Gerdab.IR | گرداب

جریمه ۲۱۰ میلیون دلاری اینفلوئنسر چینی برای فرار مالیاتی

جریمه ۲۱۰ میلیون دلاری اینفلوئنسر چینی برای فرار مالیاتی
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۴۰۰

طبق گفته اداره مالیات چین اکنون هوانگ وی که به نام «ویا» (Viya) نیز مشهور است باید ۱.۳۴ میلیارد یوان مالیات عقب مانده و جریمه دیرکرد بپردازد.

چین یکی از اینفلوئنسر‌های مشهور را به دلیل فرار از مالیات، ۲۱۰ میلیون دلار جریمه کرده است.

به گزارش گرداب، این اقدام نشان دهنده گسترش اقدامات دولت این کشور برای مقابله با اینفلوئنسر‌هایی است که طی سال‌های اخیر با محبوبیت زیادی روبرو شده اند.

طبق گفته اداره مالیات چین اکنون هوانگ وی که به نام «ویا» (Viya) نیز مشهور است باید ۱.۳۴ میلیارد یوان مالیات عقب مانده و جریمه دیرکرد بپردازد.

طبق بیانیه این سازمان وی با مخفی کردن درآمد‌های شخصی و ارائه اظهارنامه‌های جعلی در ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی از پرداخت ۶۴۳ میلیون یوان خودداری کرده است.

اداره مالیات شهر هانگژو با تحلیل داده‌های موجود متوجه شد هوانگ از پرداخت مالیات فرار کرده و پس از چند بار یادآوری، این روند را اصلاح نکرد.

پس از انتشار این خبر سهام بزرگترین اپراتور‌ها و سرویس‌های پخش محتوای چین در بازار نیویورک کاهش یافت. به عنوان مثال سهام هلدینگ گروه علی بابا ۵.۸ درصد کاهش یافت.

از سوی دیگر هوانگ پس از اعلام جریمه مذکور نیز در حساب کاربری ویبو (شبکه اجتماعی چینی مشابه توئیتر) عذرخواهی کرد و گفت عمیقاً احساس گناه می‌کند. او در ادامه افزود: کاملاً تصمیم رگولاتور‌های مالیاتی را می‌پذیرم و سرمایه لازم برای پرداخت جریمه‌ها در مهلت معین را جمع آوری می‌کنم.

این بزرگترین جریمه‌ای است که تاکنون برای یک اینفلوئنسر چینی تعیین شده است. او هر روز با همتایان خود رقابت می‌کند تا خریداران را متقاعد کند میلیون‌ها دلار صرف خرید محصولات مختلف از لوازم آرایش گرفته تا دستگاه‌های مختلف و لباس کنند.

همچنین وی یکی از بزرگترین اینفلوئنسر‌های فعال در خرده فروشی آنلاین علی بابا به نام تائو بائو به حساب می‌آید.

از سوی دیگر خبرگزاری رسمی شینهوا نیز در گزارشی نوشت: وزارتخانه باید بهتر با یکدیگر همکاری کنند و تلاش‌های خود برای قانونمند کردن صنعت پخش محتوای آنلاین و فرار از مالیات را ارتقا دهند.

در ماه سپتامبر مقامات مالیاتی چین قوانین سختگیرانه تری برای سلبریتی واینفلوئنسر‌ها وضع کردند. ماه گذشته نیز دو فروشنده برای فرار مالیاتی ۱۵ میلیون دلار جریمه شدند.