Gerdab.IR | گرداب

شرکت متا: قصد نداریم اروپا را ترک کنیم

شرکت متا: قصد نداریم اروپا را ترک کنیم
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۴۰۰

شرکت متا با انتشار یک پست وبلاگی اعلام کرد هیچ تمایلی به قطع سرویس هایش در اروپا ندارد.

به گزارش گرداب و به نقل از انگجت، این در حالی است که طی روز‌های گذشته برخی رسانه‌ها گزارش‌هایی مبنی بر تهدید فیس بوک و اینستاگرام از این منطقه کرده بودند. در این گزارش‌ها دلیل این امر نیز مشخص نبودن توافقنامه میان آمریکا و اتحادیه اروپا برای جایگزین کردن توافقنامه پیشین حریم خصوصی میان شان بود.

تهدید متا به ترک اتحادیه اروپا در آخرین گزارش درآمد این شرکت رصد شده بود. در اسناد مذکور آمده بود اگر آمریکا و اتحادیه اروپا به توافقنامه جدیدی برای انتقال داده دست نیابند احتمالاً این شرکت نمی‌تواند برخی از مهم‌ترین محصولات و سرویس هایش مانند فیس بوک و اینستاگرام را در اروپا ارائه کند.

البته متا در پست وبلاگی جدید خود هشدار مشابهی را نیز منتشر کرده، اما در آن نامی از فیس بوک و اینستاگرام وجود ندارد.

بیم‌های اصلی متا درباره آینده اش در قاره اروپا توافقنامه‌های بندرگاه امن (Safe Harbour) و حامی حریم خصوصی (Privacy Shield) است که هر دو آن‌ها طی سال‌های اخیر توسط دیوان دادگستری اروپا لغو شده اند، زیرا نگرانی‌هایی درباره وضعیت داده‌های شهروندان اروپایی در سرور‌های آمریکایی وجود دارد.

همانطور که متا اشاره کرده، این تنها شرکتی نیست که به دلایل گفته شده با عدم قطعیت روبرو است. همچنین این شرکت در بخشی از پست وبلاگی خود اظهار می‌کند حداقل ۷۰ شرکت دیگر نیز درباره این چالش اظهار نگرانی کرده اند.

در این پست آمده است: ما خواهان حفاظت از حقوق بنیادین کاربران اتحادیه اروپا هستیم و می‌خواهیم اینترنت همانند گذشت بدون هیچ اختلالی در زمینه همخوانی با قوانین به فعالیت خود ادامه دهد، اما در مرز‌های کشور‌ها محدود نشود.

این در حالی است که به نظر می‌رسد قانونگذاران اروپایی از چشم انداز خروج متا از اتحادیه اروپا استقبال کرده اند. برونو لو ماری وزیر اقتصاد فرانسه در پاسخ به سوالی درباره امکان خروج فیس بوک و اینستاگرام از منطقه گفت: من تایید می‌کنم زندگی بدون فیس بوک خوب است و ما بدون آن خیلی خوب زندگی خواهیم کرد. شرکت‌های بزرگ دیجیتالی باید درک کنند قاره اروپا در برابر قدرت حاکمیت خود مقاومت کرده و بر آن تاکید دارد.