Gerdab.IR | گرداب

افزایش سه برابری جرائم سایبر خراسان جنوبی

تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۴

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: در حوزه جرائم سایبری از ابتدای امسال ۵۲ مورد برداشت غیر مجاز از حساب صورت گرفته که ۳۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

به گزارش گرداب از تسنیم،  علیرضا امینی ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته ناجا و تشریح عملکرد شش ماهه این فرماندهی برگزار شد، اظهار داشت: در آستانه هفته ناجا در مجموعه نیروی انتظامی با شعار "اقتدارپلیس، همدلی و همزبانی، امنیت و آرامش" به استقبال این هفته می‌رویم.

وی با بیان اینکه واژه امنیت بر هیچ کس در جامعه پوشیده نیست و جزو نیازهای اساسی در جامعه به شمار می‌آید، تصریح کرد: با توجه به تغییر سبک زندگی و روابط یکی از لازمه‌های برقراری امنیت اقتدار سازمان‌هایی است که برقراری امنیت را بر عهده دارند.

امینی بیان کرد: در جوامع مختلف هر کس امنیت را به سبک خود تعریف می‌کند و در جوامع پیشرفته برای ایجاد امنیت و حفظ آن در این راه حاضر به زیر پا گذاشتن مردم هستند که این امر خشک و شکننده است اما در کشور جمهوری اسلامی ایران نیروی انتظامی بر ایجاد امنیت بر ارزش‌های دینی و و ارجحیت خدمت نرم به جای خدمت سخت را دارد.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی اظهار داشت: بحث امنیت به عنوان یک نیاز اجتماعی است که تلاش و همت همگانی را می‌طلبد و تلاش همگانی در راستای برقراری امنیت یعنی هرکس در جامعه آشنا به مسئولیت خودش در برابر مسئولیت‌های اجتماعی و عامل به عمل باشد.

وی تصریح کرد: هدف از برگزاری هفته ناجا افزایش اعتماد عمومی مردم به ناجا است زیرا اعتماد عمومی بزرگترین سرمایه برای دستگاه‌های عمومی است و نیروی انتظامی به دنبال افزایش مشارکت عمومی است و بدون مشارکت عمومی قادر به حفظ امنیت پایدار نمی‌توان شد.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: همبستگی ملی، استفاده از خرد جمعی و صاحب نظران و محققان علوم اجتماعی برای حل مسائل و استفاده از ظرفیت اجتماعی در راستای ماموریت ناجا از دیگر اهداف این سازمان است و در هفته ناجا نیروی انتظامی سعی بر آن دارد که ظرفیت‌های خود را معرفی و گوشه‌ای از توان نیروی انتظامی که برقراری امنیت است را با مشارکت عمومی به نمایش بگذارد.

وی افزود: مشارکت عمومی و حفظ آن چیزی است که امروز بیش از هر چیز به آن نیاز داریم زیرا دشمن برای ایجاد شکاف بین نظام و طبقات مردم از هیچ کوششی فروگذار نیست و مهم‌ترین عاملی که می‌تواند دشمن را به شکست برساند همدلی و همراهی مردم با دستگاه‌های مرتبط با نظام است.

افزایش 2 درصدی سرقت در خراسان جنوبی

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی با اشاره به عملکرد شش ماه فرماندهی نیروی انتظامی خراسان جنوبی، اظهار داشت: در حوزه جرائم انتظامی شایع ترین جرم در استان سرقت است و با توجه به مولفه‌های آن از ابتدای امسال تا امروز نسبت به سال گذشته 45 فقره سرقت در استان افزایش داشته که بیانگر افزایش 2 درصدی سرقت در استان است.

امینی بیان کرد: بیشترین نوع سرقت در استان سرقت‌های خرد است و سرقت بزرگ و خشن در استان رخ نداده است که این سرقت‌ها شامل سرقت از داخل خودرو، ساختمان‌های نیمه کاره و قطعات خودرو بوده است.

وی با اشاره به اینکه 60 درصد این سرقت‌ها کشف و به مال باختگان برگردانده شده است، افزود: بیش از 90 درصد سرقت‌های داخل خودرو مربوط به سیستم خودروی پراید بوده است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی تصریح کرد: از دیگر سرقت‌ها سرقت موتورسیکلت در استان بوده است که مهم ترین عامل سرقت بی تفاوتی مالکان نسبت به وسایل خود بوده است.

11 تن انواع مواد مخدر در خراسان جنوبی کشف شد

امینی با اشاره به کشفیات مواد مخدر در این مدت، گفت: از ابتدای امسال 11 تن انواع مواد مخدر کشف شده است که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است و در این راستا نیز 2 هزار و 953 متهم دستگیر و 650 نفر توزیع کننده عمده مواد مخدر در شهرهای استان دستگیر شده‌اند.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: در حوزه تصادفات درون شهری فوتی 12 فقره تصادف صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته 56 درصد کاهش داشته است و در سطح شهر 14 نفر براثر این تصادفات جان خود را از دست داده‌اند که نسبت به سال گذشته 28 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: در حوزه تصادفات برون شهری نیز 81 فقره تصادف منجر به فوت در این مدت اتفاق افتاده است که نسبت به سال گذشته 8 درصد تعداد تصادفات منجر به فوت در استان کاهش داشته است و اقدامات انتظامی ترافیکی در حوزه داخل شهر نیز یک هزار و 430 تخلف  رسیدگی شده است.

امینی بیان کرد: در این مدت 20 جلد گواهینامه که تخلفات آنها بالای 20 نمره منفی بوده است ثبت و ضبط شده است و در زمینه شهری خودروهای بالای یک میلیون تومان جریمه نیز 163 دستگاه بوده که توقیف و ملزم به پرداخت دیون خود شده‌اند.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی تصریح کرد: در این مدت 8 هزار و 72 جلد انواع گواهینامه پایه یکم، دوم، سوم و موتور سیکلت در استان نیز صادر شده است و در حوزه برون شهری نیز 222 هزار و 249 تخلف رسیدگی که از این تعداد 100 هزار و 918 فقره تخلف حادثه ساز بوده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال در حوزه برون شهری هزار و 607 دستگاه موتور سیکلت نیز توقیف شده است، گفت: 948 دستگاه خودرو در استان نیز در این مدت به علت دو تخلف همزمان بین یک تا سه روز توقیف شده است.

امینی بیان کرد: 31 مورد کلاهبرداری رایانه‌ای در مورد آگهی‌ها و تماس‌ها داشته ایم که نشانگر این است که حساسیت در خرید اینترنتی باید مشترکین داشته باشند یا از مراکز معتبر خریداری کنند زیرا یا جنس خریداری شده ارسال نشده است یا جنس مورد نظر نبوده است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: در حوزه جرائم سرقت استان خراسان جنوبی براساس رتبه بندی ناجا در رتبه 33 کشور به دلیل کاهش سرقت و نبود سرقت‌های خشن و بزرگ در بین ستادهای فرماندهی استان‌ها بوده است.

امینی بیان کرد: در حوزه کشفیات مواد مخدر نیز در رتبه بندی ناجا استان خراسان جنوبی در رتبه 9 کشور است و به دنبال پلیس جامعه محور نیز پلیس افتخاری در دستور کار قرار گرفته و از ابتدای امسال در استان 582 نفر مراجعه و تشکیل پرونده داده‌اند که 167 نفر آنها تمامی مراحل گزینش و آموزش را پیموده و سازماندهی شده اند و در ماموریت‌ها در کنار ماموران بوده‌اند.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: توجه به پلیس دانش بنیان نیز از دیگر اهداف ناجا است که از ابتدای امسال 4 طرح تحقیقاتی و کاربردی و 2 تالیف و چاپ کتاب در استان در راستای مطالعات و بررسی ناجا و موقعیت استان انجام شده است و یکی از حوزه‌های فعال ناجا مراکز مشاوره است که در 6 ماهه ابتدای امسال 760 نفر به این مراکز مشاوره در معاونت اجتماعی مراجعه کردند.

وی افزود: در حوزه کلانتری‌ها نیز هزار و 343 نفر مراجعه به واحدهای مددکاری و مشاوره کلانتری‌ها داشته که 211 نفر به صورت خود معرف و هزار و 702 نفر وابسته به پرونده‌های که در کلانتری بوده، است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی تصریح کرد: از این تعداد نیز 837 مورد یعنی 83 درصد این پرونده‌ها منجر به سازش که سبب کاهش تنش‌های متعارضان این پرونده، کاهش بار انتظامی در کلانتری‌ها و کاهش ارجاعات به مراجع قضایی شده، است.

افزایش 16 درصدی تماس‌های مردمی به پلیس 110

امینی بیان کرد: در حوزه سامانه 197 و دفتر نظارت همگانی 3 هزار و 238 مورد تماس ثبت که 14 درصد آن انتقاد مردم از عملکرد پلیس کاهش و 33 درصد تقدیر و تشکر از پلیس در این تماس‌ها افزایش داشته است و آمار تمامی تماس‌ها به سامانه 110 تا نیمه شهریورماه 85 هزار و 950 تماس بوده است که نسبت به سال گذشته 16 درصد افزایش پیدا کرده است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی اظهار داشت: از این تماس‌ها 48 هزار و 110 تماس منجر به عملیات پلیس و 29 هزار و 846 تماس راهنمایی انجام گرفته است.

امینی با اشاره به برنامه‌های هفته ناجا در استان، گفت: 4 پروژه عمرانی شامل افتتاح سالن آزمایشات راهور و کلانتری مسکن مهر نهبندان از اهم برنامه‌های این هفته خواهد بود.