یک وکیل دادگستری می‌گوید هیئت مدیره کانون وکلای مرکز به خاطر انتقاداتی که وی از رئیس کانون در تلگرام داشته، موضوع را به دادستانی انتظامی وکلا ارجاع داده تا برخورد شود اما رئیس کانون این خبر را تکذیب کرده و فضای مجازی را برای وکلا آزاد می‌داند.
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۱۹۳۴۹
به گزارش گرداب، اخیراً در فضای مجازی بحث شکایت هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز از یکی از وکلای عضو کانون مطرح و عنوان شده هیئت مدیره کانون وکلا به خاطر اظهاراتی که این وکیل دادگستری در انتقاد به یکی از نامه‌های رئیس کانون وکلا داشته، موضوع را به دادستان انتظامی ارجاع داده تا به آن رسیدگی شود.

ماجرا از این قرار بوده که علی نجفی‌توانا رئیس کانون وکلای مرکز، 22 آذر ماه امسال درباره دو تن از وکلای زندانی، نامه‌ای به رئیس کل دادگستری استان تهران نامه‌ای می‌نویسد و درخواست آزادی این افراد را بر اساس اعمال ماده 18، آزادی مشروط، عفو و مواد 10 و 134 قانون مجازات اسلامی می‌کند.

نامه رئیس کانون وکلا در گروه‌های فضای مجازی دست به دست می‌چرخد تا اینکه در یکی از گروه‌های مربوط به وکلا، یک وکیل دادگستری به برخی غلط‌های املایی موجود در این نامه، استناد رئیس کانون به ماده 18 منسوخ شده و بی اطلاعی وی از قوانین جدید، انتقاد می‌کند و این عملکرد نجفی توانا را نوعی کار تبلغیاتی برای انتخابات آتی هیئت مدیره کانون که قرار است 13 اسفند برگزار شود، می‌داند.

اما کار به همین جا ختم نمی‌شود و به یکباره یک بحث تلگرامی بین چند وکیل، سر از جلسه هیئت مدیره کانون وکلا در می‌آورد و اعضای هیئت مدیره نیز پس از بحث و بررسی، شکایتی را از این وکیل به دلیل توهین به رئیس کانون در دادسرای انتظامی وکلا مطرح می‌کنند.

این وکیل دادگستری در تماسی که با خبرنگار ما داشته اعلام کرده بر اساس گزارش علیزاده طباطبایی عضو هیئت مدیره، پی‌نوشت علی نجفی توانا رئیس کانون وکلا، نایب رئیس کانون و مدیر داخلی کانون تا کنون دو مرتبه توسط موذنی دادستان انتظامی کانون وکلا احضار شده که مرتبه اخیر آن، روز گذشته دوم اسفندماه بوده اما تاکنون تخلفی به وی تفهیم نشده است.

نجفی توانا: شکایتی نکردیم؛ فضای مجازی برای وکلا آزاد است

به منظور بررسی صحت و سقم این ماجرا با رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز تماس گرفتیم که وی موضوع را تکذیب کرد و گفت: معتقدیم فضای مجازی نیاز به آزمون خطا دارد. هر چند برخی همکاران در فضای مجازی تحت تاثیر احساسات یا هدایت‌ها مطالبی را می‌نویسند که بعضاً نیز توهین‌آمیز است اما ما معتقدیم فضای آزاد موجب پالایش شخصیت‌ها و گفتمان مطروحه در آن شده و خود افراد متنبه و متوجه اشتباهشان می‌شوند؛ بنابراین ما از هیچ روش تعقیبی، انتظامی و کیفری استفاده نکردیم.

نجفی توانا ادامه داد: مدیریت دوره جدید، همواره از فضای مجازی حمایت کرده است و شفاف‌سازی، علنی کردن و انتشار تمام مصوبات در مواردی که به زندگی خصوصی افراد ارتباط نداشته باشد سرلوحه هیئت مدیره قرار دارد. هیئت مدیره با اینکه برخی اقدامات توهین‌آمیز بود، موضوع را نادیده گرفته زیرا معتقدیم تمرین دموکراسی نیاز به پرداخت هزینه دارد. ما این هزینه را می‌پردازیم و سعی می‌کنیم به وکلا کمک کنیم تا از ادبیات در شأن حرفه وکالت استفاده کنند.

وی افزود: اگر دادستان انتظامی هم با مواردی مواجه شده باشد که جنبه انتظامی یا کیفری دارد، از آنها می‌خواهیم اعمال گذشت کنند. همواره سعی کردیم دموکراسی را در کانون حاکم کنیم. البته به دوستان توصیه می‌کنم برای حفظ این نهاد از ادبیاتی استفاده کنند که نشان دهنده شخصیت و شان کانون وکلا و وکالت باشد تا اگر افراد غیر وکیل این ادبیات را شنیدند قضاوت نادرستی از فرهنگ وکالت نداشته باشند.

رئیس کانون وکلای مرکز پیشتر نیز در گفت‌وگویی که با اعضای هیئت تحریریه پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلا داشته گفته است«در مورد برخورد با وکلایی که مبادرت به استفاده از ادبیات غیرصنفی و غیرحرفه‌ای و مخالف شان وکالت داشتند باید گفت با وصف درخواست‌های بسیاری از وکلا در این زمینه هیئت مدیره رویکرد صبر، انتظار و تحمل را پیشه کرده است؛ البته این باعث شده است که چند نفر از همکاران بسیار جوان و حتی کارآموز با ارشاد و هدایت و دلالت برخی دیگر وارد این فضا شوند. اما ما سعی‌مان بر این بوده که هیچ گونه برخوردی با این همکاران وکیل نداشته باشیم.»

علیزاده طباطبایی: دادستان انتظامی فعالیت مجازی وکلا را زیر نظر دارد

این ماجرا را از سید محمود علیزاده طباطبایی یکی از اعضای هیئت مدیره نیز پیگیری شدیم اما او بر خلاف اظهارات نجفی توانا گفت که هیئت مدیره از دادستان انتظامی وکلا خواسته است فعالیت‌های وکلا در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را تحت نظر بگیرد و با رفتارهای خلاف شئون حرفه وکالت برخورد کند.

وی در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود هیئت مدیره کانون از یک وکیل دادگستری به خاطر اظهاراتی که در یکی از گروه‌های تلگرامی داشته، به دادستانی انتظامی وکلا شکایت کرده است اظهار کرد: در این ارتباط در هیئت مدیره کانون بحث شد اما در خصوص شخص خاصی بحث نشد.

این عضو هیئت مدیره کانون وکلای مرکز اضافه کرد: بعضاً در فضای مجازی حرف‌های خلاف شئون حرفه وکالت زده می‌شود که بر این اساس قرار شد به دادستان انتظامی وکلا تذکر داده شود تا فضای مجازی را تحت نظر بگیرد و اگر رفتار خلاف شئون توسط هر وکیلی صورت گرفت، طبق قوانین موجود برخورد کند.

علیزاده طباطبایی ادامه داد: طبق قانون، رفتارهای خلاف شئون حرفه وکالت، تخلف است و توهین، افترا نسبت به همکاران و نشر اکاذیب از مصادیق آن به شمار می‌رود.

وکیل دادگستری: به خاطر بحث‌های تلگرامی به دادستانی احضار شدم

پس از اطلاع از نام وکیل مورد شکایت، مسئله را از او پیگیری کردیم که به خبرنگار ما گفت: مسائل کانون وکلا باید در داخل کانون حل و فصل شود اما مقابل برخی رفتارها نمی‌توان سکوت کرد. اگرچه علیزاده طباطبایی عضو علی البدل هیئت مدیره است و تا زمانی که اعضای اصلی حضور داشته باشند ایشان حق رأی در هیئت مدیره ندارند ولی وی طی گزارشی، تصمیم هیئت مدیره مبنی بر تعقیب اینجانب را در قالب گزارشی کلی با پیوست کردن مباحث تلگرامی به دادستان کانون ارسال کرده و رئیس کانون وکلا نیز تلویحاً این انتقادات را از سنخ توهین، تخلف از سوگند و ارتکاب عمل خلاف شأن وکالت دانسته‌ و جهت بررسی انتظامی ارجاع داده‌ است.

وی افزود: گزارش مذکور توسط نایب رییس کانون و مدیر داخلی کانون به دادسرا ارسال شده است و تا کنون دو مرتبه توسط آقای موذنی دادستان انتظامی کانون وکلا به صورت تلفنی احضار شدم که مرتبه اخیر آن، روز گذشته دوم اسفندماه بود و بر خلاف رویه مرسوم، دادسرای کانون هنوز نسخه‌ای از گزارش را در اختیارم قرار نداده است و هیچ ابلاغ کتبی هم برایم صادر نشده و تا کنون تخلفی هم به من تفهیم نشده است.

این وکیل دادگستری ادامه داد: این در حالی که در پرونده‌های قضایی نیز اشخاص حق اخذ رونوشت دارند و عملکرد دادسرا را شاید بتوان مخالف قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات دانست اما امیدوارم با توجه به این که تخلفات مذکور در نوشته ها وجود ندارد، پرونده سریعاً مختومه شود.
برچسب اخبار:
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد