Gerdab.IR | گرداب

گزارش؛

والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟

تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۵

یکی از بزرگترین دغدغه های والدین نظارت بر استفاده فرزندان خود از تلفن های همراه و رایانه ها و همچنین حضور آنها فضای مجازی در فضای مجازی است. در این مطلب به والدین 10 نرم افزار کابردی در این حوزه معرفی می شود.

گروه فرهنگی و اجتماعی؛ این روزها دیگر خانواده‌ای را نمی‌بینید که از وسایل ارتباط‌جمعی نظیر تلفن، تبلت و کامپیوتر استفاده نکنند. وسایل دیجیتالی مثل تلفن همراه، تبلت و آی‌پد برای بچه‌ها در نقش والدین جدید هستند که تمام زندگی‌شان را حتی اوقات فراغت آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار می دهند. این وسایل نقش‌های مختلفی را برای فرزندان بازی می‌کنند؛ برای مثال دوست و معلمشان هستند، برایشان قصه می‌گویند و حتی نقش‌های برگه امتحانی، هواشناسی، تلویزیون و... را برای آن‌ها بازی می‌کنند.

انواع بازی‌های رایانه‌ای و سرگرمی‌های محیط های مجازی نوین، در بسیاری از موارد رشد طبیعی و خلاقیت بچه‌ها را که می‌بایست با حضور در طبیعت حقیقی، تحرک و کارهای فکری و اجتماعی شکوفا شود، دچار اختلال کرده است؛ این محیط ها، در عمل آموزش فرهنگ رفتاری، اخلاقی و گفتاری را در دست گرفته است. لذا این وسایل تبدیل به یک چاقوی دو لبه شده اند که از یک طرف مزایا و منافعی دارند و از سوی دیگر اگر بر آن نظارت نشود آسیب‌های مختلفی را به خصوص برای کودکان و نوجوانان در بر خواهند داشت.

استفاده کودکان و نوجوانان از فناوری اطـلاعات، در صورت نداشتن علم استفاده از آن می‌تواند نگران‌کننده باشد. نقش پدر و مادر در این زمینه، بسیار پررنگ است؛ آنها می‌توانند با یک برنامه‌ریزی دقیق و نظارت درست بر نحوه استفاده فرزندان، از این معضل پیشگیری کند. راهکارهای مختلفی برای نظارت والدین بر فرزندان وجود دارد از جمله اینکه والدین باید سعی کنند، اطلاعات خود را در مورد فناوری اطلاعات و کاربردهای آن افزایش دهند تا بتوانند در مواقع لزوم، از توانایی‌های خویش برای کنترل و نظارت بر کار فرزندان‌شان استفاده کنند؛ یا اینکه تا حد امکان سعی شود، دستگاه رایانه فرزندتان را در جایی قرار دهند که در معرض دید خانواده باشد و از قرار دادن رایانه در اتاق خواب یا اتاق‌هایی که امکان نظارت مستقیم بر روی آن ندارند، خودداری کنند.

یکی دیگر از این راهکارها استفاده از نرم‌افزارهای کنترل‌کننده و محدودکننده است که به والدین کمک می‌کند تا هم بر فرزندان‌شان نظارت داشته باشند و هم اینکه گزارش فعالیت‌های فرزندشان را دریافت کنند. در زیر به بعضی از این نرم‌افزارها اشاره می‌کنیم:


1- نرم‌افزار کنترل والدین سانیار

امروزه به دلیل وجود تهدیدات اخلاقی و فکری محیط‌ شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، نیاز است تا والدین بر فعالیت های فرزندانشان کنترل داشته باشند. یکی از شرکت های ایرانی برای کمک به خانواده ها در این زمینه نرم افزاری را تحت عنوان نرم‌افزار کنترل والدین سانیار طراحی نموده است.

بعضی از قابلیت‌های این نرم‌افزار عبارت‌ است از:

1- کنترل و نظارت کامل بر تماس‌های ورودی و خروجی

2- کنترل و نظارت کامل بر پیامک‌های تلفن همراه فرزندان

3- انتقال اطلاعات از طریق پست الکترونیکی

4- کنترل و نظارت زمانی و اجرایی بر نرم‌افزارهای نصب‌شده و نرم افزارهایی که فرزندان می خواهند بر روی تلفن همراه خود نصب کنند

5- کنترل بر روی ساعات کار گوشی و کنترل موقعیت مکانی تلفن همراه فرزند

6- کنترل مرورگر اینترنت

این نرم‌افزار بدون هیچ محدودیتی در تمامی دستگاه‌های اندرویدی قابل نصب است.


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟2- سامانه مراقبت از خانواده در دنیای مجازی (sfp)

یکی دیگر از نرم افزار های فارسی زبانی که به خانواده ها و والدین کمک می کنند تا فرزندانشان را از آسیب‌های ناشی از مشاهده محتواهای نامناسب شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و نرم افزارها محافظت کند و دسترسی آنها به این‌گونه موارد را مسدود سازند، سامانه مراقبت از خانواده است.

پس از نصب و ثبت این سامانه شما می‌توانید از قابلیت‌های زیر بهره‌مند شوید:

1- موقعیت‌یابی مستمر فرزند

2- مدیریت تماس‌ها، مسدودسازی آنها، بررسی ریز مکالمات

3- پیام‌های شبکه های اجتماعی

4- مسدودسازی برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها

5- مدیریت ساعات استفاده از گوشی تلفن همراه

نمودارها، جداول دسته‌بندی‌شده از جمله ابزارهای مدیریتی جهت تحلیل سریع اطلاعات و کنترل اطلاعات در حجم وسیع می‌باشند که در قالب جداول طبقه‌بندی‌شده و نمودارهای ساده ارائه شده‌اند تا جمع‌بندی سریع و دقیقی از مجموعه داده‌های ثبت‌شده در اختیار شما قرار دهند.


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟


شما می‌توانید با مراجعه به سایت زیر در این نرم‌افزار ثبت‌نام و از امکانات آن استفاده کنید:

https://superfamilyprotector.com


3- spy agent یا عامل جاسوسی

این نرم‌افزار برای محافظت و کنترل رایانه طراحی شده است، اگر شما از این نرم‌افزار استفاده کنید به‌راحتی می‌توانید رایانه و فعالیت‌های برخط را محافظت و کنترل کنید. تمام سایت‌هایی که فرزند شما می بیند توسط این نرم‌افزار ثبت و ضبط می شود. با این نرم‌افزار می‌توانید جست‌وجوی‌های آنلاین که انجام شده است را بررسی کنید. این نرم‌افزار یکی از نرم‌افزارهایی است که بیشترین استفاده را در مدارس و محیط های کاری داشته است.

بعضی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که این نرم‌افزار می‌تواند محافظت و کنترل کند:

· آپلودها و دانلودها

· ایمیل‌های ارسالی و دریافتی

· مکالمات از طریق مسنجرها یا چت

· به کار بردن دوربین و میکروفون

· فعالیت‌های آفلاین و آنلاین

· زمان‌های وصل و قطع شدن


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟


این نرم‌افزار تقریباً با تمام نسخه‌های موجود ویندوز سازگار است. شما می‌توانید این نرم‌افزار را از لینک زیر تهیه کرده و با آن بیشتر آشنا شوید:

http://www.spytech-web.com/spyagent.shtml


4- web watcher یا مشاهده‌کننده وب

این نرم‌افزار یکی از بهترین نرم‌افزارهای نظارت و کنترل تلفن همراه و رایانه است که تمام جست‌وجو‌های بازدیدکننده با محتوای نامناسب و مضر را شناسایی می‌کند. این نرم‌افزار برای وسایل ارتباطی رد سیستم عامل های مختلف ازجمله ویندوز، اندروید و آی او اس در دسترس است. محافظت و کنترل تمام فعالیت‌ها به‌صورت دقیق و متمرکز از جمله دلایل اصلی هستند که این نرم‌افزار را در میان نرم‌افزارهای مشابه در رتبه یک قرار داده است.


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟


با ورود به لینک زیر می توانید بیشتر با این نرم‌افزار آشنا شوید و نسخه‌های مختلف آن را دریافت کنید:

http://www.webwatcher.com


5- sniper spy

خیلی از مردم می‌خواهند از نرم‌افزارهایی برای محافظت از فعالیت‌های رایانه استفاده کنند که تحلیل‌های واقعی را به آن‌ها ارائه کند. «sniper spy» از آن دست نرم‌افزارهاست که تحلیلی واقعی از محافظت و کنترل به شما ارائه می‌دهد. گرفتن اسکرین‌شات به‌صورت زنده و همزمان و همچنین فیلترکردن وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی از جمله ویژگی‌های این نرم‌افزار به‌حساب می‌آید. این نرم‌افزار بی‌وقفه فعالیت‌هایی چون حضور در شبکه های اجتماعی، پایگاه‌های دیده‌شده، برنامه‌های استفاده‌شده، فعالیت‌های رایانه شخصی، پیام‌های فوری، مشاهده تاریخچه مرورگر و بسیاری موارد دیگر را کنترل و دیده‌بانی می‌کند.


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟


این نرم‌افزار اینجا قابل دریافت می‌باشد:

http://www.sniperspy.com


6- elite key logger

این نرم‌افزار کارایی خوبی برای اهداف ثبت و حفظ کلیک یا همان کی‌لاگری دارد. دسترسی به کلیک‌های اصلی این اجازه را به ادمین می‌دهد تا لیست تمام فعالیت‌های انجام شده به‌وسیله ی کودک یا هرکس دیگری که از رایانه استفاده می‌کند را نگهداری و حفظ می‌کند. ما همه می‌دانیم که بچه‌ها بازی رایانه‌ای را دوست دارند اما اگر شما نمی‌خواهید تا فرزندتان ساعاتش را به بازی تلف کند می‌توانید آن بازی را با ویژگی مسدودکنندگی این نرم‌افزار مسدود کنید. برخی از ویژگی‌های اساسی این نرم‌افزار عبارت‌اند از:

1- جمع‌آوری پسوردها

2- ثبت ایمیل‌ها و چت‌ها

3- کنترل برنامه‌ها

4- ره‌گیری url.

این نرم‌افزار مناسب سیستم عامل ویندوز و مکینتاش می‌باشد.


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟


شما می‌توانید در این نشانی با نرم‌افزار بالا بیشتر آشنا شده و آن را خریداری یا نسخه ی موقت آن را دریافت نمایید.

https://www.elitekeyloggers.com/


7- نظارت والدین در ویندوز 8

قابلیتی که در ویندوز هشت اعمال شده است با نرم افزارهاییس که پیش تر معرفی کردیم، تفاوت دارد. در ویندوز هشت قابلیتی با عنوان Family Safety برای کاربران درنظر گرفته شده که نسبت به نسخه های قبلی آن در ویندوزهای پیشین بسیار قدرتمندتر و کاربردی تر شده است. از جمله قابلیت های این نرم افزارها برای والدین عبارت است از:

1- تنظیم سطح فیلترینگ وبسایت ها

2- ارسال گزارش از فعالیت های انجام شده به آدرس ایمیلی به توسط کاربر اصلی ثبت شده است

3- نظارت و ایجاد محدودیت در دسترسی به اپلیکیشن های فروشگاه ویندوز

4- تعیین محدودیت زمانی برای استفاده از رایانه


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟


در لینک زیر نحوه کار این قابلیت در ویندوز ۸ آمده است:

yon.ir/I73l


۸- Family Cyber Alert یا نرم‌افزار کنترل فرزندان و اعضای خانواده در اینترنت

به کمک این برنامه والدین می‌توانند تا فعالیت‌هایی که فرزندان و دیگر اعضای خانواده در اینترنت انجام می‌دهند را کنترل کنند. این برنامه این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا اعمال انجام شده را توسط دیگران را ضبط کرده و آن‌ها را مشاهده کنید.

قابلیت‌های کلیدی این نرم‌افزار:

1- ضبط emailها، گفتگوهای اینترنتی (Chat)، وب‌سایت‌های بازدید شده، برنامه‌های اجراشده

2- بستن و جلوگیری از گفتگوهای اینترنتی (Chat) و هچنین جلوگیری از اجرای برنامه‌ها، بازی‌ها و فایل‌های تعیین‌شده

3- ثبت کلیدهای استفاده‌شده بر روی صفحه کلید

4- عکس‌برداری از صفحه نمایش

5- درج تاریخ و زمان کارهای انجام شده

6- فرستادن Email های خودکار

7- ذخیره‌سازی فایل‌های ضبط‌شده به‌صورت مخفی و دور از دسترس


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟


این نرم‌افزار اینجا قابل دریافت می‌باشد:

http://p30download.com/fa/entry/796


۹- Hidetools Parental Control یا ابزارهای مخفی کنترل والدین

این نرم افزار نیز یکی از نرم افزارهای نظارتی قدرتمند در این حوزه به شمار می آید که هم برای نظارت والدین بر فرزندان و هم برای محیط های اداری می توان از آن استفاده کرد. از خصوصیت های بارز این نرم افزار عملکرد کاملا مخفیانه آن است؛ طوری که در قسمت Task Manager ویندوز نیز اثری از خود به جا نمی گذارد! زمانی می توان این نرم افزار را بصورت آشکار اجرا کرد که از کلیدهای ترکیبی خود نرم افزار یا کلیدی که خود کاربر اصلی برای آن تعریف کرده است، استفاده شود.

قابلیت های این نرم افزار عبارت است از:

1- ذخیره آدرس ها و صفحات بازدید شده از سایت های اینترنتی

2- تمامی کلیدهای استفاده شده در کیبورد

3- نشان دادن محل اصلی فایل های اجرا شده در محیط ویندوز

4- عکس برداری از محیط سیستم عامل بصورت کاما مخفیانه


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟


۱۰- mobicip

آخرین نرم‌افزاری که در اینجا به شما معرفی می‌شود در زمینه نظارت و کنترل والدین، نرم‌افزار mobicip است. این نرم‌افزار قابلیت کنترل آنلاین فرزندان را به والدین می‌دهد.

از قابلیت های مهم این نرم‌افزار اجرا در سیستم عامل‌های مختلف(مانند ویندوز، اندروید، مکینتاش، آی.او.اس) است.

قابلیت های این نرم افزار عبارت است از:

1- محافظت و کنترل برنامه‌های کاربردی در وسیله‌های مختلف مورد محافظت شما

2- نمایش تاریخچه مرورگرها

3- ایجاد محدودیت زمانی برای استفاده از اینترنت

4- مسدود کردن یا باز گذاشتن دامنه‌ها و وب‌سایت‌ها یا حتی مسدود کردن واژه‌های خاص و پلتفرم‌های مختلف آن برای سیستم‌های مختلف


والدین از چه نرم افزارهایی برای کنترل فرزندان خود استفاده کنند؟


شما می‌توانید این نرم‌افزار را از آدرس زیر دریافت کنید:

http://www.mobicip.com/features