سرقت 45 میلیاردی از طریق هک سرورهای رایانه‌ای

سرقت 45 میلیاردی از طریق هک سرورهای رایانه‌ای
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۳۹۵

دو سارقی که از طریق هک سرورهای رایانه‌ای به سرقت 45 میلیاردی از یک شرکت پرداخت الکترونیکی مبادرت کرده بودند با تلاش مأموران شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش گرداب، سرهنگ کاکوان اظهار کرد: با وصول پرونده‌ای از سوی یکی از شرکت‌های پرداخت الکترونیک مبنی بر هک و دسترسی غیرمجاز به سرورهای رایانه‌ای آن شرکت توسط اشخاص ناشناس و سرقت تعداد قابل توجهی رمز شارژ تلفن همراه از سرور رایانه‌ای به ارزش مبلغ 45 میلیارد ریال به این پلیس، موضوع در دستور کار این پلیس  قرار گرفت.

وی افزود: طی هماهنگی با دادسرای جرائم رایانه‌ای سریعاً کار تیمی افسران پلیس فتای پایتخت دردستور کار قرار گرفت‌، در ابتدا با مراجعه کارشناسان آزمایشگاه ادله دیجیتال‌ این پلیس به محل شرکت شاکی و بررسی فنی، و طبق به کارگیری روش‌های فنی و رایانه‌ای‌، مشخص‌ شد متهمین دو نفر از کارکنان شرکت بوده و با دسترسی به سیستم و رمز ورود در فرصتی مناسب اقدام به استخراج اطلاعات مورد نیاز شرکت کرده‌اند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ در ادامه گفت: هر دو نفر به پلیس انتقال و در تحقیقات از آنها بدو اقدام به انکار جرم کرده ولی با ارائه ادله دیجیتال به ناچار لب به سخن گشوده و به جرم خود معترف و انگیزه خود را از ارتکاب به جرم کسب درآمد اعلام کردند. در این باره پرونده تکمیلی به همراه طرفین به دادسرای جرائم رایانه‌ای ارسال گردید و در اختیار قانون قرار گرفتند.

سرهنگ کاکوان در پایان در مورد امنیت شبکه در بستر اینترنت هشدار داد و تصریح کرد: مجرمین سایبری با مهندسی اجتماعی از راه‌های گوناگون و با ترفندهای مختلف درصدد دسترسی به اطلاعات مورد نیاز خود هستند برای جلوگیری از این‌گونه آسیب‌ها، شرکت‌ها در جهت ارتقاء امنیت با استفاده از برنامه‌های کاربردی و وضع کردن قوانین دسترسی به سرور شرکت، راه را بر مجرمین ببندند چرا که سرقت اطلاعات می‌تواند ضربه سنگینی به آن شرکت وارد کند.