Gerdab.IR | گرداب

مانعی بزرگ برای تحقق رویای زاکربرگ: سرمایه‌گذاران درباره متاورس دچار تردید شده‌اند

مانعی بزرگ برای تحقق رویای زاکربرگ: سرمایه‌گذاران درباره متاورس دچار تردید شده‌اند
تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

مارک زاکربرگ پاییز پارسال با تغییر نام فیسبوک به متا اعلام کرد که می‌خواهد تمرکز خود را روی متاورس بگذارد. ولی حالا عملکرد مالی شرکت در این حوزه، سرمایه‌گذاران را نگران و مردد کرده است.

به گزارش گرداب، مدیرعامل متا به‌تازگی در جلسه گزارش مالی فصل اول این شرکت اعلام کرد که با توجه به سطح رشد فعلی کسب و کار، آن‌ها باید سرعت سرمایه‌گذاری روی برخی از پروژه‌ها را کاهش دهند.

متا در سه‌ماهه اول سال جاری ۷.۵ میلیارد دلار سود کسب کرده، ولی این رقم نسبت به بازه زمانی مشابه پارسال ۲۱ درصد کمتر شده است. البته درآمد شرکت با افزایش ۷ درصدی به ۲۷.۹ میلیارد دلار رسیده، ولی این پایین‌ترین نرخ رشد آن‌ها از زمانی است که فیسبوک را سهامی عام کرده‌اند.

البته اشتباه نکنید. مارک زاکربرگ هنوز سالانه میلیارد‌ها دلار صرف توسعه دستگاه‌ها و نرم‌افزار‌های متاورسی می‌کند، چون معتقد است که این فناوری به اندازه خود اینترنت اهمیت پیدا خواهد کرد. با این حال، واحد Reality Labs که هدست کوئست و عینک واقعیت افزوده می‌سازد، حدود ۱۷ هزار کارمند دارد و در فصل گذشته حدود ۳ میلیارد دلار ضرر کرده است. حالا سرمایه‌گذاران متا نگران این سطح از صرف هزینه هستند، به‌ویژه، چون می‌دانند که سال‌ها تا ورود این فناوری به جریان اصلی بازار فاصله داریم.

آینده متا در متاورس است؟
قیمت سهام متا از زمان تغییر نام این شرکت تقریبا ۵۰ درصد کمتر شده است. زاکربرگ پاییز پارسال اعلام کرده بود که می‌خواهد سالانه ۱۰ میلیارد دلار در Reality Labs هزینه کند و انتظار دارد که این سرمایه‌گذاری بیشتر شود. اگر کسب و کار اصلی متا، یعنی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی این شرکت به اندازه سال‌های گذشته بود، سرمایه‌گذاران احتمالا واکنش بهتری نسبت به تصمیم متا داشتند.

فیسبوک همچنان در حال رشد است، اما با سرعتی کمتر از همیشه. این شبکه اجتماعی فصل چهارم ۲۰۲۱ برای اولین بار از افت کاربران روزانه خود خبر داد، اما در فصل اخیر توانست تعداد کاربران روزانه را ۴ درصد بیشتر کند. با توجه به انتظارات پایین اهالی وال استریت، انتشار این گزارش فراتر از انتظار باعث شد قیمت سهام متا بیش از ۱۵ درصد رشد کند.

زاکربرگ می‌گوید محصول بعدی Reality Labs یک هدست واقعیت ترکیبی پیشرفته با اسم رمز Cambria خواهد بود که در دنباله سال به بازار می‌آید. این دستگاه بر کاربرد‌های شغلی تمرکز دارد و می‌خواهد جایگزین لپ‌تاپ و سیستم‌های کاری شود. متا همچنین در حال کار روی نسخه وب شبکه اجتماعی هورایزن است که در حال حاضر فقط روی هدست کوئست وجود دارد. این نرم‌افزار احتمالا به رقیبی برای فورتنایت، روبلاکس و Rec Room تبدیل خواهد شد.