Gerdab.IR | گرداب

تشخیص سرطان با موتورجستجوی مایکروسافت!

تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۵

موتورهای جستجو ابزارهای مفیدی برای جستجوی محتوی در اینترنت، پیدا کردن وب سایتها، دیدن خبرها و خرید آنلاین هستند. اما در آینده نزدیک این موتورها چیزهایی بیش از این را در اختیار شما خواهند گذاشت. تا جایی که حتی به سلامت و حفظ جان شما نیز کمک خواهند کرد.

به گزارش گرداب، به گفته محققان شرکت مایکروسافت موتورهای جستجو بر اساس سابقه جستجوهای شما، ظرفیت رصد و هشدار در مورد بیماریها و مشکلات جسمی شما را دارند. به عنوان یک مثال جالب توجه، موتور جستجوی مایکروسافت حتی قبل از پزشکان قادر است تشخیص دهد که آیا کاربران آن مبتلا به سرطان پانکراس یا لوزالمعده هستند یا نه.

دکتر «اریک هورویتز» یکی از محققان برجسته ای که در حال کار بر روی این پروژه است، در باره این موضوع میگوید: ما از خود میپرسیم که وقتی در حال رصد اطلاعات کاربران در فضای آنلاین هستیم آیا این اطلاعات به ما سرنخی از آنچه در جریان است میدهد یا نه؟ فکر میکنم که ادبیات اصلی و پیشرو در حوزه پزشکی با یک چنین مطالعات و داده هایی مخالفت دارد. ما امیدواریم که این تحقیقات منجر به مباحثات جالب توجهی در این جریان اصلی شود.

در واقع در حال حاضر نتیجه این مطالعات مایکروسافت در یک ژورنال معتبر علمی مربوط به تومور شناسی با نام Journal of Oncology Practice منتشر شده است که به خوبی نشان میدهد که چگونه موتور جستجوی بینگ مایکروسافت از اطالاعات به ظاهر نامربوط کاربران میتواند این موضوع را که آیا آنها مبتلا به سرطان پانکراس هستند، استخراج کند.

بر این اساس که موتور بینگ بر اساس جستجوهای کاربران در مورد خریدها، عوارض جانبی یا شواهد بیماری که در اینترنت آن را جستجو میکنند، میتواند حدس بزند که آیا یک کاربر احتمالا مبتلا به سرطان پانکراس است یا نه. حتی میتوان در این خصوص حدس زد که آیا کاربر واقعا مبتلا به این عارضه میباشد و یا آنکه تنها علائمی مشابه با آن را دارد.

همانگونه که دکتر هورویتز اشاره کرده این برای اولین بار نیست که داده های عظیمی مانند این در علم پزشکی مورد استفاده قرار میگیرند. چند سال قبل گوگل از همین داده ها برای تخمین میزان گسترش و شیوع آنفلوآنزا در ایالات متحده استفاده کرد. همچنین چندی پیش یکی از خرده فروشان اینترنتی با توجه به تغییر عادات خرید یکی از مشتریان خود متوجه حامله بودن وی شد. حتی قبل از پزشکان و خانواده وی.

اما در حالی که تجربه گوگل در مورد بیماری آنفلوآنزا بسیار غیر دقیق بود، محققان مایکروسافت روشی بسیار دقیق تر و معتبر تر ار انتخاب کرده اند و توانسته اند بین 5 تا 15 درصد از مبتلایان به سرطان پانکراس را با ضریب اشتباه 1 در صد هزار نفر شناسایی کنند.

حتی محققان مایکروسافت در پی آن هستند که از منشی مجازی این شرکت یعنی کورتانا در آینده نزدیک به عنوان یک مشاور معتبر و مطوئن پزشکی برای کاربران آن استفاده کنند.

منبع: تابناک