازی این دست محتواهای خلاف اخلاق و امنیت خانوادگی و اجتماعی، اقدام نمایند.