دستگیری ۲۵ نفر از عوامل کشتار واتس اپی در هند

دستگیری ۲۵ نفر از عوامل کشتار واتس اپی در هند
تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۳۹۷

پلیس هند توانست 25 نفر از کسانی که در قتل یک مرد 32 ساله که در یک شایعه واتس اپی به کودک ربایی متهم شده بود، دستگیر کند.

به گزارش گرداب، مدتی قبل شایعه ای از طریق واتس اپ در فضای مجازی در هند منتشر شد، دال بر اینکه فردی با هویت مشخص در هند دست به کودک ربایی زده است.

به دنبال جدی گرفته شدن این شایعه توسط برخی از مردم، آنها با شناسایی محل کار محمد اعظم که در یک مرکز تلفن مشغول به فعالیت بود، به سراغ این فرد رفته و وی را به شکل دردناکی به قتل رساندند.

این اولین بار نیست که شایعات دروغینی در مورد دخالت برخی شهروندان هند در کودک ربایی منتشر شده و به دنبال انتشار این اخبار دروغین افراد متهم شده توسط مردم به قتل می رسند، بدون آنکه صحت اخبار یادشده ثابت شده باشد.

تا به حال حداقل سه نفر به همین شیوه کشته شده اند و دهها نفر بر مبنای همین اطلاعات مورد حمله قرار گرفته اند تعداد افرادی که به محمد اعظم حمله کرده و او را کشته اند حداقل ۵۰ نفر بوده است. این افراد سپس به یکی از اقوام وی که در میان کودکان یک روستا شکلات پخش کرده بود نیز حمله کردند.

هند بزرگترین بازار کاربران برنامه واتس اپ محسوب می شود و بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در این کشور از برنامه مذکور استفاده می کنند.

وزیر فناوری اطلاعات هند در هفته گذشته با ارسال نامه ای برای واتس اپ از این شرکت خواست تا اقداماتی به منظور جلوگیری از انتشار اخبار دروغین از طریق شبکه اجتماعی مذکور انجام دهد.