Gerdab.IR | گرداب

خسارت ۵.۵ میلیارد دلاری قطعی‌های اینترنت به اقتصاد جهانی

خسارت ۵.۵ میلیارد دلاری قطعی‌های اینترنت به اقتصاد جهانی
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۰

گزارش یک گروه حقوق دیجیتالی نشان داد تعطیلی‌های اینترنت ۵.۵ میلیارد دلار ضرر به اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ تحمیل کرده است.

به گزارش گرداب، گزارش سالانه گروه حقوق و امنیت دیجیتالی Top ۱۰ VPN نشان داد قطعی‌های اینترنت، تعطیلی‌های شبکه اجتماعی و محدود کردن دسترسی به پهنای باند از سوی دولت‌ها جمعا ۵.۵ میلیارد دلار هزینه به اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ تحمیل کرده است.

طبق گزارش گروه Top ۱۰ VPN، اقتصاد میانمار از تعطیلی‌های اینترنت شدیدترین آسیب را دید. ارتش میانمار در فوریه سال ۲۰۲۱ در کودتایی به قدرت رسید و پس از آن قطعی گسترده اینترنت و بستن شبکه‌های اجتماعی روی داد. اقتصاد میانمار در نتیجه تعطیلی اینترنت ۲.۸ میلیارد دلار خسارت دید.

نیجریه دومین کشوری بود که بیشترین ضرر اقتصادی را از محدودیت‌های اینترنتی متحمل شد و پس از این که دسترسی به توییتر در ژوئن مسدود شد، ضرر اقتصادی این کشور به ۱.۵ میلیارد دلار بالغ شد.

بنا بر این گزارش سالانه، هزینه اقتصادی قطعی اینترنت از سوی دولت، سال گذشته ۳۶ درصد در مقایسه با سال ۲۰۲۰ رشد کرد.

گروه Top ۱۰ VPN برآورد کرد قطعی اینترنت توسط دولت‌ها در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۸۶ میلیون نفر را از دسترسی به اینترنت محدود کرد که در مقایسه با ۲۶۸ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰، افزایش ۸۱ درصدی داشت.

ساموئل وودهامز، یکی از نویسندگان این گزارش به بیزنس اینسایدر گفت: از تبلیغات تا حمایت مشتری، پلتفرم‌های شبکه اجتماعی ابزار حیاتی برای شرکت‌های سراسر جهان هستند و هنگامی که قطع می‌شوند، این شرکت‌ها به شدت آسیب می‌بینند. با محدودیت‌های اینترنتی که امسال در قزاقستان و سودان ایجاد شده است، قطعی‌های اینترنت به این زودی تمام شدنی نیستند.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، گروه Top ۱۰ VPN با برآورد مدت قطعی‌ها در سراسر جهان، به برآورد تاثیر اقتصادی تعطیلی‌های اینترنت می‌پردازد.