Gerdab.IR | گرداب

وضع مالیات بر ارز دیجیتال در اندونزی

وضع مالیات بر ارز دیجیتال در اندونزی
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۴۰۱

قرار است در این کشور از ارز دیجیتال مالیات 0.1 درصدی دریافت شود.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، دولت اندونزی به دنبال اخذ مالیات از سرمایه‌های به دست‌آمده از سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال است. در این قانون چنین سرمایه‌هایی به عنوان ارزش افزوده شناخته شده‌اند و مشمول مالیات تلقی شده‌اند.

برطبق گزارش رویترز سخنگوی اداره مالیات اندونزی گفته است که این کشور به دنبال وضع قانون مالیات بردرآمد و مالیات بر سرمایه‌گذاری در حوزه ارز دیجیتال خواهد بود، «زیرا که آنها برطبق تعریف وزارت بازرگانی به عنوان اموال شناخته می‌شوند و نه یک ارز». دولت این کشور همچنان به دنبال بررسی اقدامات لازم برای اجرای چنین مالیاتی است اما قانون‌گذاری آن انجام شده است.

آژانس رگولاتوری معاملات آتی در این کشور همچنین در گزارشی تایید کرده است که تراکنش‌های ارز دیجیتال در اندونزی به حدود 83.8 تریلیون روپیه (معادل 5.8 میلیارد دلار) رسیده است. افزون براین دارندگان ارز دیجیتال در این کشور با افزایش 11 درصدی در سال 2021 به 12.4 میلیون نفر رسیده است.

مقامات دولت اندونزی از مدت‌ها پیش به دنبال بررسی وضع قانون اخذ مالیات بر تراکنش‌های ارز دیجیتال بوده‌اند و حتی به شهروندان هشدار داده است.

استفاده از ارزهای دیجیتال هزینه‌های مالیاتی به همراه داشت. این نهاد همچنین بیش از 200 رمزارز را در این کشور به عنوان دارایی به رسمیت شناخته است. در این کشور همچنین از سال 2020 معاملات ارز دیجیتال قانونی شده است و از سال 2021، 13 صرافی به عنوان صرافی‌های مجاز فعالیت می‌کنند.

حال که دولت اندونزی در حال آماده‌سازی برای ایجاد یک چارچوب حقوقی برای ارزهای دیجیتال هستند، باید گفت مسائل فرهنگی نیز در پذیرش گسترده این مسئله در میان مردم تاثیر بسیار زیادی دارد. در این کشور از نظر اسلامی شک و شبهات زیادی برای حلال بودن ارزهای دیجیتال وجود دارد و این مسئله باعث شده است که اکثریت مردم اندونزی از ارز دیجیتال استفاده نکنند.

منبع: کوین‌تلگراف