Gerdab.IR | گرداب

بازگشت ایران به صنعت استخراج ارز‌های دیجیتال تا ۱ ماه آینده

بازگشت ایران به صنعت استخراج ارز‌های دیجیتال تا ۱ ماه آینده
تاریخ انتشار : ۰۳ شهريور ۱۴۰۰

ممنوعیت استخراج رمزارز‌ها در ایران در تاریخ ۲۲ سپتامبر منقضی خواهد شد و ایران عملا به صنعت استخراج ارز‌های دیجیتال بازمی گردد.

به گزارش گرداب، با پایان ممنوعیت موقت استخراج ارز‌های رمزنگاری شده در ایران طی هفته‌های آتی، کارشناسان به معامله گران ارز‌های دیجیتال در جهان هشدار دادند که ممکن است با مبادله ارز‌های تولیدشده در ایران، ناخواسته تحریم‌های آمریکا را نقض کنند و از سوی واشنگتن مجازات شوند.

بر اساس این گزارش، ایران برای دورزدن تحریم‌های آمریکا به استخراج ارز‌های رمزپایه روی آورده است.

ایران ۴.۵ درصد از کل استخراج ارز‌های رمزنگاری شده در سطح جهان را به خود اختصاص می‌دهد، اما دولت استخراج ارز‌های دیجیتال را در ماه مه به مدت چهار ماه ممنوع کرد چرا که رایانه‌های مورد استفاده در این فرآیند بیش از حد برق مصرف می‌کردند و منجر به قطع برق در تابستان فوق العاده گرم و خشک این کشور می‌شدند.

بیت کوین به حدود ۵۰ هزار دلار رسید

در حالی که تهران به طور موثر ذخایر نفت و گاز خود را به برق و سپس ارز‌های رمزنگاری شده تبدیل می‌کند تا اقتصاد خود را تقویت کند، این ممنوعیت در تاریخ ۲۲ سپتامبر منقضی خواهد شد و استخراج ارز‌های دیجیتال از سر گرفته می‌شود.

تام رابینسون، یک کارشناس برجسته و بنیانگذار موسسه تحلیلی الیپتیک Elliptic، که به جلوگیری از وقوع جرائم مالی کمک می‌کند، در این باره هشدار داد که پس از بازگشت ایران به بازار ارز‌های رمزنگاری شده، فروشندگان باید در آماده باش باشند.

رابینسون به نشریه نشنال گفت: هر کسی که در یک معامله ارز رمزنگاری شده شرکت کند در معرض نقض تحریم‌ها است.

اگر ۴.۵ درصد از بیت کوین استخراج شده در ایران تولید شده باشد، بنابراین ۴.۵ درصد احتمال دارد که هرگونه تراکنش بیت کوین شامل ارسال کارمزد تراکنش برای استخراج کننده این ارز در ایران باشد.

بیت کوین و سایر ارز‌های رمزنگاری شده از طریق فرآیندی موسوم به "استخراج" ایجاد می‌شوند که در آن رایانه‌های قدرتمند مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌کنند.

بر اساس این گزارش، این فرایند مقادیر زیادی انرژی مصرف می‌کند و اغلب متکی به برق تولید شده از سوخت‌های فسیلی است که ایران به وفور در اختیار دارد. تهران به ارز‌های رمزپایه استخراج شده در ایران اجازه می‌دهد تا هزینه واردات کالا‌های مجاز را پرداخت کنند.

این گزارش همچنین مدعی است: در سال‌های اخیر، ایران به طور رسمی استخراج ارز‌های رمزنگاری شده را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته و به استخراج کنندگان یا معدنچیان انرژی ارزان ارائه کرده و آن‌ها را ملزم به فروش ارز استخراج شده به بانک مرکزی کرده است؛ در طرحی که صد‌ها میلیون دلار خالص ارزش دارد و ضربات تحریم‌های آمریکا را کاهش می‌دهد.

تقاضا برای تهویه مطبوع در ایران در ماه مه افزایش یافت و دستگاه‌های استخراج رمز ارز با مصرف بالای انرژی خود، نیز خاموشی‌ها را تشدید کردند.

پس از وضع این ممنوعیت، پلیس ایران حملات خود را علیه عملیات استخراج رمزارز غیرقانونی آغاز کرد. از جمله این عملیات توقیف حدود ۷۰۰۰ دستگاه استخراج بیت کوین در یک کارخانه متروکه در خارج از تهران بود.

تا به امروز، نهاد‌های نظارتی ایالات متحده دو شرکت ارز‌های رمزنگاری شده BitPay و BitGo را به دلیل نقض تحریم‌ها حدود ۶۰۰۰۰۰ دلار جریمه کرده اند. در هر دو مورد، موارد نقض شامل اجازه به ایرانیان برای استفاده از خدمات این شرکت‌ها بوده است