Gerdab.IR | گرداب

همه چیز در باره اشلی مدیسون؛

غرب در آستانه بزرگ‌ترین بحران خانوادگی قرن!

تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۳۹۴

در حالی که رسوایی هک شدن اشلی مدیسون باعث افزایش آمار مربوط به خودکشی، اخاذی، طلاق و... در آمریکا و اروپای غربی شده، پلیس شهر تورنتو برای شناسایی هکرهای این سایت که تا به حال ۱۰ گیگابایت اطلاعات کاربران این سایت را در وب منتشر کرده‌اند، تلاش می‌کند.

گروه امنیت سایبری گرداب- فضای مجازی را همواره کارشناسان محیطی نا‌امن دانسته‌اند و هشدارهای پیاپی به کاربران در مورد امن نبودن اطلاعتشان در فضای وب همه روزه منتشر می‌گردد؛ اما متاسفانه این روز‌ها کمتر کسی به رعایت جوانب امنیتی زندگی مجازی خود توجه می‌کند. 

این نکته مهم که اکثر مردم به آن بی‌توجه هستند در هفته گذشته سبب بروز بزرگ‌ترین بحران اخلاقی-خانوادگی در تاریخ غرب شد. 

هفته گذشته گروهی هکری تحت عنوان ایمپکت تیم Impact Team موفق به هک و دزدیدن اطلاعات کاربران یکی از سایتهای مستهجن معروف و پرکاربر غربی تحت عنوان اشلی مدیسون گردید؛ اما اصل نگرانی و علت بروز بحران در اینجاست که این سایت یک سایت غیر اخلاقی معمولی نبوده؛ بلکه سایت اشلی مدیسون به صورت تخصصی به ترویج خیانت بین افراد متاهل می‌پرداخته و به همین دلیل غالب کاربران آن نیز افراد متاهل بوده‌اند!

افرادی که می‌خواستند به همسرانشان خیانت کنند، به این وبگاه مراجعه و با دیگرانی که می‌خواستند به همسرانشان خیانت کنند، آشنا می‌شدند. 

همه چیز در باره اشلی مدیسون/ غرب در انتظار آغاز بزرگ‌ترین بحران خانوادگی قرن!

این سایت با شعار «زندگی کوتاهه، یک عشق بازی داشته باش» فعالیت می‌کرد و کاربران متاهل را به خیانت به همسرانشان تشویق می‌کرد و البته از این محل درآمد بسیار خوبی نیز برای خود رقم زده بود اما به هر حال هفته گذشته برای همیشه طومار این سایت مروج خیانت در هم پیچیده شد و هکران با دزدیدن اطلاعات ۳۷ میلیون کاربر اروپایی و آمریکایی که در حال خیانت به همسرانشان بوده‌اند، بزرگ‌ترین بحران اخلاقی تاریخ غرب را رقم زدند. 

همه چیز در باره اشلی مدیسون/ غرب در انتظار آغاز بزرگ‌ترین بحران خانوادگی قرن!

بسیاری از کاربران این سایت در شهرهای بزرگ آمریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه، استرالیا و... زندگی می‌کنند. 

غرب در آستانه بزرگ‌ترین بحران خانوادگی قرن! 

انتشار اطلاعات مذکور موجی از اعتراضات را در غرب در پی داشته ولی دیگر کار از کار گذشته است. خانواده‌های زیادی در معرض فروپاشی قرار گرفته‌اند. 

پلیس کشور کانادا که بیشترین کاربر را در این سایت داشته است، گفته است که در هفته گذشته دو مورد خودکشی در تورنتو کشف شده که به احتمال زیاد به افشای اطلاعات کاربران اشلی مدیسون مربوط است همچنین در هفته گذشته چندین مورد باجگیری بر اساس اطلاعات فاش شده این سایت مشاهده شده است. 

در حالی که رسوایی هک شدن اشلی مدیسون باعث افزایش آمار مربوط به خودکشی، اخاذی، طلاق و... در آمریکا و اروپای غربی شده، پلیس شهر تورنتو برای شناسایی هکرهای این سایت که تا به حال ۱۰ گیگابایت اطلاعات کاربران این سایت را در وب منتشر کرده‌اند، تلاش می‌کند. 

در پی انتشار مشخصات مشتریان اشلی مادیسون، اطلاعات یک میلیون و دویست همسر خائن در انگلیس افشا شد و احتمال می رود تصاویر مستهجن این مشتریان نیز بزودی منتشر شود که موج نگرانی همسران خائن را در پی داشته است.

یک کار‌شناس آمریکایی معتقد است حتی اگر تنها ۱۰ میلیون نفر از کل ۳۷ میلیون نفر اعضای این سایت را مردان آمریکایی تشکیل دهند باز هم با رقم بسیار بالایی مواجه خواهیم بود، زیرا در کل آمریکا تنها ۶۵ میلیون مرد متاهل و ازدواج کرده وجود دارد و بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ۱۵ درصد از مردان متاهل امریکایی از طریق سایت هک شده در حال خیانت به همسرانشان بوده‌اند. 
 
این کار‌شناس می‌افزاید حتی اگر تنها نیمی از این افراد یعنی ۵ میلیون نفر بر مبنای ایمیل یا شماره کارت اعتباری خود به راحتی قابل شناسایی باشند یعنی ۵ میلیون ازدواج در آمریکا در معرض خطر است و حتی اگر نیمی از زنان این افراد برای طلاق فرایند حقوقی مربوطه را آغاز کنند آمار فروپاشی خانواده‌ها در ایالات متحده رشد تصاعدی خواهد داشت و شرایط کاری و اقتصادی جدید این افراد فشارهای تازه‌ای را به جامعه آمریکا تحمیل خواهد کرد. در حال حاضر سالانه در آمریکا یک میلیون طلاق ثبت می‌شود و هک شدن سایت مروج خیانت به راحتی می‌تواند این آمار را دو برابر کند. 

همه چیز در باره اشلی مدیسون/ غرب در انتظار آغاز بزرگ‌ترین بحران خانوادگی قرن!

ایمپکت تیم تهدید می‌کند

حجم اطلاعات دزدیده شده توسط هکر‌های ایمپکت تیم بنا بر آنچه عنوان شده ۳۰۰ گیگابایت است واین در حالی است که هکر‌ها تا کنون تنها ۱۰ گیگا بایت آن شامل اطلاعات ایمیل‌ها و حساب‌های کاربری را منتشرکرده‌اند. 

هم اکنون ۱۰ گیگابایت اطلاعات ۳۷ میلیون کاربر این سایت شامل اسامی، ایمیل‌ها، آدرس منزل، داده‌های مالی و تاریخچه پیام‌های ارسالی آن‌ها به طور آنلاین در دسترس است. 

این در حالیبست که هکر‌ها تهدید کرده‌اند در صورت عدم توقف فعالیت سایت غیر اخلاقی اشلی مدیسون سایر اطلاعات کاربران شامل تصاویر غیر اخلاقی افراد را نیز منتشر خواهند کرد. 

اشلی مدیسون از بحران اخلاقی تا بحران سیاسی

داستان اشلی مدیسون اما تنها به رسوایی‌های اخلاقی ختم نشد؛ بلکه با مشخص شدن حضور سیاسون و نظامی‌های عالیرتبه غربی در میان کاربران این سایت ابعاد بسیار گسترده تری به خود گرفت. 

اطلاعات منتشر شده از این سایت نشان می‌دهد که برخی کارکنان عالی رتبه دولتی آمریکا، انگلیس، کانادا و برخی کشورهای دیگر اروپایی و رژیم صهیونیستی در سایت یاد شده عضویت داشته‌اند. 

انتشار داده‌های کاربران این سایت غیر اخلاقی همچنین در آمریکا جنجال برانگیز شده است. چراکه خیانت هزاران شخصیت سیاسی و نظامی این کشور در زندگی زناشویی را فاش می‌کند. در لیست اطلاعات منتشر شده از داده‌های کاربران این سایت بیش از ۱۵۰۰۰ اطلاعات حساب کاربری با دامنه. mil و. gov متعلق به حوزه نظامی و دولتی آمریکا مشاهده می‌شود. 

همه چیز در باره اشلی مدیسون/ غرب در انتظار آغاز بزرگ‌ترین بحران خانوادگی قرن!

وزارت دفاع آمریکا تا کنون واکنش صریحی در این باره نشان نداده است اما یکی از سخنگویان پنتاگون در ایمیلی اظهار داشته: «ما از این موضوع آگاه هستیم. با این حال خدمات ما در یک محل متمرکز نیست و تایید آدرس‌ها توسط سرویس‌های ما زمان بر است.» 

با این وجود بسیاری از آدرس‌های ایمیل افشا شده مربوط به مراکز نظامی خاص آمریکایی است. برای مثال ۳۲ آدرس در لیست به cvn۷۴. navy. mil ختم می‌شود که مربوط به ناوگان هوابرد ایالات متحده است. 

تحلیل‌ها نشان می‌دهد ۱۶۵۵ مورد از آدرس‌ها مربوط به دامنه navy. mil، ۸۰۹ مورد مربوط به دامنه usmc. mil هردو متعلق به نیروی دریایی و ۲۰۶ مورد با پسوند mail. mil ختم می‌شوند. 

این در حالیست که استفاده از رایانه یا حساب ایمیل. mil برای دسترسی یا ثبت نام در سایت‌های پورنوگرافی طبق قوانین وزارت دفاع آمریکا ممنوع است و با متخاطیان برابر قوانین دادگاه نظامی آمریکا برخورد خواهد شد. 

همه چیز در باره اشلی مدیسون/ غرب در انتظار آغاز بزرگ‌ترین بحران خانوادگی قرن!

از افزایش روزمره رقم شکایات میلیون دلاری علیه اشلی مدیسون تا جایزه ۵۰۰ هزار دلاری برای سر هکر‌ها! 

بالاخره کاربران به فلاکت افتاده اشلی مدیسون حواس خود را جمع کردند و با کمک موسسات حقوقی تنظیم شکایات علیه این شرکت مروج خیانت را آغاز نمودند. بر اساس اخبار اولین لایحه تنظیم شده علیه اشلی مدیسون که توسط دو شرکت حقوقی کانادایی به نام‌های Charney Lawyers and Sutts و Strogsberg LLP و فقط برای کاربران کانادایی تنظیم شده شامل در خواست غرامت ۵۷۸ میلیون دلاری است و این در حالی است که تنها یک زن آمریکایی از ایالت می‌سوری شکایتی برای دریافت غرامت ۵ میلیون دلاری علیه اشلی مدیسون اقامه کرده است! 

معلوم نیست که رقم شکایات علیه اشلی مدیسون تا کجا ادامه خواهد داشت اما این سایت بی‌توجه به تهدیدهای هکر‌ها همچنان به ادامه فعالیت خود مشغول است و برای یافتن هکر‌ها نیز جایزه ۵۰۰ هزار دلاری (دلار کانادا) تعیین کرده که در صورت کوتاه نیامدن طرفین و جدی بودن تهدید هکر‌ها باید در روزهای آینده انتظار انتشار اطلاعات گسترده تری از روابط و تصاویر غیر اخلاقی ۳۷ میلیون کاربر متاهل غربی و وسعت یافتن ابعاد این بحران اخلاقی بی‌سابقه در غرب را داشته باشیم.


وقتی پرده از چهره کریه خانواده غربی برداشته می شود!

آنچه مسلم است فاجعه اشلی مدیسون نشان دهنده هیچ نکته جدیدی در فرهنگ غربی و نظام خانواده در این کشورها نیست و گروه هکری ایمپکت نیز کاری جز کنار زدن پرده زیبا و مجلل ساختگی در کشورهای غربی انجام نداده است. اما نکته مهم، تلاش غرب برای گسترش فرهنگ خود به سایر نقاط دنیا و به ویزه کشورهای اسلامی است. تلاشی که اکنون و با گسترش ابزارهای ارتباطی، ابعاد جدیدی نیز به خود گرفته است.

اتفاقی که امروز همه از آن سخن می‌گویند بار دیگر لزوم درک بهتر از خطرات وب و آگاهی بخشی و جلوگیری از الگوگیری‌های غلط در میان جوامع غیرغربی را به اثبات می‌رساند؛ جوامعی که پیشینه غیراخلاقی غرب را ندارند اما غربی‌ها به کمک ابزار وب آنها را به سوی اشتراک در آینده غیراخلاقی خود، پیش می‌برند.