Gerdab.IR | گرداب

شکایت فیسبوک از یک برنامه‌نویس اوکراینی به دلیل فروش داده‌های ۱۷۸ میلیون کاربر

شکایت فیسبوک از یک برنامه‌نویس اوکراینی به دلیل فروش داده‌های ۱۷۸ میلیون کاربر
تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۴۰۰

فیسبوک از یک برنامه‌نویس اوکراینی به اتهام فروش اطلاعات میلیون‌ها کاربر فیسبوک، شکایت کرده است.

به گزارش گرداب - این شکایت در روز پنج شنبه بیست و یکم اکتبر در دادگاه فدرال ناحیه شمالی کالیفرنیا تنظیم شد. برنامه‌نویس الکساندر الکساندروویچ سولونچنکو، متهم به فروش شماره تلفن و‌شناسه کاربری ۱۷۸ میلیون کاربر فیسبوک در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است.

به گفته فیسبوک، این شهروند اوکراینی از نوعی ابزار خودکار استفاده کرده است تا خود را به عنوان دستگاه‌های اندرویدی معرفی کند. فیسبوک ادعا می‌کند که سولونچنکو، از طریق بخشی از سرویس فیسبوک به نام کانتکت ایمپورتر، برای پیشبرد اهدافش سوءاستفاده کرده است.

این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا دفترچه تلفن خود را با فیسبوک همگام کرده و ببینند که کدام مخاطبان دارای حساب کاربری در این رسانه اجتماعی هستند تا به کاربران اجازه دهد از طریق پیام‌رسان فیسبوک با دوستان خود ارتباط برقرار کنند.

او در ماه مه ۲۰۲۱ نیز هم‌چنان داده‌ها را در یک بازار آنلاین به فروش گذاشته است. بیش‌تر این داده‌ها متعلق به کاربران مستقر در آمریکاست. فیسبوک می‌گوید که سولونچنکو، مقررات مربوط به شرایط خدمات‌رسانی فیسبوک به کاربران را زیر پا گذاشته است. این شرکت، حساب کاربری الکساندر را در فیسبوک و اینستاگرام غیرفعال کرده و دسترسی او به وب‌سایت‌های این شرکت را مسدود کرده است.

البته این بزرگ‌ترین حادثه به وجود آمده برای فیسبوک محسوب نمی‌شود. هکر‌ها قبلا از طریق همین ویژگی اطلاعات ۵۳۳ میلیون کاربر را استخراج کرده بودند!

منبع:
TechXplore