Gerdab.IR | گرداب

بزرگترین سرقت‌های رمزارز تا به امروز

بزرگترین سرقت‌های رمزارز تا به امروز
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۱

هکر‌ها در جدیدترین سرقت سایبری از بخش دارایی دیجیتال، رمزارز به ارزش ۶۱۵ میلیون دلار از یک پروژه بلاک چین مرتبط با بازی آنلاین محبوب اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) را به سرقت بردند.

به گزارش گرداب، رونین شبکه‌ای که اجازه می‌دهد سکه‌های دیجیتالی در بلاک‌چین‌های مختلف منتقل شوند، سه‌شنبه گذشته اعلام کرد هکر‌ها در ۲۳ مارس، حدود ۱۷۳ هزار و ۶۰۰ توکن اتر و ۲۵.۵ میلیون توکن کوین یو اس دی را به سرقت برده‌اند. در نرخ مبادله فعلی، وجوه مسروقه ۶۱۵ میلیون دلار ارزش دارند، اما در زمان حمله ۵۴۰ میلیون دلار ارزش داشته‌اند که این سرقت را یکی از بزرگترین سرقت‌های رمزارز در تاریخ می‌سازد.

رویترز در گزارشی سرقت‌های بزرگ دیگری را مرور کرده که از زمان تولد بیت کوین در سال ۲۰۰۸، بخش رمزارز با آن‌ها روبرو شده است:

پلی نت‌ورک

هکر‌ها در اوت سال ۲۰۲۱ حدود ۶۱۰ میلیون دلار از پلتفرم پلی نت‌ورک که تراکنش‌های توکن نقطه به نقطه را تسهیل می‌کنند را به سرقت بردند. هکر‌های عامل این دزدی اندکی بعد تقریبا همه وجوه مسروقه را برگرداندند.

این هک آسیب پذیری‌ها در بخش فاینانس غیرمتمرکز (DeFi) را منعکس کرد که در آن کاربران وام گرفته، قرض می‌دهد یا به توکن‌های دیجیتالی پس انداز می‌کنند و دروازه بانان سنتی فاینانس یعنی بانک‌ها و صرافی‌ها را دور می‌زنند.

کوین چک

در ژانویه سال ۲۰۱۸ هکر‌ها رمزارز به ارزش ۵۳۰ میلیون دلار را از صرافی کوین چک در توکیو به سرقت بردند. هکر‌ها به یکی از کیف پول‌های داغ کوین چک (پوشه دیجیتالی که به صورت آنلاین ذخیره می‌شود) حمله بردند تا رمزارز‌ها را خالی کنند و توجهات را به امنیت در صرافی‌هایی رمزارز جلب کردند.

این هک سوالاتی را در ژاپن در خصوص ساماندهی بازار دارایی دیجیتالی برانگیخت. سازمان اطلاعات کره جنوبی در آن زمان اعلام کرد یک گروه هک کره شمالی ممکن است عامل این سرقت بوده باشد.

صرافی Mt.GOX

در یکی از اولین موارد سرقت‌های بزرگ رمزارز، بیت کوین به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار از صرافی Mt.GOX در توکیو در فاصله سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به سرقت رفت. این صرافی که زمانی ۸۰ درصد از تجارت بیت کوین جهان را مدیریت می‌کرد، در اوایل سال ۲۰۱۴ پس از این که این هک برملا شد، اعلام ورشکستگی کرد و حدود ۲۴ هزار مشتری این صرافی دسترسی به وجوه مالی خود را از دست دادند.

ورم هول (Wormhole)

سایت غیرمتمرکز ورم هول ماه گذشته هدف سرقتی به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار قرار گرفت و هکر‌ها ۱۲۰ هزار توکن مرتبط با اتر را به سرقت بردند. بازوی رمزارز شرکت جامپ تردینگ که سال قبل سازنده ورم هول را خریداری کرده بود، این پول را به منظور پشتیانی از ورم هول جایگزین کرد.