Gerdab.IR | گرداب

زیان ده شدن و سقوط ارزش سهام آمازون

زیان ده شدن و سقوط ارزش سهام آمازون
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱

آمازون با کاهش فروش روبرو شده و از سوی دیگر هزینه‌های زیادی برای ساخت انبار و حمل ونقل صرف کرده به همین دلیل ارزش سهام آن کاهش یافته است.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، طی سال‌های اخیر آمازون میلیارد‌ها دلار صرف ساخت انباره‌های جدید کرد. این امر به کاهش سود آوری شرکت منجر شده و آمازون نیز به سرمایه گذاران توضیح می‌داد هیچ چاره‌ای جز برآورده کردن نیاز روزافزون مشتریان ندارد.

اما اکنون به نظر می‌رسد آمازون تعداد زیادی انبار را بسیار زودتر از موعد ساخته است. بزرگترین خرده فروش آنلاین جهان روز پنج شنبه اعلام کرد با ۲ میلیارد دلار افزایش هزینه‌های مربوط به ظرفیت مازاد انبار‌ها و حمل ونقل روبرو است. این تغییری قابل توجه نسبت به ۲ سال قبل و زمانی است که آمازون مجبور شد کالا‌های بازرگانان را پس بفرستد، زیرا فقط مکانی برای نگهداری ذخایر حیاتی داشت.

به گفته برایان اولساوسکی مدیر ارشد امور مالی آمازون این شرکت مشغول کاهش برنامه‌های مربوط به هزینه‌های سرمایه‌ای خود در ۲۰۲۲ میلادی است. آمازون در سال جاری میلادی برای پروژه‌های ساخت انبار کمتر هزینه می‌کند. از سوی دیگر سرمایه گذاری در حمل ونقل نیز نسبت به سال قبل راکد می‌ماند و اندکی کاهش می‌یابد.

وضعیت هزینه‌های آمازون در نیمه ۲۰۲۱ میلادی کاملاً آشکار شد. آمازون سعی داشت تعداد انبار‌ها و شبکه ارسال خود را دوبرابر کند. دلیل این امر نیز شیوع گسترده کووید ۱۹ بود که مردم را مجبور می‌کرد از خانه خرید کنند.

پس از تعطیلات کریسمس ۲۰۲۲ میلادی تقاضای مشتریان کاهش یافت و طبق نتایج آمازون فروش آنلاین نسبت به سال قبل کمتر شد.

در این میان نشریه تلگراف نیز اعلام کرد ارزش سهام آمازون شاهد بیشترین کاهش از ۲۰۱۴ میلادی تاکنون بود و در نتیجه آن ارزش ثروت جف بزوس (بنیانگذار شرکت) ۲۱ میلیارد دلار کاهش یافت.

طبق گزارش‌ها در پی واکنش سرمایه گذاران آمازون نسبت به کمترین رشد درآمد شرکت در ۲ دهه اخیر و هشدار درباره ادامه این روند کاهشی، ارزش سهام آن ۱۳ درصد کاهش یافت. با کاهش بهای سهام شرکت، ۱۷۸ میلیارد دلار از ارزش آمازون کاهش یافت. به این ترتیب ارزش شرکت به پایین‌ترین میزان طی ۲ سال اخیر رسیده است.

این کاهش نشان می‌دهد بزوس در سال جاری میلادی ۴۰ میلیارد دلار ضرر کرده و اکنون ثروت او ۱۵۲ میلیارد دلار است.

دلیل کاهش ارزش سهام آمازون نیز کاهش اعتماد سرمایه گذاران به شرکت‌های فناوری و کاهش خرید آنلاین نسبت به زمان ظهور پاندمی کرونا است.