Gerdab.IR | گرداب

امکان خرید گاز روسیه از طریق بیتکوین؛ به زودی

امکان خرید گاز روسیه از طریق بیتکوین؛ به زودی
تاریخ انتشار : ۰۹ فروردين ۱۴۰۱

اظهارات رئیس کمیسیون انرژی روسیه مبنی بر امکان خرید گاز از طریق بیتکوین، باعث بالا رفتن قیمت این ارز دیجیتال شده است.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، روسیه در حال بررسی طرح پذیرش بیتکوین جهت پرداخت هزینه فروش گاز است. پس از تحریم‌های متعدد کشورهای غربی علیه روسیه، کرملین تصمیم گرفته است از پذیرش ارزهای غربی مانند دلار و یورو خودداری کند.

حال مقامات دولتی روسیه در حال حمایت از ارزهای دیجیتال هستند و به تازگی این گمانه‌زنی مطرح شده است که دولت روسیه می‌خواهد فروش گاز خود را از طریق بیتکوین انجام دهد.

روسیه احتمالا حاضر به دریافت هزینه فروش نفت و گاز خود بر اساس بیتکوین خواهد بود. پاول زاوالنی، رئیس کمیسیون انرژی دومای روسیه در جریان برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی تصریح کرد که این اقدام صرفا در رابطه با کشورهای متخاصم به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد. بنابراین کرملین در رابطه با پذیرش ارز از کشورهای دوست نظیر چین و ترکیه، انعطاف‌پذیری بیش‌تری از خود نشان خواهد داد.

زاوالنی می‌گوید: «داد و ستد با ترکیه بر حسب واحدهای پولی لیر و روبل قابل انجام خواهد بود. بنابراین این کشور به ارزهای مختلفی دسترسی دارد و چنین روشی کاملا معمول است. چنان‌چه آنها مایل به معامله با بیتکوین باشند، ما این‌کار را انجام خواهیم داد. بدیهی است که روسیه سناریوی دریافت بهای گاز یا سایر مواد خام صادراتی خود نظیر نفت بر اساس ارزهای رمزنگاری شده مانند بیتکوین را مورد بررسی قرار می‌دهد.

هنگامی‌که ما با کشورهای غربی داد و ستد می‌کنیم؛ آنها بایستی هزینه‌های خود را با پول سخت یا همان طلا پرداخت نمایند. همچنین آنها می‌توانند برای پرداخت هزینه‌ها از ارزهای مورد نظر ما یعنی پول ملی روسیه (روبل) استفاده کنند».

اصطلاح “پول سخت” مورد اشاره توسط این سیاست‌مدار روسی به ارزی اشاره دارد که دارای ارزش اقتصادی ذاتی است. این مورد با ارزی که توسط کالاهای دارای ارزش حمایت می‌شود؛ متفاوت است. طلا نمونه‌ای از پول سخت محسوب می‌شود؛ چرا که ارزش آن به‌صورت کاملا مستقل تعیین خواهد شد.

این اظهارات غیرمنتظره موجب افزایش قیمت بیتکوین شد. قیمت این ارز دیجیتالی برای مدت زمان کوتاهی از مرز 45 هزار دلار فراتر رفت. به‌نظر می‌رسد که اکنون چند روزی است که قیمت این رمزارز بار دیگر در مسیر صعودی قرار گرفته است. بسیاری از ناظران بازار بر این باورند که قیمت بیتکوین می‌تواند به مسیر 100 هزار دلاری شدن بازگردد. در حال حاضر قیمت این ارز دیجیتالی در محدوده 44 هزار دلار تثبیت شده است.

علاقه احتمالی روسیه به ارزهای دیجیتالی موجب تشدید نگرانی‌های بانک‌های مرکزی در کشورهای غربی شده است.

پیش از سخنرانی ولادیمیر پوتین، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، ارزهای دیجیتالی را عاملی در جهت کمک به روسیه معرفی کرد. به گفته وی، ارزهای دیجیتالی به روسیه کمک می‌کنند تا بسیاری از تحریم‌های وضع شده توسط کشورهای مختلف جهان را دور بزند.

منبع: cryptonomist