Gerdab.IR | گرداب

ممنوع شدن دستگاه‌های خودپرداز بیتکوین در انگلستان

ممنوع شدن دستگاه‌های خودپرداز بیتکوین در انگلستان
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۰

مقامات این کشور برای جلوگیری با پولشویی دستگاه‌های تبدیل بیتکوین به پول نقد را غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، مرجع راهبرد امور مالی (FCA) بریتانیا دستور داده است که تمام خودپرداز‌های بیتکوین در این کشور باید متوقف شود. ارائه‌دهندگان این خودپرداز‌ها به تازگی از سوی این نهاد نظارتی دستوری دریافت کرده بودند که تمام فعالیت‌ها را متوقف سازند وگرنه با اقدام قانونی روبرو خواهند شد.

دستگاه‌های خودپرداز بیتکوین به دارندگان پول نقد یا بیتکوین اجازه می‌دهد که به‌طور مستقل سرمایه خود را از پول نقد به بیتکوین و بالعکس تبدیل کنند. از آنجا که این تراکنش‌ها کاملا خصوصی و محرمانه هستند، نهاد‌های مسئول نگران این بودند که چنین دستگاه‌هایی برای تسهیل پولشویی از طریق ارز دیجیتال استفاده شود.

به گزارش وب‌سایت کوین ATM رادار در حال حاضر ۸۰ دستگاه خودپرداز بیتکوین در سراسر انگلستان وجود دارد. این در حالی است که در ایالات متحده ۳۲ هزار دستگاه وجود دارد. کانادا که نخستین دستگاه خودپرداز در آنجا ساخته شد، در رده دوم قرار گرفته است و ۲۳۰۰ دستگاه خودپرداز دارد.

ممنوع شدن دستگاه‌های خودپرداز بیتکوین در انگلستان

اغلب این دستگاه‌ها در بریتانیا در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ قرار گرفته است که مرجع راهبرد مالی برای آن‌ها نیز هشدار صادر کرده است. این مرجع می‌گوید که هیچ مجوزی به هیچ نوع خودپردازی در این حوزه نداده است و نگران این است که آن‌ها پیش‌زمینه‌های کافی که صرافی‌های آنلاین عموما مجبور به تبعیت از آن هستند، رعایت نمی‌کنند. این نهاد در بیانیه خود اعلام کرده است:

«دستگاه‌های خودپرداز ارز دیجیتال که خدمات مبادله ارز دیجیتال را در انگلستان ارائه می‌کنند، باید از طریق ما [مرجع راهبرد مالی] ثبت شوند و از مقررات پولشویی انگلستان تبعیت کنند. به هیچ کدام از موسسات ارز دیجیتال ثبت شده در این نهاد مجوز ارائه خودپرداز‌های کریپتو داده نشده است. این بدین معناست که هر دستگاهی از این نوع که در انگلستان فعالیت می‌کنند، غیرقانونی است و مشتریان نباید از آن‌ها استفاده کنند».

شرکت‌هایی که به طور غیرقانونی از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، جریمه خواهند شد و اقدامات قضایی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

دولت‌های غربی در سراسر جهان با عجله در حال ایجاد مقرراتی برای نظارت و کنترل تراکنش‌های ارز دیجیتال هستند. به نظر می‌رسد که ترس از این که روسیه از ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های غربی استفاده کند، به خصوص پس از این که روسیه از سوئیفت بیرون گذاشته شد، بیشتر شده است.

با این حال باید گفت ارز دیجیتال گزینه ایده‌آلی برای مجرمان نیست. زیرا که تراکنش‌های ارز دیجیتال تا اندازه‌ای ناشناس هستند و دولت‌ها می‌توانند سرمایه‌های ارز دیجیتال را بسیار بهتر از ارز‌های عادی (مثلا دلار) ردیابی کنند. زیرا که همه به بلاکچین دسترسی دارند.

داده‌های چین‌آنالیسیس نیز نشان می‌دهد که سهم فعالیت‌های مجرمانه از تراکنش‌های ارز دیجیتال در طول زمان در حال کاهش است. این موسسه همچنین ابزاری ارائه کرده است که به شناسایی سرمایه‌های افراد تحریم‌شده کمک می‌کند و این باعث می‌شود که بازار ارز دیجیتال اصلا محرمانه نباشد.

منبع: cryptopotato