Gerdab.IR | گرداب

لغو قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری مایکروسافت با پنتاگون

لغو قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری مایکروسافت با پنتاگون
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۴۰۰

پنتاگون قرارداد رایانش ابری ۱۰ میلیارد دلاری را که در سال ۲۰۱۹ به مایکروسافت اعطا کرده بود پس از سال‌ها کشمکش میان دولت و بعضی از بزرگترین شرکت‌های فناوری آمریکایی بر سر این قرارداد، لغو و اعلام کرد قصد دارد این پروژه را بین مایکروسافت و آمازون تقسیم کند.

به گزارش گرداب، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در فضای فناوری در حال تغییر، روشن شده که قرارداد JEDI Cloud که مدت‌ها به تاخیر افتاده بود، دیگر جوابگوی الزامات برای پر کردن شکاف‌های توانمندی این وزارتخانه نیست. این پروژه از ابتدا به شدت مورد بحث بود.

در عوض پنتاگون قصد دارد برنامه‌هایی برای یک پروژه با چندین شرکت اعلام کند و قصد دارد پیشنهاد‌هایی از شمار محدودی از منابع که در واقع شرکت‌های مایکروسافت و خدمات وب آمازون هستند، دریافت کند. تنها این دو شرکت به نظر می‌رسد جوابگوی الزامات وزارت دفاع هستند. سایر فروشندگان اگر نشان دهند که می‌توانند به شرایط قرارداد عمل کنند می‌توانند مورد بررسی قرار بگیرند.

ارزش سهام مایکروسافت پس از انتشار این خبر ۱.۲ درصد سقوط کرد در حالی که سهام آمازون ۳.۳ درصد در بازار نیویورک صعود کرد.

آینده برنامه JEDI Cloud اوایل امسال در هاله‌ای از ابهام فرو رفته بود. مقامات پنتاگون اظهار کرده بودند اگر دادگاه فدرال آمریکا ادعای آمازون مبنی بر این که مداخله سیاسی دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا به توافق ابری پرسود این شرکت ضربه زده است را رد نکند، آن‌ها این توافق را لغو خواهند کرد. قاضی پاتریشیا کمپل اسمیت در آوریل درخواست دولت و مایکروسافت برای رد بخش‌هایی از شکایت آمازون را رد کرد و اجازه داد این شکایت حقوقی روند خود را طی کند.

قرارداد ابری جدید با نام "توانمندی ابری جنگنده مشترک" به مدت پنج سال به چند فروشنده اعطا خواهد شد. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد هنوز حداکثر مبلغ قرارداد برای جایگزین پروژه ابری را تعیین نکرده، اما انتظار دارد میلیارد‌ها دلار باشد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، پنتاگون اعلام کرد این قرارداد به طور اتوماتیک به مایکروسافت و آمازون داده نخواهد شد و آن‌ها باید پیشنهاداتشان درباره چگونگی پاسخگویی به الزامات دولت را ارائه کنند.