Gerdab.IR | گرداب

هشدار بانک مرکزی سنگاپور درباره نوسانات ارز‌های دیجیتال

هشدار بانک مرکزی سنگاپور درباره نوسانات ارز‌های دیجیتال
تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۴۰۰

بانک مرکزی و تنظیم‌کننده مالی سنگاپور روز سه شنبه ۱۸ آبان (نهم نوامبر ۲۰۲۱)، نسبت به نوسانات شدید در بازار رمزارز‌ها هشدار داد و اعلام کرد که این نوسانات، به ضرر سرمایه‌گذاران خرد ارز دیجیتال خواهد بود.

به گزارش گرداب - روز دوشنبه ۱۷ آبان (هشتم نوامبر ۲۰۲۱)، قیمت بیت کوین و اتریوم به بالاترین حد خود رسید. طبق گزارش‌ها، ارزش بیت کوین در حدود ساعت ۴ صبح سه شنبه به وقت شرقی، ۲.۷ درصد افزایش یافت و به حدود ۶۸۰۰۰ دلار رسید. ارزش اتریوم نیز با ۱.۵۶ درصد رشد، به حدود ۴۸۰۰ دلار رسید. بیت کوین در سال ۲۰۲۱، ۱۳۰% و اتریوم ۵۵۰% رشد داشته‌اند.

در ماه مه ۲۰۲۱، بازار ارز دیجیتال صد‌ها میلیارد دلار زیان دید، زیرا مدیرعامل شرکت تسلا، ایلان ماسک، در توییتی نوشت که دیگر امکان خرید خودرو‌های الکتریکی تسلا از طریق بیت کوین فراهم نیست.

تمام کشور‌ها در سراسر جهان به دنبال یافتن راهی برای تنظیم و قانون‌گذاری بازار ارز‌های دیجیتال هستند.

تاکنون حداقل کشور السالوادور توانسته است تا بیت کوین را به عنوان ارز قانونی بپذیرد. سنگاپور نیز اخیرا موضع مثبتی نسبت به ارز دیجیتال گرفته است. مِنون (Menon) گفت که وزارت مالی سنگاپور معتقد است که فناوری بلاکچین و رمزارز‌ها می‌توانند مزایای زیادی داشته باشند. یکی از مزایای ارز‌های دیجیتال این است که با استفاده از آن‌ها می‌توان پرداخت‌های بین مرزی را آسان‌تر و سریع‌تر انجام داد.

او هم‌چنین اضافه کرد که سنگاپور در حال حاضر برنامه‌ای برای توسعه رمزارز ملی برای بخش خرده فروشی ندارد و قرار نیست که ارز دیجیتال، جایگزین پول نقد فعلی شود. رمزارز ملی می‌تواند باعث گسترش دسترسی به خدمات مالی شود، اما در حال حاضر، سنگاپور نیاز جدی به راه‌اندازی آن برای خرده فروشی ندارد، زیرا بسیاری از شهروندان سنگاپور، حساب‌های بانکی دارند و بیش‌تر از پرداخت‌های الکترونیکی در این کشور استفاده می‌شود.

منون گفت با توجه به ظهور استیبل کوین‌های خصوصی و رمزارز‌های ملی خارجی به بازار که به طور گسترده در دسترس قرار می‌گیرند، دلیل دیگری برای راه‌اندازی دلار دیجیتال سنگاپور است تا آن ارز‌ها جایگزین ارز ملی سنگاپور نشوند. او افزود که این موضوع هم‌چنان بحث برانگیز است، زیرا هیچ دلیل محکمی برای موافقت یا مخالفت برای راه‌اندازی رمزارز ملی برای خرده فروشی‌ها در سنگاپور وجود ندارد. این سؤال نیز پیش می‌آید که آیا شهروندان سنگاپور فقط با داشتن حساب بانکی و استفاده نکردن از پول نقد راحت هستند یا خیر.

به طور خلاصه، بانک مرکزی سنگاپور نسبت به مزایای رمزارز ملی برای خرده فروشی آگاه است و احتمالا در آینده، با بخش‌های خصوصی برای توسعه فناوری و زیرساخت‌های موردنیاز همکاری خواهد کرد تا دلار دیجیتال سنگاپور را راه‌اندازی کند.
منبع:
cnbc