اخاذی از کودکان اتهام جدید فیسبوک

اخاذی از کودکان اتهام جدید فیسبوک
تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۷

به تازگی اتهام جدیدی مبنی بر ترغیب کودکان به پرداخت پول برای بازی مورد علاقه‌ آنها، به شبکه اجتماعی فیسبوک وارد شده است.

به گزارش گرداب، زمان  زیادی از ارائه برخی  اسناد علیه فیسبوک  نمی‌گذرد و در همین مدت کوتاه اتهام جدید دیگری علیه این شبکه اجتماعی به جریان افتاده است.  

کسب درآمد از داده‌های کاربران یک چشم‌انداز از سیاست‌های همیشگی  فیسبوک، غول رسانه‌های اجتماعی است که البته مدیران آن بارها اعلام کرده‌اند در این موضوع دخالتی نداشته‌اند اما این بار کارمندان فیسبوک از اطلاعات کاربران کوچک خود برای اخاذی و درآمدزایی بیشتر استفاده کرده‌اند.

در این اخاذی آنها کودکان را شناسایی کرده و از علاقه آنها به بازی‌های مختلف سوءاستفاده می‌کردند. کارمندان فیسبوک کودکان را با ترفندهایی باورنکردنی مجبور به پرداخت هزاران دلار برای بازی‌های مجازی در فیسبوک می‌کردند، بهانه‌ای که از طریق آن، پول مجازی خرید و فروش می‌شد. این شرکت با اتصال به کارتی که کودکان  از آن برای اعتبار گرفتن در بازی استفاده می‌کردند، دیگر مبادلات ارزی خود را نیز  انجام می‌دادند.

قربانی این عملیات از سوی فیسبوک کودکان پنج ساله‌ای بودند که علاقه شدیدی به بازی در angry birds داشتند و برای رفتن به مراحل بعدی بازی مجبور بودند از کارت والدین خود استفاده کنند. برخی از کارمندان فیسبوک اعلام کردند پول‌های گرفته شده را برمی‌گردانند اما بعضی از آنها اعتقاد دارند این تنها یک شیطنت دوستانه بوده است.

اولین پرونده شکایت از این اتهام در سال ۲۰۱۲ گشوده شد و این بار به دلیل افزایش جرائم از سوی این شرکت، قاضی دادگاه کالیفرنیا به نفع شاکیان، دعوی پرونده را عمومی اعلام کرد و از این شبکه اجتماعی خواست تا زیان‌های وارد شده به خانواده‌ها را پرداخت کند.