Gerdab.IR | گرداب

تحول در نظام مالی و پولی با رایانش ابری

تحول در نظام مالی و پولی با رایانش ابری
تاریخ انتشار : ۰۳ شهريور ۱۴۰۰

رایانش ابری با قدرت ذخیره سازی اطلاعات، اشتراک گذاری، تحلیل و پردازش سریع داده‌ها، تحولی در نظام محاسبات پولی و مالی در دنیا ایجاد کرده است.

به گزارش گرداب، محاسبات ابری یک مدل فناوری اطلاعاتی برای ارائه و استفاده از منابع قابل پیکره بندی مورد نیاز (مانند، سرورها، انباره، برنامه‌های کاربردی و ...) از طریق شبکه اینترنت به سرور است. در این روش از اتصالات فیزیکی جهت اتصالات استفاده نمی‌شود. خدمات محاسبات ابری قدرت ذخیره سازی اطلاعات، پردازش‌ها را با استفاده از اتصالات اینترنتی در هر رایانه‌ای مهیا می‌سازند.

براساس عملیاتی که ابر‌ها انجام می‌دهند، آن‌ها را می‌توان به سه نوع تقسیم بندی کرد: (۱) ابرخصوصی، (۲) ابر عمومی و (۳) ابر ترکیبی.

ابر‌های عمومی: در این حالت مالکیت و مدیریت ابر به عهده یک ارائه دهنده خدمت است و مشتریان متعددی از این سرویس استفاده می‌کنند. برای این نوع از ابرها، هزینه‌های پهنای باند، برنامه‌های کاربردی، سخت افزار توسط ارائه دهنده پوشش داده می‌شود. با این حال، ابر عمومی ممکن است برای هر سازمان و نهادی مورد استفاده قرار نگیرد.

ابرخصوصی: این نوع از ابر به طور خاص برای یک سازمان تدارک دیده می‌شود؛ لذا می‌توان بر روی این ابر اطلاعات و برنامه‌های کاربردی سازمان را مستقر کرد. این رویکرد معمولاً، گران بوده و اغلب برای دستگاه‌ها و نهاد‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابر ترکیبی: این نوع ابر ترکیبی از عملکرد‌های ابر‌های خصوصی و عمومی است. شرکت‌ها برنامه‌های کاربردی حساس یا مدیریت داده‌ها را در ابر خصوصی کنترل می‌کنند، این در حالی است که در مواقعی که به منابع محاسباتی بیش از حد، نیاز باشد به ابر عمومی متکی می‌شود.

خدمات ابری بر روی بسیاری از صنایع تأثیر گذار بوده است که صنعت خدمات مالی نیز از این مقوله مستثنی نیست. بطور ویژه، محاسبات ابری بر روی کاهش هزینه‌های کاربران تأثیر گذار خواهد بود. علاوه براین محاسبات ابری به شرکت‌ها برای داشتن مکانی برای ذخیره، اشتراک گذاری، بروزرسانی و تحلیل داده‌ها که منجر به شفافیت بیشتر می‌شود، کمک می‌کند.

بسیاری از شرکت­ها از ابر به عنوان یک دارایی تجاری برای تبدیل شرکت و تغییر شکل مدل­های عملیاتی، محصولات و خدمات و تجربه مشتری استفاده می ­کنند. ابر عنصر اساسی برای این تحول دیجیتالی است.

شرکت‌های مالی با استفاده از محاسبات ابری می‌توانند داده‌های خود را در حجم بالا بصورت لحظه‌ای مدیریت کنند. به عنوان مثال خدمات وب آمازون جهت شتاب دهی به خدمات بانک DBS سنگاپور و نیز به بانک bakinter اسپانیا جهت اجرای شبیه سازی‌های اعتباری و کاهش زمان محاسبات از ۲۳ ساعت به ۲۰ دقیقه کمک کرده است. همچنین شرکت مبتنی بر ابر IBM با بانک Mizaho ژاپن جهت خدمات پرداخت مشارکت می‌کند