Gerdab.IR | گرداب

راه اندازی سرویس خودرو‌های بدون راننده در لاس وگاس

راه اندازی سرویس خودرو‌های بدون راننده در لاس وگاس
تاریخ انتشار : ۲۳ تير ۱۴۰۰

شرکت نوپای Halo، سرویس خودرو‌های بدون راننده را در لاس وگاس راه‌اندازی خواهد کرد.

به گزارش گرداب، شرکت نوپای Halo، ارائه دهنده ی اتومبیل بدون راننده، خدمات جدیدی را در اواخر سال ۲۰۲۱ در لاس وگاس ارائه خواهد داد که شامل ناوگانی از وسایل نقلیه ی الکترونیکی ازراه‌دور با استفاده از شبکه ی T-Mobile ۵G است.

این یک قدم بزرگ در جهت تحقق وعده های مربوط به رانندگی ازراه‌دور با استفاده از شبکه ی ۵G است و یک نکته ی قابل توجه این است که اتومبیل ها، فقط با T-Mobile ۵G کار نمی کنند. هر چند این شبکه، شبکه ی اصلی است (۵G میان باند و کم باند، به ویژه با LTE به عنوان جایگزین)، اما آن‌ها از شبکه های دیگر نیز استفاده خواهند کرد.

شرکت Halo، رانندگانی را برای کار با وسیله ی نقلیه ازراه‌دور استخدام می کند و آن‌ها اتومبیل را به دست مشتریانی که درخواست کرده اند، می رسانند تا خود مشتریان پشت فرمان نشسته و به مقصد مورد نظر بروند. وقتی مشتری به مقصد می رسد، اتومبیل از راه دور کنترل شده و به سمت مشتری بعدی هدایت می شود. این شرکت در حال حاضر، تست رانندگی ایمن با وسایل نقلیه می گیرد که این سرویس شامل مشتریانی که پول پرداخت می کنند، نمی شود.

در لاس وگاس هیچ کمبودی از لحاظ برنامه هایی برای خودرو‌های بدون راننده وجود ندارد؛ Lyft یک سرویس تاکسی بدون راننده ی داخل شهری است و اخیراً Motional هم در حال آزمایش اتومبیل های بدون راننده بوده است. اما سرویس Halo کمی متفاوت است؛ این سرویس از راننده ی ازراه‌دور به همراه مکانیزم پیشرفته ی توقف ایمن استفاده می کند که در صورت شناسایی خطر، اتومبیل به طور خودکار متوقف می شود. این شرکت می گوید که امیدوار است تا به خودکار شدن کامل اتومبیل های خود دست یابد که در حال حاضر، وسایل نقلیه ی آن در حال یادگیری از اپراتور‌های انسانی خود هستند.

وسایل نقلیه ی کاملاً خودکار و بدون راننده یکی از وعده های گسترش ۵G بوده است و در این یک مورد، نیاز به سرعت و تاخیر کم‌تری که در اتصال ۵G وجود دارد، دیده می شود. اما در ایالات متحده، شبکه ها هنوز نتوانسته اند تا انتظارات را برآورده کنند. این سرویس، یک گام جدید در مسیر درست است، اما به نظر نمی-رسد که هنوز به قابلیت کنترل کامل ازراه‌دور با استفاده از شبکه ی ۵G رسیده باشیم.

این سرویس به طور گسترده نیز استفاده نخواهد شد. شرکت Halo می گوید که در اوایل راه اندازی، این سرویس در بخش های شهری لاس وگاس فعال خواهد بود و مشخص نیست که چه مقدار از منطقه را پوشش خواهد داد، اما در نهایت، به تدریج در مناطق بیش‌تری در دسترس قرار خواهد گرفت.

در تابستان ۲۰۲۱ در لاس وگاس قرار است که Dish Network برای اولین بار سرویس ۵G خود را عرضه کند، که T-Mobile طبق قرارداد خود با Sprint عمل می کند. اگر T-Mobile ۵G واقعاً بتواند از ناوگان وسایل نقلیه ازراه‌دور پشتیبانی کند، بخشی از این موفقیت به دلیل کمک های Sprint خواهد بود.