Gerdab.IR | گرداب

رشد ۶۷ درصدی اینترانت ایران در ۱.۵ ماه

تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۵

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت ارتباطات نشان می‌دهد که ظرفیت شبکه IP داخلی در عرض یک ماه و نیم رشدی معادل ۶۷ درصد داشته است.

به گزارش گرداب، نگاهی به شاخص ارتباطات داخلی کشور نشان می‌دهد که 56 هزار و 669 کیلومتر فیبرنوری بین شهری در بخش ارتباطات زیرساخت تا پایان فصل سوم سال 94 مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

در همین بازه زمانی وضعیت شاخص‌های پهنای باند بین‌الملل و ظرفیت شبکه IP داخلی نیز به ترتیب 276.3 و 2400 گیگابیت بر ثانیه بوده است.

این در حالی است که محمود خسروی –مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت- در مراسم افتتاح پروژه فجر که بهمن ماه سال گذشته برگزار شد به عملکرد دولت یازدهم در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی اشاره کرد و گفت: در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت شبکه IP داخل کشور  624گیگابیت بر ثانیه بود که اکنون به  4000گیگ رسیده است.

وی درباره رشد ظرفیت پهنای باند بین‌الملل در دولت یازدهم نیز عنوان کرد: در همین مدت ظرفیت پهنای باند از  72به 307 گیگابیت بر ثانیه رسید.

آمارهای منتهی به سه ماهه سوم سال 94 که از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات منتشر شده، نشان می‌دهد که میزان ترانزیت ارتباطات بین‌الملل تا این تاریخ معادل 3600 لینک STM1 یا به عبارتی 558 گیگابیت بر ثانیه بوده است.

از آن جهت که آمار این معاونت تا آذر ماه سال گذشته می‌گوید که ظرفیت پهنای باند شبکه داخلی 2400 گیگابیت بر ثانیه بوده اما معاون وزیر ارتباطات در اواسط بهمن 94 اذعان کرد که ظرفیت این بخش به 4000 گیگابیت بر ثانیه رسیده، می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که ظرفیت اینترانت کشور در کمتر از دو ماه 67 درصد رشد کرده است.

با توجه به اظهارات خسروی، اگر ظرفیت پهنای باند اینترانت در ابتدای کار دولت یازدهم (حدودا شهریور 92) را 624 گیگابیت بر ثانیه و تا پایان آذر ماه 94 (مطابق گزارش معاونت برنامه‌ریزی) 2400 گیگابیت بر ثانیه در نظر بگیریم، پهنای باند شبکه IP داخلی در مجموع 27 ماه میانگین رشدی معادل 10.5 درصد به صورت ماهانه داشته است.

بنابراین اگر سرعت رشد طبق این الگو پیش می‌رفت در عرض 1.5 ماه، ظرفیت شبکه IP داخل می‌بایست 15.75 درصد به نسبت قبل رشد می‌کرد اما رشد 67 درصدی نشان می‌دهد که بر سرعت رشد هم 51.25 واحد افزوده شده است.