Gerdab.IR | گرداب

واکنشهای فضای مجازی به حادثه منا

تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۳۹۴

با گذشت چندین ساعت از حادثه خونین منا و فوت بیش از ۱۳۰ تن از هموطنانمان واکنشهای کاربران مجازی به این حادثه ادامه دارد.

به گزارش گرداب از مجازنما با گذشت چندین ساعت از حادثه خونین منا و فوت بیش از ۱۳۰ تن از هموطنانمان واکنشهای کاربران مجازی به این حادثه ادامه دارد. در بخشهای زیر به طور خلاصه به این واکنشها اشاره شده است:

۱) هشتگ تحریم مکه از سوی برخی کاربران فضای مجازی راه اندازی شده است.
۲) در پی هجوم ایرانی ها به صفحه منتسب به شاه عربستان در اینستاگرام، وی صفحه خود را بر روی عموم بست.
۳) افشاگری مجتهد در توئیتر:
فعال عربستانی با نام مستعار "مجتهد” که به خاطر افشای وقایع پشت پرده خاندان حاکم شهرت و هواداران بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی کسب کرده است، فاش کرد که علت اصلی وقوع حادثه دلخراش منا، ازدحام در ایستگاه قطار برای انتقال حجاج بود. وقتی قطار پس از چند ساعت تاخیر رسید و درب قطار باز شد، حجاج برای سوار شدن یکدیگر را هل دادند و وارد قطار شدند. اما قطار حرکت نکرد و از یک سو ازدحام جمعیت داخل قطار و از طرف دیگر بسته بودن درب قطار باعث شد که احساس خفگی به آنها دست بدهد. البته در روایت مجتهد هیچ اشاره ای به نقش شاهزاده سعودی حاضر در محل حادثه نشده خود اندکی ابهام آفرین است.
۴) راه اندازی هشتگ #إیران_تقتل_الحجاج توسط وهابیها و طرفداران آل سعود در شبکه های اجتماعی با هدف تطهیر آل سعود و مقصر جلوه دادن ایران در فاجعه منی. اگر خاطرتان باشد چند ماه پیش در حادثه مهاباد عمده توئیتهای ضد ایرانی از عربستان ارسال شدند، رخی فعالان مجازی معتقدند عمال ال سعود پشت این هشتگ ضد ایرانی هستند. این هشتگ نهم هشتگ برتر در عربستان است.
۵) برخی کاربران پیشنهاد داده اند فعالان فضای مجازی کمپین ضد سعودی- حرمت اعانت علی السعودی- وجوب الحرب علی السعودی- آل السعود نفس الصهیون-و… راه بیاندازند تا خون شهدا پایمال نشود.
۶) در فضای مجازی سلفی از یک امدادگر با مجروح حج منتشر شد که باعث خشم بسیاری کاربران شده است.
۷) حجاج حاضر در سرزمین منا، تصاویری دلخراش از حادثه امروز در شبکه های اجتماعی منتشر کردند، تصاویری که به سرعت اظهار نظر های مختلف کاربران را به همراه داشت، اشاره به بی کفایتی آل سعود در برگزاری مراسم حج موضوع مشترک نظرات کاربران است.
۸) حتی شاهین نجفی خواننده ضد دین هم در اینستاگرام منسوب به وی این فاجعه انسانی ال سعود را در عید قربان را تسلیت گفت.
۹) همچنین هشتگی تحت عنوان  #AlSaud_Killing_Muslims به زبان انگلیسی نیز به راه افتاده است.
۱۰) بسیاری از گروههای تلگرامی عکس پروفایل خود را سیاهپوش کرده اند.
۱۱) همانطور که میدانید در کانالهای تلگرام تعداد مشاهده پستها نمایش داده میشود. تاکنون بیش از ۲۲۰ هزار نفر فیلم حادثه و بیش از ۳۳۰ هزار نفر عکس قبل از فاجعه را مشاهده کرده اند.