Gerdab.IR | گرداب

چه بازی‌هایی برای کودکان ممنوع است؟

تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۵

مطالعات نشان می‌دهد ارتباط مستقیمی بین بازی‌های رایانه‌ای خشن و افکار، رفتار و احساسات تهاجمی در کودکان وجود دارد.

به گزارش گرداب؛ تأثیر بازی‌های خشن بر روح کودکان و سرایت آن به دنیای واقعی تااندازه‌ای است که متخصصان کودک دست به دامن والدین، شوراهای سیاست‌گذاری و سازندگان بازی‌ها شده‌اند.

در سال‌های گذشته دسترسی کودکان به اطلاعات فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای کمتر از امروز بود. در حال حاضر و با متداول شدن تلفن‌های هوشمند، دسترسی کودکان به انواع اطلاعات و بازی با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد و کنترل و نظارت والدین بر فضای مجازی کمتر و سخت‌تر شده است.

مطالعات پژوهشگران موسسه تحقیقاتی کودکان در سیاتل نشان می‌دهد ارتباط مستقیمی بین بازی‌های رایانه‌ای خشن و افکار، رفتار و احساسات تهاجمی کودکان وجود دارد. تأثیر بازی‌های خشن بر روح کودکان و سرایت آن به دنیای واقعی تااندازه‌ای است که متخصصان کودک دست به دامن والدین، شوراهای سیاست‌گذاری و سازندگان بازی‌ها شده‌اند.

متخصصان به والدین توصیه می‌کنند که برنامه پرهیز بازی، دقیق مشابه رژیم غذایی، برای کودکان تدارک ببینید تا علاوه بر اینکه مدت‌زمان بازی را محدود کنند، بر محتوا و کیفیت آن نیز نظارت داشته باشند. این مطالعه ضرورت کنترل کودکان کمتر از شش سال را ضروری‌تر می‌داند؛ چراکه کودک در این سنین قادر به تشخیص دنیای فانتزی مجازی از دنیای واقعی نیست.

روانشناسان، بازی‌های رایانه‌ای خشونت‌آمیز را به‌هیچ‌وجه برای کودکان و نوجوانان مجاز نمی‌دانند و به والدین توصیه می‌کنند که کودکان را به سمت بازی‌های فکری و بازی‌هایی که فعالیت بدنی دارند سوق دهند
منبع: ایرنا