Gerdab.IR | گرداب

آماری عجیب از ازدواج های اینترنتی

پشت پرده ازدواج های اینترنتی/ احساسات دروغین بلای آشنایی‌های اینترنتی

تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۳۹۵

پژوهشگر دینی با بیان اینکه بیش از نیمی از ازدواج های اینترنتی منجر به طلاق شدندگفت:ازدواج های اینترنتی فارغ از شناخت خانواده ها ازیکدیگر است،ارتباطی هم که در فضای مجازی بین دختران و پسران به وجود می آید فقط شناخت طرفین از یکدیگر است.

به گزارش گرداب، حجت الاسلام روح الله گلزاری، پژوهشگر دینی در گفت و گو با شبستان در خصوص ازدواج های اینترنتی گفت: ازدواج در اسلام یک سنت الهی و مسئله ای فطری است که این مسئله فطری با قانون آفرینش انسان تطبیق دارد. در رابطه با بقای نسل و آرامش جسم روح  و نحوه ازدواج و چگونگی شکل گیری آن در قرآن کریم اشاره ای شده و روایاتی  وجود دارد.

ازدواج های اینترنتی مبتنی بر پایه های فرهنگی و ارزشی  های جامعه ما نیست

وی با بیان اینکه به اعتقاد کارشناسان ،ازدواج های اینترنتی به دلیل اینکه مبتنی بر پایه های فرهنگی و ارزشی  های جامعه ما نیست دارای مشکلات فراوانی است، بیان کرد:مانند آشنا نبودن افراد با یکدیگر و متفاوت بودن ارزش های طرفین بسیاری از ازدواج های اینترنتی  به سرعت فرو می ریزنند.

حجت الاسلام گلزاری در ادامه تصریح کرد: دختران و پسران جوان در فضای مجازی در اتاق های چت روم وارد می شوند و با اسم های واقعی و غیر واقعی یک سری حرف هایی را می  زنند که به ذائقه طرف مقابل خوش بیاید، حالا اینکه این حرف ها چند درصد واقعیت و چند درصد غیر واقعی باشند، بماند. در این ارتباطات حرف هایی که باعث می شود طرف مقابل رنجیده شود ولو اینکه بر اساس واقعیت ها باشد زیاد رد و بدل نمی شود.

وی ادامه داد: با توجه به پیچیده بودن روابط اجتماعی و ورود ابزارهای ارتباطی جدید ، آشنایی، ازدواج و پایه ریزی زندگی از طریق اینترنت و اکتفا کردن به این اطلاعات محدودی که در این چت روم ها رد و بدل می شود نمی تواند زندگی پایدار، امن و مطمئنی را پایه گذاری کند لذا شاهد بروز اختلافات و طلاق های فراوانی در این زمینه هستیم لذا این گونه ازدواج های اینترنتی به دلیل اینکه مبتنی بر پایه های فرهنگی و ارزش های جامعه نیست و به دلیل آشنا نبودن افراد با یکدیگر و سرعتی که این نوع ارتباطات دارد دچار مشکل خواهند شد.

جوانان در فضاهای مجازی به راحتی احساسات دروغین خود را بیان  می کنند

حجت الاسلام گلزاری اظهار کرد: محیط ها و فضاهای مجازی به گونه ای هستند که افراد به راحتی می توانند احساسات دروغین خود را بیان کنند در واقع امکان رد و بدل کردن احساسات دروغین وجود دارد اما بررسی و آنالیز، رفتارهای احساسی در آن فضا وجود ندارد در نتیجه این نوع رفتار، بعضی مسایل پنهان  و یا بسیاری از آنها بیان نمی شود.

وی ادامه داد: این پنهان کاری، این دروغ واین نوع رفتار در صورت آشکار شدن می تواند آسیب های زیادی برای طرفین به بار آورد، چون در فضای مجازی وقتی افراد می خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند نوعا حرف هایی را می زنند که به ذائقه طرف مقابل خوش بیاید ، حالا اینکه این حرف ها چقدر واقعیت و چقدر واقعیت ندارد ،زمانی  مشخص می شود که ارتباطات از فضای مجازی خارج و به ارتباط واقعی تبدیل شود، و با توجه به اینکه بسیاری از حرف هایی که در فضای مجازی رد و بدل شدند، ثبت و قابل استناد کردن هستند، بعد از بررسی متوجه می شویم که آنها دروغ و برخلاف واقعیت است و بعد از بررسی این مسایل منجر به اختلاف، دعوا، نزاع و طلاق می شود.

ازدواج  های اینترنتی جایگاهی در فرهنگ ایرانی اسلامی ما ندارد

حجت الاسلام گلزاری با بیان اینکه بیشتر ازدواج هایی که بر اساس دوستی پیش از ازدواج در فضای مجازی بنا شده باشند به طلاق منجر می شود، افزود: چون خود آنها که پیش از ازدواج مرتکب این ارتباطات شدند ،پس از ازدواج دوباره خود این افراد ، یک فضاهای شک و تردید  برای یگدیگر به وجود می آورند( مبادا بازهم همسرشان وارد فضای مجازی شده و دبواره مرتکب این عمل شوند) بنابراین اساس  و نوع این ارتباط  با فرهنگ ما سازگاری ندارد لذا ازدواج اینترنتی در فرهنگ ایرانی اسلامی ما جایگاهی ندارد و از جایگاه بسیار ضعیفی برخوردار است.

این پژوهشگر دینی اظهار کرد: ممکن است ازدواج اینترنتی منجر به طلاق هم نشود اما ازدواج موفقی هم نخواهد بود. درصد ازدواج موفق در ارتباطات مجازی به قدری پایین است که به تعبیر ساده تر می توان گفت به ریسک این کار نمی ارزد.

وی با بیان اینکه از نظر کارشناسان ازدواج موفق ازدواجی است که خانواده ها با همدیگر در تعامل باشند، اظهار کرد: چون بنای ازدواج ها و زندگی های ما بر اساس زندگی اجتماعی خانوادگی است. تعریف خانواده در جامعه ما با خانواده در جامعه غرب متفاوت است.

ازدواج های اینترنتی فارغ از شناخت خانواده ها از یکدیگر است

وی با بیان اینکه ازدواج های اینترنتی فارغ از شناخت خانواده ها از یکدیگر است، اظهار کرد: ارتباطی هم که در فضای مجازی بین دختران و پسران به وجود می آید فقط شناخت طرفین است در صورتی که بنای ارتباط ما ارتباط خانوادگی است که این موضوع در ارتباطات مجازی و ازدواج های مجازی جایگاهی ندارد.

این پژوهشگر دینی خاطرنشان کرد: در گذشته مقوله ای به نام ازدواج اینترنتی وجود نداشته با فرهنگ سازی نسبت به پیشگیری، شناخت و سنگ بنایی که خانواده ها با همدیگر  می گذاشتند از آسیب ها جلوگیری می کردند و خانواده ها در متن کار قرار داشتند.

وی با بیان اینکه مسئولان وزارت ورزش و جوانان و همچنین سازمان ملی جوانان سابق اعتقاد دارند که سایت های همسریابی مجوزی از مراکز قانونی ندارند، افزود: وقتی مجوزی ندارند پس به رسمیت هم نمی شناسند؛ در این صورت نظارتی بر آنها صورت نمی گیرد مگر اینکه مشکلات خاصی به وجود آید و آن هم زمانی است که دیگر آسیب های فراوانی به بسیاری از زوج ها وارد شده است.

وی با اشاره به نظارت پلیس فتا بر سایت های همسریابی اظهار کرد: در حال حاضر پلیس فتا در سایت های همسریابی ورود پیدا کرده است اما ورود پلیس هم نوعا زمانی است که شکایتی صورت گرفته و یا مشکلی پیش آمده باشد در حالی که بسیاری از آنها به دلیل ارتباطاتی که به وجود آمده و به دلیل حفظ حرمت و آبرویشان ورود پیدا نمی کنند مگر اینکه پلیس به صورت رندم بعضی از این سایت ها و مشکلات آنها را بررسی کند.

بیش از نیمی از ازدواج های اینترنتی منجر به طلاق شدند

حجت الاسلام گلزاری با بیان اینکه بیش از نیمی از ازدواج های اینترنتی منجر به طلاق شدند، بیان کرد: به دلیل اینکه این ارتباطات بر اساس ارتباط خانواده ها صورت نمی گیرد ،این افراد نمی توانند رابطه خوبی با افراد واقعی برقرار کنند به همین دلیل سراغ فضاهای مجازی می روند، آنجا هم هیچ نظارتی وجود ندارد و هرچه می خواهند به یکدیگر می گویند، هویت کاذبی را از خود معرفی می کنند ،بنابراین ازدواج های اینترنتی که بدون تحقیق و بررسی صورت می گیرد پس از مدت ،کوتاهی منجر به طلاق می شوند؛ این امر مشکلی است که امروزه در کشور ما به وجود آمده است.

وی ادامه داد: با توجه به مراجعان جوانان به مراکز مشاوره ها به ویژه پسرانی که ازدواج های اینترنتی داشتند اظهار می کنند که گویا از ابتدا به خاطر سرگرمی وارد فضای مجازی شده سپس ناخواسته گرفتار این عمل شدند و نتوانستند بر احساسات خود غلبه کنند.