آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

دشمن از طریق فضای مجازی به دنبال فروپاشی نظام است

دشمن از طریق فضای مجازی به دنبال فروپاشی نظام است
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۶

ایشان با اشاره به معضلات فضای مجازی عنوان کرد: مشکل فضای مجازی تنها ایجاد مفاسد اخلاقی و تزلزل اخلاقی نیست بلکه در مواردی دام سیاسی محسوب می‌شود، دشمن با استفاده از فضای مجازی دام‌هایی را طراحی کرده تا بتواند به فروپاشی نظام برسد و این موضوع هوشیاری مسؤولان را می‌طلبد.

این مرجع تقلید در دیدار محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با تسلیت سالروز شهادت امام رضا (ع)، به حادثه زلزله در کرمانشاه اشاره و اظهار کرد: دولت و ملت این بار بهتر از دفعات قبل حضور پیدا کرده و کمک کردند و کمک‌ها سریع‌تر و جامع‌تر بود که جای تشکر دارد.

وی افزود: باید توجه داشت که هنوز مشکلات فراوان بوده و مهم‌ترین مسأله پرداختن به ساخت و ساز خانه‌هاست که کار اصلی به شمار می‌رود، نباید به گونه‌ای باشد که گذشت زمان سبب فراموشی این مسأله مهم از سوی ملت و دولت شود به ویژه که رو به زمستان می‌رویم، باید برنامه‌ریزی شود که مردم نجات پیدا کنند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه امید در دل‌ها برای بازسازی اماکن تخریب شده نباید تبدیل به یأس شود، اظهار کرد: متأسفانه وضع ساختمان‌ها بسیار فرسوده است و حتی ساختمان‌های نو نیز فرسوده محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: باید برای ساختمان‌های فرسوده فکری اساسی شود چراکه ضایعات بسیاری دارد، اگر ساختمان‌های فرسوده درست شود خرج کمتری دارد تا اینکه زلزله رخ دهد و سپس بخواهیم به آن رسیدگی کنیم، باید به این مسائل رسیدگی شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با تأکید بر اینکه مسأله نظام مهندسی باید از وضع فعلی خارج شود، ابراز کرد: نباید به گونه‌ای باشد که کار تنها تشریفات بوده و وسیله‌ای برای درآمد عده‌ای باشد، باید در ساخت و سازها دقت شود و دعواها در این زمینه را باید کنار گذاشت.

وی با اشاره به معضلات فضای مجازی عنوان کرد: مشکل فضای مجازی تنها ایجاد مفاسد اخلاقی و تزلزل اخلاقی نیست بلکه در مواردی دام سیاسی محسوب می‌شود، دشمن با استفاده از فضای مجازی دام‌هایی را طراحی کرده تا بتواند به فروپاشی نظام برسد و این موضوع هوشیاری مسؤولان را می‌طلبد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: دشمنان و غربی‌ها سوءنیت دارند و ما هیچ‌گاه نباید به آن‌ها خوش‌بین باشیم بلکه همواره نسبت به رفتار دشمنان باید با بدبینی رفتار کرد، مسائل اخلاقی، اعتقادی، سیاسی و اجتماعی مورد هجمه است که باید مقابله کرد.

وی اضافه کرد: باید برای یک جانشین دارای کارآمدی کافی و اشباع کننده مردم فکری شود تا شاهد آسیب‌های متعدد در فضای مجازی نباشیم، نباید گفته شود که نمی‌توان این کار را انجام داد بلکه با همت و برنامه‌ریزی می‌توان کار را پیش برد، مسؤولان باید دست به دست هم دهند و مشکل فضای مجازی را حل کنند، مسؤولان کشور هشدار داده‌اند که در پرونده‌های قضایی آثار فضای مجازی دیده می‌شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه مالیات‌ها باید عادلانه باشد، تصریح کرد: نباید به گونه‌ای باشد که گردن‌کلفت‌ها از مالیات فرار کنند و کسبه‌ها و افراد جزء مجبور به پرداخت آن باشند، باید بر مالیات‌ها دقت بیشتری شود.

وی افزود: گاهی مسائل عجیبی واقع می‌شود و یک مرتبه گفته می‌شود که در صندوق فرهنگیان رقم نجومی فساد شده و یا اینکه مسؤولان می‌گویند بیش از هزار تریلی قاچاق کشف شده است، باید متوجه اوضاع باشیم و درباره مقابله با فساد تصمیمی بنیادین گرفته شود.