Gerdab.IR | گرداب

بیسفون و ساینا محو شدند

تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۳۹۵

وزیر ارتباطات از اینکه ایرانی‌ها پیام‌رسان روسی را جایگزین ۲ شبکه آمریکایی و صهیونیست کرده‌اند، ابراز رضایت نسبی می‌کند، اما برخی پیام رسان‌های بومی که اتفاقا در این دولت ایجاد شده‌اند، به سرنوشت مبهمی دچار شده‌اند.

به گزارش گرداب، محمود واعظی در اظهار نظر تازه ای به مناسبت روز جهانی ارتباطات درباره شبکه های اجتماعی در ایران گفته: مردم ما ابتدا به دو شبکه اجتماعی آمریکایی و اسرائیلی مراجعه کرده بودند که ما از نظر امنیتی با آن ها مشکل داشتیم و علاقه جدی ما این است که مردم ما از شبکه های داخلی استفاده کنند. اکنون مردم شبکه ای را انتخاب کردند که مالک آن روسی است و مسئولان این شبکه حاضرند با ما تعامل کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اگر شبکه های اجتماعی ایجاد شوند که سرورهای آن در داخل باشد و توسط بخش خصوصی ایران ایجاد شود هم سرعت و هم امینت آن بیشتر خواهد بود. دانشگاهی‌ها و برخی شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه تلاش‌هایی کردند و حتی یکی از این شبکه ها تا دو و نیم میلیون مشترک گرفت اما نتوانست خدمت رسانی لازم را به مردم داشته باشد.

اظهار نظر وزیر ارتباطات داغ شبکه های اجتماعی بومی را بار دیگر تازه کرد.

قوانین، مهم ترین گلایه فعالان حوزه شبکه های داخلی است. قوانینی که فعالیت سرویس‌دهندگان داخلی را محدود می کند اما درباره رقبای خارجی سکوت کرده است.

پشتیبانی ضعیف، تعداد اندک کاربران، فقدان برنامه‌ منسجم برای درآمدزایی، عدم اعتماد به شبکه‌های اجتماعی بومی و شائبه اتصال به مراکز حاکمیتی از جمله مشکلات عمده شبکه‌ های داخلی در ایران است.

*درگیری شبکه های داخلی با قوانین و بی قانونی نمونه های خارجی

مسعود جلالی طراح و مدیر پروژه نرم‌افزار سلام در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات فارس در این باره می گوید: باید مزایایی برای پیام‌رسان‌های داخلی نسبت به نمونه های خارجی در نظر گرفته شود. پیام رسان های داخلی می‌توانند با توجه به امنیت داخلی و داده‌های موجود سرویس‌های منطقه‌ای مانند پرداخت بانکی را ایجاد کنند که همین سرویس باعث موفقیت وی چت در چین شده‌ است. اما متاسفانه مراجع متعدد در ایران قوانینی را تنظیم می‌کنند که تنها سرویس‌دهندگان داخلی ملزم به رعایت آنها هستند و سرویس‌دهندگان خارجی اعتنایی به این قوانین ندارند و همین امر شرایط نابرابری را برای رقابت رقم می زند.

*هزینه های کسب و کار بر دوش پیام رسان های داخلی

علاوه بر لزوم اخذ مجوزهای لازم، پیام رسان های داخلی بنابر کسب وکاری که در کشور دارند موظف به پرداخت مالیات هستند. اگر این شبکه ها نتوانند به روش هایی از معافیت های مالیاتی برخوردار شوند، این هزینه نیز بر هزینه های کسب و کار نوپای آنها اضافه می شود.

*نگرانی کاربران از نقض حریم شخصی

بی‌اعتمادی کاربران ایرانی به شبکه‌های اجتماعی داخلی یکی از مشکلاتی است که با آن مواجه می‌شوند. بخشی از این بی‌اعتمادی به دلیل احساس تحت‌نظر بودن و نقض خصوصی‌ در بستر بومی است.

سید محمدرضا آقا میری در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس تاکید می کند: متأسفانه این احساسی که در مردم ما ایجاد شده اشتباه است، زیرا تا حدی که شبکه‌های داخلی در دسترس است، همان اندازه نیز شبکه‌های خارجی در دسترس هستند.

وزیر ارتباطات نیز نگرانی کاربران ایرانی از نقض حریم شخصی در شبکه های ایرانی را بی مورد خواند و گفته: همین مردم از تلفن ثابت و موبایل این کشور استفاده می کنند.

*گرانی پهنای باند و هزینه تمام شده

فعالان این حوزه، گرانی پهنای باند و هزینه تمام شده را مانع اصلی بر سر راه توسعه کسب و کار خود اعلام می کنند که در نتیجه آن نمی توانند امکانات فنی بهتری برای جذب کاربر ارائه کنند تا با افزایش کاربر به درآمدزایی برسند و در نهایت بتوانند کسب و کار خود را پایدار کنند.

داوری مدیر پیام‌ رسان بیسفون با اشاره به هزینه‌های زیاد فنی از جمله پهنای باند، می گوید: هزینه ها و نبود قانون حمایتی از مشکلات اصلی پیام رسان های داخلی است.

به تازگی وزارت ارتباطات تسهیلاتی را برای کاهش قیمت پهنای باند شرکت های فناوری در نظر گرفته شده که برخی از شرکت ها نیز از این امکان برخوردار شده اند.

*نبود قوانین شفاف درباره فیلترینگ

اما محمدی مدیر اجرایی مرکز نوآوری شریف، نبود قوانین شفاف و ترس از فیلترینگ را به عنوان مشکلی بزرگ برای شبکه های اجتماعی داخلی نام برد و گفت: بعد از فیلتر شدن یک سایت روی مدیران آنها حتی برای خاموش کردن سرور و پاک کردن تمام دیتاها فشار وارد می‌شود.

در نهایت اگرچه به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی سه حوزه رایانامه بومی، موتور جستجوی بومی و شبکه‌های پیام‌رسان بومی امروز نیاز پرکاربرد فضای مجازی ایرانی‌ها و به عنوان سه اولویت در فضای مجازی در دستور کار است، اما عدم موفقیت شبکه های اجتماعی و پیام رسان داخلی از نقص جدی کار در بدنه دولت و بالاتر از دولت حکایت دارد.

سرنوشت امروز پیام رسان های داخلی نشان می دهد مجموعه شرایط در کشور به نحوی است که اغلب آنها در مواجه با انبوه مشکلات نتوانسته اند از بار سنگینی مشکلات کم راست کنند در نتیجه در بین شبکه های پراستفاده ایرانی ها شبکه های بومی جایی ندارند.