Gerdab.IR | گرداب

پهنای باند باید رایگان شود

تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که قوانین ایران درباره کودکان در فضای مجازی کمتر از آمریکاست افزود: پهنای باند باید به سمت رایگان شدن برود.

به گزارش گرداب، ابوالحسن فیروزآبادی در دومین همایش ملی فضای مجازی پاک با بیان اینکه امروز سالروز تشکیل شورای عالی فضای مجازی با حکم رهبری است اظهار کرد:  اسفندماه سال گذشته مصوبه‌ای را در خصوص فضای مجازی سالم که فضایی است در بستر شبکه‌های ارتباطی و دارای خدمات و محتوایی با ارزش‌های اسلامی و مقررات جمهوری اسلامی ایران، داشتیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ابعاد فضای مجازی در تمامی عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است باید تلاش کنیم فضای مطلوبی را ایجاد کرده زیرا اگر چنین اتفاقی نیفتد فاقد هویت خواهیم شد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی، گفت: این فضا مانند دنیای حقیقی باید دنیال کسب، ایجاد و حفظ یک هویت باشد و از آن جهت که بازیگرانش مردم هستند شاید بخواهند بخشی از فضا را با توجه به نقش دولت مهندسی کرد اما عملا باید به سمت تقسیم کار در راستای هویت مجازی برویم.

وی با بیان اینکه فضای مجازی به شکل انفجاری در حال توسعه است، ابراز کرد: این فضا در دنیا تحت تاثیر فضای بیرونی است اما هنوز در شکل‌دهی به نقش‌ها نتوانسته‌ایم موفق باشیم. در بخش‌هایی از حکومت نگرانی بیشتری درباره این فضا وجود دارد درحالیکه همه باید به دلیل ابعاد و ماهیت این فضا دغدغه‌مند باشیم.

فیروزآبادی با بیان اینکه عقلانیت فضای مجازی ظرف 2،3 دهه اخیر بسیار متفاوت‌تر از فضای حقیقی شده است اظهار کرد: هنجارهایی که در این فضا شکل گرفته است به شدت متفاوت‌تر از فضای حقیقی است لذا بایدها و نبایدهای ما در برخی از حوزه‌های فضای مجازی باید غلیظ‌تر و در برخی جاها رقیق‌تر شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: این موضوعات نیازمند کار دانشگاهی است و باید متناسب با ابعاد این فضا همچون همگرایی، فشردگی زمان و مکان ، فشردگی اطلاعات و سرعت و حجم علم پیش روند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: لیبرالیست‌ها نیز در دنیا به سمت توسعه فضای مجازی و نظام رگولاتوری رفته‌اند همان‌ها سال‌ها مقابل کمونیست‌ها ایستادند و با آنها مخالفت کردند حال چطور شده که با فروپاشی کمونیسم طرفدار رگولاتوری شده‌اند؟ در پاسخ به این پرسش می‌گویند به دلیل سرعت تحولات است.

فیروزآبادی گفت: به نظرم در زمینه رگولاتوری بسیار منفعل عمل کرده‌ایم و به واسطه اینکه فضای مجازی به شکل موج  وارد کشور شده ممکن است تهدیدات بزرگی را برای ما داشته باشد و هویت و موجودیت ما را با خطر مواجه کند.

وی گفت: شبکه ملی اطلاعات مساوی با فضای مجازی نیست اما رکن و زیرساخت آن به حساب می‌آید؛ نظام سالم‌سازی نباید تنها مبتنی بر فیلتر باشد بلکه باید به خانواده‌ها و مدارس نیز نقش دهیم و بر اساس نیاز مشتریان و سلایق آنها اینترنت مطلوب را فراهم کنیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه برخی از کشورهای به ظاهر عقب‌افتاده در این عرصه از ما جلوتر هستند، گفت: اینترنت پاک قدمتی 20 ساله در دنیا دارد و حتی کشور آمریکا که خود را فارغ از این موضوع نشان می‌دهد قوانین بسیاری در زمینه نظام کودک و نوجوان دارد که ما در جمهوری اسلامی ایران نداریم.

فیروزآبادی خاطر نشان کرد: باید آرایش درستی در کشور ایجاد شود تا فضای مطلوب برای همه خلق گردد و این کار تنها با همکاری تمامی مردم، دانشگاه‌ها و دولت انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه وزیر ارتباطات از زمان حضور بنده در شورای عالی به طور جدی پیگیر شبکه ملی اطلاعات است خاطر نشان کرد: در حال حاضر ابعاد شبکه ملی را مشخص کرده‌ایم و نظرات تمامی ذینفعان را جویا شده‌ایم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پایان گفت: مردم باید بتوانند بهره‌مند اصلی از فضای مجازی باشند و باید از اینکه بابت  حجم پهنای باند پولی بپردازند خارج شده و به سمت شبه‌ رایگان شدن پهنای باند برویم.