Gerdab.IR | گرداب

ایلان ماسک به دنبال کسب درآمد از توییت‌ها

ایلان ماسک به دنبال کسب درآمد از توییت‌ها
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱

ایلان ماسک به بانک‌هایی که موافقت کردند برای تامین مالی خرید ۴۴ میلیارد دلاری توییتر کمک کنند، گفته است دستمزد‌های مدیر و هیات مدیره این شرکت رسانه اجتماعی را کنترل خواهد کرد و راه‌های جدیدی را برای درآمدزایی از توییت‌ها پیدا می‌کند.

به گزارش گرداب، منابع آگاه به رویترز گفتند: ایلان ماسک چند روز پس از دادن پیشنهاد خرید توییتر در ۱۴ آوریل، این پیشنهاد‌ها را برای وام دهندگان به منظور گرفتن وام برای خرید توییتر مطرح کرده است. تضمین‌هایی بانکی که ایلان ماسک برای تامین مالی خرید توییتر دریافت کرده بود، در موافقت هیات مدیره این شرکت با پیشنهاد خرید وی، موثر بود.

ماسک باید بانک‌ها را متقاعد می‌کرد که توییتر جریان کافی نقدی تولید کرده است تا بتواند وام مورد نیازش را از آن‌ها دریافت کند. در آخر وی ۱۳ میلیارد دلار وام تضمین شده در برابر توییتر و ۱۲.۵ میلیارد دلار مرتبط با سهام تسلا دریافت کرد. ایلان ماسک توافق کرد باقی مبلغ خرید را با پول نقد خود پرداخت کند.

به گفته منابع آگاه، پیشنهاد‌های ماسک به بانکها، نظرات وی بوده و هیچ تعهدی از سوی توییتر داده نشده است و کاهش هزینه‌ای که ایلان ماسک پس از تملک توییتر پیگیری خواهد کرد، نامعلوم است. برنامه‌ای که وی برای بانک‌ها تشریح کرده است، جزئیات اندکی داشته است.

ماسک درباره حذف حقوق مدیران هیات مدیره توییتر توییت کرده است که به حدود سه میلیون دلار صرفه جویی در هزینه‌ها منتهی می‌شود. پاداش مبتنی بر سهام توییتر برای ۱۲ ماه منتهی به ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۱، حدود ۶۳۰ میلیون دلار بود که ۳۳ درصد در مقایسه با سال ۲۰۲۰ افزایش داشت.

بلومبرگ پنج شنبه گذشته گزارش کرده بود ماسک در راستای جلب موافقت بانکها، به تعدیل مشاغل اشاره کرده است. با این حال تا زمانی که وی کنترل کامل توییتر را به دست نگیرد، تصمیمی درباره کاهش تعداد کارکنان گرفته نمی‌شود.

به گفته منابع آگاه، ایلان ماسک به بانک‌ها اعلام کرده است برنامه‌هایی برای طراحی قابلیت‌هایی برای رشد درآمد کسب و کار خود شامل راه‌هایی برای درآمدزایی از توییت‌های حاوی اطلاعات مهم یا پرمخاطب دارد.

در توییتی که ایلان ماسک اوایل ماه جاری ارسال کرده بود و نهایتا حذف شد، پیشنهاد داده بود تغییراتی در توییتر صورت بگیرد و قیمت سرویس اشتراک پولی توییتر بلو کاهش داده شود و تبلیغات در آن ممنوع شود و کاربران گزینه‌ای برای پرداخت به دوج کوین داشته باشند. هزینه اشتراک ماهانه سرویس توییتر بلو ۲.۹۹ دلار است.

در توییت دیگری که حذف شده، ایلان ماسک گفته بود می‌خواهد وابستگی توییتر به درآمد تبلیغاتی را کاهش دهد. به گفته یکی از این منابع آگاه، ماسک مدیرعامل جدیدی برای توییتر درنظر گرفته، اما هویت وی را هنوز فاش نکرده است.

وی اوایل ماه جاری به برت تایلور، رئیس هیات مدیره توییتر اعلام کرده بود به مدیریت این شرکت اعتماد ندارد. پاراگ آگراوال که به عنوان مدیر عامل توییتر در نوامبر منصوب شد، احتمالا تا زمان تکمیل فروش این شرکتش، در سمتش می‌ماند.

ماسک هفته گذشته فاش کرد ۸.۵ میلیارد دلار سهام تسلا را فروخته که احتمالا با هدف تامین مالی قرارداد خرید توییتر صورت گرفته است.

مدیرعامل تسلا به بانک‌ها گفته است وی سیاست‌های نظارتی در پلتفرم توییتر را تا حد ممکن و بر اساس الزامات حقوقی هر حوزه قضایی، آزاد نگه می‌دارد.

بر اساس گزارش رویترز، وام ۱۳ میلیارد دلاری که ایلان ماسک برای خرید توییتر جور کرده است، هفت برابر درآمد ناخالص پیش بینی شده توییتر در سال ۲۰۲۲ است.