رئیس شورای مرکزی نصر کشور گفت: تزریق صرف منابع مالی به پیام‌رسان‌های داخلی و نادیده گرفتن نیازهای واقعی کاربران به اتلاف منابع می‌انجامد.
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
کد خبر: ۲۷۰۳۲
به گزارش گرداب، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور طی نامه‌ای به ابوالحسن فیروزآبادی؛ دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور فرصتها و تهدیدهای فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام و جایگزینی آن با محصولات داخلی را به همراه پیشنهاداتی اعلام کرد.

متن نامه محمدباقر اثنی عشری؛ رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران و رئیس شورای مرکزی نصر کشور به این شرح است:

«ضمن استقبال از ورود کارشناسی شما به موضوع فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام و جایگزینی آن با محصولات داخلی، جای تردید نیست که نگرانی از تأثیر محدودیت‌هایی از این دست، فضای جامعه مجازی و واقعی را ملتهب ساخته و در هیاهوی مباحث سیاسی و اجتماعی، مجال چندانی برای نگاه تخصصی و صنفی به موضوع نمانده است.

متأسفانه بخش‌هایی مهم از گفته‌های جنابعالی درباره مخاطرات اقتصادی و پیش‌بینی‌هایی که درباره توسعه قلمروی تلگرام به مبادلات مالی داشته‌اید، در میان این همه گردوغبار گم شده و دوگانه‌ای به شدت قطبی در قالب موافقان و مخالفان فیلترینگ بدون نگاه به عوارض و تبعات هر یک شکل گرفته است.

تردیدی نیست که رشد تلگرام نتیجه ضعف سرمایه‌گذاری در صنعت فناوری اطلاعات ایران در دهه گذشته است؛ زمان و هزینه‌های زیادی به بهانه طرح‌هایی چون اینترنت ملی و دولت الکترونیکی مصرف شده که اغلب آنها تاکنون بی‌حاصل بوده‌اند.

چه بسا اگر حتی بخشی از این طرح‌های میلیاردی به درستی صرف حمایت از بخش خصوصی واقعی می‌شد امروز شاهد سر ریز رایگان و بی‌دلیل همه‌گونه اطلاعات دولتی و کشوری به سمت یک بستر ارتباطی فرامرزی نبودیم.

طی دهه‌ای که توسعه‌دهندگان فناوری اطلاعات ایران زیر بار قوانین سایه روشن، مالیات و بدهی‌های سازمان دولتی کمر خم می‌کردند، سکوهای ارتباطی مانند تلگرام شکل گرفتند که اکنون در بسیاری از سازمان‌های دولتی کشور به عنوان ابزار اتوماسیون اداری رایگان استفاده و انتقال حساس‌ترین پیام‌ها، اسناد و مدارک از این مسیر انجام می‌شود.

تجربه یک دهه فیلترینگ پیام‌رسان‌ها و اعمال محدودیت بر سکوهای ارتباطی که خود دوره عمر کوتاهی دارند، نشان داده است کاربران در جستجوی نیازهای خود از ابزاری به ابزاری دیگر متوسل می‌شوند و حاکمیت نیز هزینه‌هایی برای بستن یک سرویس پرکاربر می‌پردازد که لزوماً مضرات آن بر عامه مردم شناخته شده نیست و این دور باطل تکرار می‌شود.

سیاست حمایت از شرکت‌های داخلی نیز که اخیراً به مشابه‌سازی تلگرام مأمور شده‌اند، صرفاً با تزریق منابع مالی به صورت وام و در کنار آن نادیده گرفتن نیازهای واقعی کاربران و توجه صرف به حاکمیت لاجرم نتیجه‌ای درخور نخواهد داشت و از هم‌اکنون قابل پیش‌بینی است که به اتلاف منابع و به جای گذاشتن چند شرکت ورشکسته پس از عرضه ابزارهایی جدید ولی متروک خواهد انجامید.

تجربه تلخ تلگرام روشنگر این واقعیت است که چنانچه با دوراندیشی و آینده‌نگری، بخش خصوصی را از چنبره دیوانسالاری دولتی رها نسازیم، دیر یا زود شاهد حضور شرکت‌های بیگانه علاوه بر دیگر ابزارهای پیشرفته‌تر در سایر زمینه‌های فناوری اطلاعات نیز خواهیم بود.

به عنوان نمایندگان تنها تشکل فراگیر بخش خصوصی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشنهاد داریم:

1. اقدام فوری برای بروزرسانی ابزارهای فناوری اطلاعات در دستگاه‌های دولتی جهت تسهیل در ارائه خدمات به مردم و شفاف‌سازی
2. جلب مشارکت بخش خصوصی واقعی در تهیه و تدوین نیازها و تولید ابزارهای مورد نیاز جامعه در زمینه پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی ملی
3. ایجاد امکان دسترسی بخش خصوصی به داده‌های باز برای تولید پلت‌فرم‌هایی جهت ارائه خدمات به مردم

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان نهادی که خود و اسلافش بیش از سه دهه در توسعه بخش خصوصی حقیقی فناوری اطلاعات قدمت دارند و هم‌اکنون با بیش از 14 هزار عضو در سراسر کشور تنها نهاد فراگیر در این زمینه به شمار می‌آید از دیدگاه تخصصی شما در این زمینه استقبال و برای همکاری کارشناسی در اقدامی ماندگار و شایسته در این زمینه اعلام آمادگی کامل می‌کند.»

نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد