Gerdab.IR | گرداب

اپل به پرداخت ۸ هزار میلیارد تومان محکوم شد

اپل به پرداخت ۸ هزار میلیارد تومان محکوم شد
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۰

طبق رای هیات منصفه دادگاهی در تگزاس، اپل باید ۳۰۰ میلیون دلار معادل ۷ هزارو ۹۰۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به پول ایران غرامت برای نقض قوانین حق امتیاز اختراع به یک شرکت آمریکایی بپردازد.

به گزارش گرداب، اپل برای آنکه بتواند همچنان از برخی فناوری‌های بی سیم استفاده کند، باید مبلغ کلانی به یک شرکت دیگر پرداخت کند.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی اشاره می‌کند هیأت منصفه دادگاهی در ایالت تگزاس آمریکا اعلام کرده‌اند اپل باید ۳۰۰ میلیون دلار به شرکت «اپتیس» (Optis) بپردازد، زیرا قوانین حق امتیاز مربوط به سرویس LTE در دستگاه‌هایی مانند آیفون و آی پد را نقض کرده است.

این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ هیأت منصفه دادگاهی دیگر رأی به پرداخت ۵۰۶ میلیون دلار غرامت به «اپتیس» داده بود. اما قاضی پرونده دستور داد دادگاهی برای فقط تعیین خسارت برگزار شود. زیرا بیم آن وجود داشت که هیأت منصفه قبلی عادلانه بودن غرامت ۵۰۶ میلیون دلاری برای حق امتیاز‌های اختراع‌های معمول را در نظر نگرفته باشند.

البته شرکت «اپتیس» در انگلیس نیز از اپل شکایت کرده و امیدوار است تا مبلغی معادل ۷ میلیارد دلار از هزینه حق امتیازهایش از سراسر جهان جمع آوری کند.

اپل تصمیم دارد به این رأی اعتراض کند. این شرکت عنوان می‌کند تنها دلیل وجود اپتیس، شکایت از شرکت‌های دیگری است که از حق امتیاز‌های خریداری شده استفاده می‌کنند. در همین راستا اپل همچنان در برابر تلاش‌های این شرکت آمریکایی برای دریافت مبالغ کلان برای حق امتیازها، مقابله می‌کند.

نشریه رجیستر در گزارشی اشاره می‌کند مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار فقط بخش اندکی از درآمد اپل است. درآمد خالص این شرکت در سه ماهه گذشته ۲۱.۷ میلیارد دلار بود. اما این نگرانی وجود دارد که اپتیس بتواند به طور مرتب هزینه استفاده از حق امتیازهایش را از اپل بگیرد و به این ترتیب علاوه بر هزینه‌های اپل، قیمت سخت افزار نیز افزایش می‌یابد.