امیرعلی خیراندیش ؛

پشتیبانی گوگل از ۴۲۸ میلیون صفحه وب مستهجن آمریکا

پشتیبانی گوگل از ۴۲۸ میلیون صفحه وب مستهجن آمریکا
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۵

یک فعال حوزه جستجوگرها با بیان اینکه کاربران ایرانی در رتبه پنجم جهانی استفاده از گوگل قرار دارند، گفت: ۴۲۸ میلیون صفحه وب مستهجن آمریکا توسط گوگل پوشش داده می‌شود که شرایط هشدار دهنده‌ای را برای نسل جدید ایجاد کرده است.

به گزارش گرداب، امیرعلی خیراندیش -مدیر اجرایی جویشگر بومی پارسی جو گفت یکی از موسسات پژوهشی بین‌المللی تحت عنوان "MetaCert" از چند سال قبل تحقیقات گسترده‌ای را در زمینه محتوای پاک در فضای مجازی آغاز و در تازه‌ترین گزارش خود افشا کرد آمریکا میزبان 428 میلیون صفحه وب مستهجن است که این آمار نشان می‌دهد 60 درصد صفحات غیراخلاقی دنیا در ایالات متحده تولید می‌شود.

این فعال حوزه جستجوگرها با اشاره به اینکه گوگل در ارائه داده‌ها به کاربر ملاحظات اخلاقی را حتی برای کودکان هم لحاظ نمی‌کند، گفت: گوگل مدعی است که در صورت فعالسازی قابلیت جستجوی پاک توسط خود کاربر، پاسخگویی به پرسش‌ها به صورت پالایش شده و پاک ارائه خواهد شد در حالیکه بر اساس گزارش تحلیلی دانشگاه هاروارد، گوگل با وجود تضمین قطعی، باز هم نتوانسته ادعای خود را محقق ‌کند و همین امر ضرورت استفاده از جستجوگر بومی در کشور را بیش از پیش ضروری می‌کند.

خیراندیش ادامه داد: آخرین گزارش سالانه‌ نهاد بین‌المللی Covenant Eyes که به بررسی گوگل اشاره دارد، نشان می‌دهد که به دلیل ضعف در کنترل این جویشگر 13 درصد از جست‌وجوهای انجام گرفته با مضامین غیراخلاقی و نامناسب بوده که اغلب آنها توسط کاربران نوجوانان از سراسر دنیا صورت گرفته است. ضمن اینکه این نهاد بین‌المللی در گزارش مذکور افشا کرد در گوشی‌های تلفن همراه که گوگل روی آنها نصب است به ازای هر پنج جستجو، بیش از یک مورد مرتبط با مضامین غیراخلاقی و نامناسب بوده است.

وی با بیان اینکه کاربران ایرانی در رتبه پنجم جهانی استفاده از گوگل قرار دارند، افزود: عدم پالایش و دسترسی آسان به بیش از 400 میلیون صفحه وب مستهجن از طریق گوگل شرایط هشدار دهنده‌ای را برای نسل جدید ایجاد کرده است که همین امر لزوم فرهنگ‌سازی در استفاده از جستجوگرهای بومی را در ایران دو چندان می‌کند.