Gerdab.IR | گرداب

هشدار نمایندگان پارلمان انگلستان درباره ارز دیجیتال ملی

هشدار نمایندگان پارلمان انگلستان درباره ارز دیجیتال ملی
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۰

تعدادی از قانون‌گذاران بریتانیایی در روز پنجشنبه اعلام کردند که پوند دیجیتال مورد استفاده توسط مشتریان می‌تواند به ثبات مالی آسیب بزند، هزینه اعتباری را افزایش دهد و فرایند حریم شخصی را از بین ببرد.

به گزارش گرداب، بانک مرکزی انگلستان و وزارت امور مالی این کشور چند ماه پیش اعلام کردند که آن‌ها جلساتی مقدماتی در این سال برگزار می‌کنند که ببینند آیا به سمت ارز دیجیتال بانک مرکزی که در بهترین حالت پس از سال ۲۰۲۵ ممکن است عرضه شود، پیش بروند یا خیر.

بانک‌های مرکزی در سراسر جهان به سمت ارز ملی پیش رفته‌اند تا از این که بخش خصوصی پرداخت‌های دیجیتال را در انحصار خود قرار بگیرد، جلوگیری کند. این که رمزارز‌ها به شدت مورد توجه عامه مردم هستند و شرکت‌های فناوری بزرگ نیز به سراغ این حوزه رفته‌اند، باعث شده است تا تلاش‌های مقامات دولتی و بانک‌ها در این زمینه تسریع شود.

اما از نظر تعدادی از نمایندگان بریتانیا، پوند دیجیتال که توسط خانوار‌ها و کسب‌وکار‌ها برای پرداخت روزمره استفاده شود، ممکن است باعث این شود که افراد پول‌های نقد خود را از بانک‌ها به کیف‌پول‌های دیجیتال منتقل کنند. در گزارشی که در مجلس اعیان پارلمان بریتانیا منتشر شد چنین آمده است: «این مسئله می‌تواند در زمان‌های بحران اقتصادی باعث بی‌ثباتی مالی و افزایش حجم بدهی‌ها شود. پوند دیجیتال همچنین حریم شخصی را مورد آسیب قرار می‌دهد، زیرا به بانک مرکزی اجازه می‌دهد تا پرداخت‌ها را تحت نظارت قرار دهد».

مایکل فورسیت، عضو کمیته امور اقتصادی مجلس اعیان به رویترز گفته است: «ما به واقع نگران تعدد خطراتی هستیم که با عرضه رمزارز بانک مرکزی ایجاد خواهد شد». بسیاری از مزایای مصرف‌کنندگان «می‌تواند با ابزار‌های جایگزین با خطرات کمتر به دست آید».

در این گزارش چنین آمده است که استفاده خرد از ارز دیجیتال ملی باعث خطرات زیادی است، اما استفاده کلان از آن و تنها در مقیاس‌های بزرگ میتواند دارای فوایدی باشد. استفاده از آن برای عمده‌فروشی و میزان کلان می‌تواند به امنیت تجارت کمک کند.