Gerdab.IR | گرداب

پرونده : چگونه بلاکچین انقلابی در اتومبیل‌های آینده ایجاد می‌کند؟

پرونده : چگونه بلاکچین انقلابی در اتومبیل‌های آینده ایجاد می‌کند؟
تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۰

خودروهای هوشمند یا همان خودروهای بدون راننده، جزو ایده‌ها‌یی هستند که بشر برای ساخت اتومبیل‌های آینده به آن‌ها فکر می‌کند. شرکت‌های خودروسازی در تلاشند تا این ایده‌ها هر چه سریع‌تر به واقعیت تبدیل شوند. می‌توان گفت که تأثیر فناوری بلاکچین در اتومبیل‌های آینده قابل چشم‌پوشی نیست.

به گزارش گرداب - در رابطه با اتومبیل‌های هوشمند، تاکنون شاهد موفقیت‌ها و شکست‌های بسیاری بوده‌ایم. تا به امروز هیچ کمپانی یا نهادی به نتیجه نهایی برای ساخت این اتومبیل‌ها نرسیده است. در این مقاله قصد داریم به تأثیر فناوری بلاکچین در صنعت اتومبیل‌سازی و موضوعات مرتبط با آن بپردازیم و آن را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

چرا فناوری بلاکچین در اتومبیل‌های آینده تأثیرگذار است؟

پرونده : چگونه بلاکچین انقلابی در اتومبیل‌های آینده ایجاد می‌کند؟

بسیاری از شرکت‌های خودروسازی به بروزرسانی و ساخت ماشین‌های آینده فکر می‌کنند. اما مشکلات بسیاری در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال، سازندگان خودرو صرفا بر روی چگونگی افزایش کیفیت خودرو‌های خود تمرکز می‌کنند؛ در حالی که باید به اکوسیستم محیطی که خودرو در آن حرکت می‌کند نیز توجه داشته باشند.

خودرو‌های هوشمند نیازمند انتقال و ذخیره داده‌ها هستند. بهترین بستر برای انجام این فعالیت، فناوری بلاکچین است. چرا که این فناوری بسیار قابل اعتماد است و به کمک آن می‌توان هر نوع اطلاعاتی را بدون نگرانی مبادله کرد.

بلاکچین اتومبیل‌ها را به شهرها پیوند می‌زند

پرونده : چگونه بلاکچین انقلابی در اتومبیل‌های آینده ایجاد می‌کند؟

یکی از مهم‌ترین موانعی که تاکنون بر سر راه خودرو‌های هوشمند قرار داشته است، ارتباط ناقص آن‌ها با محیط است. خودرو‌های هوشمند می‌توانند دیتا‌های هزاران نقطه را در یک ثانیه دریافت کنند و به تحلیل آن بپردازند. آن‌ها همچنین توانایی بررسی دیتا‌های دریافت شده از یک نقطه را به صورت کاملا مستقل دارند.

اینترنت اشیاء می‌تواند تا حدی این قابلیت را به خودرو‌های هوشمند اضافه کند. به کمک اینترنت اشیاء می‌توان داده‌های مرتبط با شرایط محیط را جمع‌آوری کرد و آن‌ها را مبادله نمود. دیتا‌هایی که از طریق فناوری اینترنت اشیا به اتومبیل انتقال داده می‌شوند، عبارتند از:

• شرایط جاده.
• اطلاعات مرتبط با موقعیت مکانی سایر اتومبیل‌ها.
• تصادفات و حوادث جاده‌ای پیش رو.

امروزه تکنولوژی هنوز به اندازه‌ای که تمام نیاز خودرو‌های هوشمند در سطح جاده را فراهم کند، پیشرفت نکرده است. به همین دلیل اینترنت اشیاء محدودیت‌هایی برای استفاده گسترده در این اتومبیل‌ها را پیش رو دارد. بررسی داده‌ها به طور متمرکز باعث آسیب‌پذیر شدن آن‌ها می‌شود. همچنین قابلیت برقراری ارتباط میان دیتا‌های مختلف را از اتومبیل سلب می‌کند. استفاده از فناوری بلاکچین می‌تواند به عنوان راهکاری برای حل این مشکل باشد.

به کمک این فناوری می‌توان داده‌ها را با سرعت بیشتر و قدرت انتشار بالاتر مورد استفاده قرار داد. به همین دلیل رانندگان خودرو‌ها به کمک این فناوری می‌توانند به صورت همزمان عوامل مختلفی، چون شرایط جاده، اتومبیل‌های دیگر و ... را مورد بررسی قرار دهند.

در واقع به کمک فناوری بلاکچین، هر خودرو می‌تواند به داده‌های موجود در شبکه دسترسی داشته باشد. شبکه‌هایی که به کمک بلاکچین ایجاد می‌شوند، غیرمتمرکز هستند؛ بنابراین خودرو‌ها می‌توانند ارتباط بهتری با محیط و سایر اتومبیل‌ها برقرار کنند.

با استفاده از این فناوری در اتومبیل‌های آینده می‌توان شبکه‌ای ایجاد کرد که می‌تواند اطلاعات را به صورت یکپارچه به همه اتومبیل‌ها اطلاع دهد. این جزو اولین نیاز‌ها برای استفاده از خودرو‌های بدون راننده است.

بلاکچین سرویس‌های جزئی را به خودرو‌های هوشمند اضافه می‌کند

انتقال دیتا میان خودرو‌های مختلف از دیگر مزیت‌های استفاده از فناوری بلاکچین در اتومبیل‌های آینده است. در واقع بلاکچین می‌تواند تبادلات بین خودرو‌های مختلف و محیط اطرافشان را ارتقا ببخشد.

این موضوع خطا‌های احتمالی را کاهش می‌دهد و منجر به کاهش ترافیک و تصادفات جاده‌ای خواهد شد. این ارتباطات می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار صاحبان خودرو‌ها قرار دهد. برخی از این اطلاعات به شرح زیر هستند:

• وضعیت آب و هوای مسیر.
• مشخصات جایگاه‌هاس سوخت و قیمت بنزین در هر جایگاه.
• داده‌های مرتبط با ترافیک در مسیر.

حتی کاربران می‌توانند دیتا‌های خود را به شرکت‌های تبلیغاتی یا تولیدکنندگان بفروشند. در واقع به کارگیری فناوری بلاکچین در اتومبیل‌های آینده باعث ترغیب کاربران برای به اشتراک گذاشتن داده‌هایشان می‌شود.

پرداخت‌های خودکار به راحتی می‌توانند از طریق فناوری بلاکچین انجام شوند

پرونده : چگونه بلاکچین انقلابی در اتومبیل‌های آینده ایجاد می‌کند؟

بلاکچین می‌تواند یک سیستم مناسب برای پرداخت‌های مختلف رانندگان نیز ارائه دهد. به عنوان مثال شما می‌توانید به کمک این فناوری بدون نیاز به پرداخت نقدی یا حتی توقف در مسیر، هزینه پارکینگ، عوارض و ... را پرداخت کنید.

برای این کار تنها کافی است حسابی ایجاد شود که کاربران بتوانند آن را شارژ کنند. از این طریق قرارداد‌های هوشمند شما، پرداخت‌ها را به صورت خودکار انجام خواهند داد.

یکی از قابلیت‌هایی که باعث افزایش استقبال مردم از بلاکچین می‌شود، پرداخت حق بیمه است. با استفاده از این فناوری به جای این که تمام خودرو‌ها سالانه بهای مشخصی برای بیمه پرداخت کنند، می‌توانند حق بیمه خود را با توجه به استفاده و حضور در جاده پرداخت نمایند. این موضوع همچنین باعث تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی و حفظ محیط زیست می‌شود!

علاوه بر این موارد، استفاده از فناوری بلاکچین در اتومبیل‌ها بر ماشین‌های کرایه‌ای نیز تأثیر خواهد گذاشت. شرکت‌هایی مثل اوبر به کمک این تکنولوژی می‌توانند خدمات باکیفیت‌تری را به مشتریان خود ارائه دهند.

امنیت دیتا‌ها توسط بلاکچین تضمین شده است

پرونده : چگونه بلاکچین انقلابی در اتومبیل‌های آینده ایجاد می‌کند؟

در فناوری بلاکچین امکان جعل یا دستکاری اطلاعات وجود ندارد. به عنوان مثال زمانی که پلیس از دیتا‌های موجود در یک خودرو برای بررسی سرعت یا عامل تصادف استفاده می‌کند، هیچ راهی برای گریز از آن نیست. یا به عنوان مثالی دیگر، رانندگان می‌توانند با توجه به مسافت طی شده که در حساب کاربری آن‌ها در بلاکچین ثبت شده است، تخفیف بیمه دریافت کنند. هرچه مسافت پیموده شده کم‌تر باشد، تخفیف بیشتر خواهد بود.

این امکان در حال حاضر به کمک پایگاه داده‌های مستقل محقق شده است. اما در آینده‌ای نزدیک فناوری بلاکچین امکان استفاده گسترده‌تر از این داده‌ها را با حفظ امنیت کامل آن‌ها فراهم خواهد کرد.

بلاکچین نظارت بر صنعت حمل و نقل را تسهیل می‌کند

پرونده : چگونه بلاکچین انقلابی در اتومبیل‌های آینده ایجاد می‌کند؟

زمانی که بلاکچین در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار بگیرد، عملا قاچاق و سوءاستفاده از طریق اتومبیل‌ها غیرممکن می‌شود. به عنوان مثال کنترل قاچاق برخی از منابع، به خصوص در کشور‌های در حال توسعه، ساده نیست. به همین دلیل پدیده قاچاق ممکن است ضربه‌ای جدی به اقتصاد کشور‌ها وارد کند.

به کمک فناوری بلاکچین می‌توان دیتا‌های مربوط به فعالیت‌های مجرمان را زیر نظر گرفت، تا حدی که حتی می‌توان مسیر حرکت آن‌ها را نیز ردیابی کرد. در حال حاضر کمپانی BMW در حال انجام آزمایش‌هایی برای استفاده از این کاربرد فناوری بلاکچین است.

کاربرد بلاکچین در هنگام خرید و فروش خودرو چیست؟

دیتا‌های ایمن و دقیق بلاکچین بر این موضوع نیز اثرگذارند. به عنوان مثال هنگام فروش خودرو دیگر نمی‌توان کیلومتر شمار آن را دستکاری کرد. حتی به کمک این فناوری در هنگام خرید و یا اجاره‌کردن خودرو‌ها می‌توان از صحت اطلاعات فروشنده یا اجاره دهنده با استناد به مدارکی که در بلاکچین ثبت شده‌اند، اطمینان حاصل کرد.

علاوه بر این موارد، به کمک بلاکچین می‌توان قطعات یدکی نصب شده روی خودرو را نیز مورد بررسی قرار داد. یعنی دیتا‌های ثبت شده به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید که قطعات به کار رفته در خودروی شما اصل هستند یا خیر.

همچنین اگر خودرویی اجاره شود، مجموعه اجاره‌دهنده می‌تواند بر همه فعالیت‌های شخص اجاره‌کننده نظارت داشته باشد؛ بنابراین می‌توان اطمینان حاصل کرد که عملی خلاف قانون یا فعالیتی که منجر به آسیب دیدن خودرو می‌شود، انجام نمی‌گیرد.

فواید استفاده از فناوری بلاکچین در اتومبیل‌های آینده چیست؟

در این مقاله از کاربرد‌های بلاکچین در اتومبیل‌های آینده صحبت کردیم. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که فناوری‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند این امکانات را برای خودرو‌های هوشمند فراهم کنند. پس چرا از فناوری بلاکچین به عنوان متحول‌کننده صنعت خودروسازی یاد می‌شود؟

غیر قابل تغییر؛ دیتا‌ها از نتایج واقعی به دست می‌آیند و به هیچ عنوان قابل تغییر نیستند.

شفاف‌سازی؛ همه داده‌ها قابل کنترل و شفاف هستند.

ماندگاری؛ داده‌ها به طور دائمی در سیستم‌های شبکه بلاکچین باقی می‌مانند. داده‌ها کاملا رجیستر می‌شوند و به همین دلیل از دست نمی‌روند.

ارتباط مستقیم؛ بلاکچین یک شبکه بدون واسطه است. سیستم غیر متمرکز آن کمک می‌کند تا کل اعضای شبکه مستقیما با یک‌دیگر در ارتباط باشند.

سرعت بالا؛ این موضوع در همه ابعاد خودرو‌های هوشمند اهمیت ویژه‌ای دارد.

امنیت؛ داده‌ها کاملا رمزنگاری شده هستند. به طور کلی یکی از مزیت‌های بسیار مهم استفاده از بلاکچین در هر حوزه‌ای، امنیت بالای آن است.