Gerdab.IR | گرداب

ادعای جدید: افشای جزوه قابلیت‌های حمله سایبری ایران به کشور‌های غربی

ادعای جدید: افشای جزوه قابلیت‌های حمله سایبری ایران به کشور‌های غربی
تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۴۰۰

شبکه اسکای نیوز از دست یابی به ۵ سند محرمانه مربوط به جزییات طرح‌های ایران برای حمله سایبری به زیر ساخت کشور‌های غربی از جمله کشور‌های اروپایی خبر داده است.

به گزارش گرداب، اسکای نیوز مدعی شده به جزوه‌ای آموزشی ۵۷ صفحه‌ای از جزییات طرح‌ها و قابلیت‌های حمله سایبری ایران دست یافته که از سوی منابع مطلع در اختیار این شبکه قرار گرفته است.

اسکای نیوز مدعی شده بر اساس این اسناد ایران طرح‌هایی برای حملات سایبری علیه کشتی‌های باری، منابع انرژی و ساختمان‌های هوشمند در آمریکا و اروپا دارد.

این جزوه که توسط واحد سایبری "شهید کاوه" وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهیه شده، حاوی اطلاعاتی از نشان کردن اقدامات تخریبی گسترده در نقاط مختلف جهان از جمله ۴ کشور آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان است. این ۴ کشور کشور‌های غربی طرف گفتگوی ایران در مذاکرات احیای برجام هستند.

این اقدامات تخریبی هک زیرساخت‌ها، غرق کردن کشتی‌های باربری و منفجر کردن پمپ بنزین‌ها و حمله به سیستم هدایت ساختمان‌های هوشمند در کشور‌های غربی را شامل می‌شود.

در این گزارش آمده است که یکی از طرح‌های حمله سایبری ایران هک کردن مخزن اتوماتیک پمپ بنزین‌های خاص است که می‌تواند جریان گاز را متوقف کند یا در بدترین حالت حتی باعث انفجار شود.

بر اساس مدعای اسکای نیوز در این جزوه اطلاعاتی وجود دارد که ارتباط ماهواره‌ای دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت کشتیرانی و نیز سیستم کامپیوتری تنظیم نور، حرارت و تهویه ساختمان‌های هوشمند به وسیله آن کنترل می‌شود.

بر اساس این گزارش، تاریخ برخی از این سند‌ها که مربوط به سیستم ساختمان‌های هوشمند در آلمان است مربوط به اردیبهشت و آبان سال ۱۳۹۹ است.

همچنین این جزوه حاوی شناسایی و اطلاعاتی درباره جایگاه‌های عرضه سوخت در آمریکا و آسیب‌پذیری آن‌ها در مقابل حمله‌های سایبری است.

"بن والاس" وزیر دفاع بریتانیا درباره این جزوه محرمانه ادعایی به اسکای نیوز گفت:" این اسناد در صورتی که معتبر باشند، آسیب‌پذیری ما و متحدانمان در برابر حملات سایبری را به نمایش می‌گذارد و تهدیدی برای زندگی همه ما است. "

یک منبع ناشناس دیگر نیز درباره این جزوه ادعایی به اسکای نیوز گفت که این اسناد مراحل اولیه برنامه ریزی برای حمله سایبری را توصیف می‌کند، اما مشخص نمی‌کند که برنامه‌ها تا کجا پیش رفته است.