Gerdab.IR | گرداب

بزوس چند میلیارد دلار دیگر پولدارتر شد

بزوس چند میلیارد دلار دیگر پولدارتر شد
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۰

پس از اعلام تصمیم لغو قرارداد رایانش ابری با مایکروسافت از سوی پنتاگون که به افزایش ارزش سهام آمازون منتهی شد، جف بزوس چند میلیارد دلار دیگر پولدارتر شد.

به گزارش گرداب، پس از این که وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد قرارداد رایانش ابری با مایکروسافت را لغو می‌کند، ارزش سهام شرکت آمازون ۴.۷ درصد افزایش یافت و طبق شاخص میلیاردر‌های بلومبرگ، ۸.۴ میلیارد دلار به ثروت جف بزوس افزوده شد و به رکورد ۲۱۱ میلیارد دلار رسید.

آخرین باری که فردی در رتبه بندی بلومبرگ به این میزان ثروت نزدیک شد، در ژانویه بود که ثروت ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا برای مدت کوتاهی به ۲۱۰ میلیارد دلار رسید.

این دو نفر در نیمه اول امسال در حال دست به دست کردن عنوان ثروتمندترین فرد جهان با یکدیگر بودند، اما بزوس از اواسط مارس که ارزش سهام آمازون حدود ۲۰ درصد صعود کرد، این عنوان را حفظ کرده است.

افزایش قیمت‌های سهام در ماه‌های اخیر ثروت گروهی از غول‌های فناوری نظیر ماسک را بیشتر کرده است. وی دومین فرد ثروت پس از بزوس قرار دارد که ارزش ثروتش با وجود افت ارزش سهام تسلا در روز سه شنبه به ۱۸۰.۸ میلیارد دلار رسید. برنارد آرنو که غول کالا‌های لوکس فرانسوی است با ۱۶۸.۵ میلیارد دلار، در رتبه سوم قرار دارد.

بزوس ۵۷ ساله هفته جاری پس از ۲۷ سال اداره آمازون از سمت مدیرعاملی این شرکت رسما کناره گیری کرد. وی همچنان ۱۱ درصد از این شرکت را در اختیار دارد و به عنوان رییس هیات مدیره اجرایی خدمت می‌کند.

پنتاگون قرارداد رایانش ابری ۱۰ میلیارد دلاری را که در سال ۲۰۱۹ به مایکروسافت اعطا کرده بود پس از سال‌ها کشمکش میان دولت و بعضی از بزرگترین شرکت‌های فناوری آمریکایی بر سر این قرارداد لغو و اعلام کرد قصد دارد کار را بین مایکروسافت و آمازون تقسیم کند.

مک کنزی اسکات، همسر سابق بزوس و پانزدهمین فرد ثروتمند جهان هم روز سه شنبه با افزایش ۲.۹ میلیارد دلاری ثروتش روبرو شد که جای ۲.۷ میلیارد دلاری که از ابتدای امسال تاکنون بخشیده بود را گرفت. این امر نشان می‌دهد که بعضی از میلیاردر‌ها سریعتر از آنچه می‌بخشند، پول در می‌آورند.